پارس‌فارس

مشهورترین ارز دیجیتال در طول ده سال گذشته تقریباً ۵ هزار درصد بازدهی داشته است. طبق تحلیل بازاری که آژانس املاک بریتانیایی فوکس‌تون انجام داده است، بازار املاک لندن با بازدهی بیش از ۴۴ درصد، در طول ۱۰ سال گذشته یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری بوده است.

این آژانس املاک عملکرد بازار املاک مسکونی پایتخت بریتانیا را با ۹ گزینه سرمایه‌گذاری محبوب دیگر، از جمله بیت کوین و شاخص سهام اف‌تی‌اس‌ای ۱۰۰ مقایسه کرد. آنها دریافتند که تنها دو دارایی سرمایه‌گذاری در طول ده سال گذشته بازدهی بیشتری از املاک مسکونی پایتخت بریتانیا داشته‌اند.

بازدهی خیره کننده ۴ هزار و ۹۶۳ درصدی بیت کوین در آن دوره ۱۰ ساله را به سختی می‌توان نادیده گرفت. میانگین قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۳ حدود ۸۴۰.۳ دلار بود که در دوره منتهی به دسامبر ۲۰۲۳ به ۴۲ هزار و ۵۴۴ دلار افزایش یافت. البته که قیمت بیت‌کوین از آن زمان بالاتر هم رفت و در اواسط مارس ۲۰۲۴ به بالاترین حد خود رسید و هر بیت کوین بیش از ۷۳ هزار دلار معامله شد.

در همین حال، طلا، بازار سنتی سرمایه‌گذاری امن، با بازدهی ۶۶.۸ درصدی در همان دوره، مقام دوم را به خود اختصاص داد. قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ حدود هزار و ۲۲۳ دلار بود و در دسامبر گذشته به دو هزار و ۴۲ دلار رسید.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

قیمت نقره در همین دوره با افزایش متوسط ۲۲.۹ درصدی همراه بوده است. این در حالی است که سرمایه‌گذاری در شاخص سهام اف‌تی‌اس‌ای ۱۰۰  (که قیمت سهام ۱۰۰ شرکت بزرگتر بورس اوراق بهادار لندن را دنبال می‌کند) بازدهی حتی کمتر از ۱۵.۷ درصد را نشان می‌دهد.

بدترین انتخاب‌ها برای سرمایه‌گذاری هم نفت خام وست تگزاس(کاهش ۲۶.۳ درصد)، نفت خام برنت (کاهش ۳۰.۲ درصد) و گاز طبیعی (کاهش ۴۱.۵ درصد) بوده‌اند.

گای گیتینز، مدیرعامل فوکس‌تون، گفت: «چشم انداز سرمایه‌گذاری دائماً در حال تغییر است و در حالی که برخی از بازارهای سرمایه‌گذاری سنتی مانند گاز طبیعی در طول دهه گذشته با کاهش شدید ارزش مواجه شده‌اند، بازارهای نوظهور دیگری مانند ارزهای دیجیتال، با وجود نوسانات زیاد، دوران رونق را تجربه کرده‌اند.»

میانگین ارزش یک خانه در لندن در دسامبر ۲۰۱۳ معادل ۳۵۲ هزار و ۲۸ پوند (۴۱۱ هزار و ۲۳۷ یورو) بود. امروز، قیمت متوسط ۵۰۸ هزار و ۳۷ پوند (۵۹۳ هزار و ۴۸۶ یورو) است که طبق تحقیقاتی که داده‌ها را از اداره ثبت زمین جمع‌آوری کرده است، افزایش بیش از ۱۵۶ هزار پوند (۱۸۲ هزار و ۲۳۸ یورو) را نشان می‌دهد.

گیتینز گفت: «بازار لندن بدون شک در زمینه سرمایه‌گذاری املاک در بریتانیا در اوج قرار دارد و در حالی که سال گذشته ممکن است سال چالش‌برانگیزی بوده باشد، ارزش یک خانه در لندن همچنان در طول دهه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.»

آژانس املاک بریتانیا انتظار دارد که بازار املاک لندن سطح بالایی از سرمایه‌گذاری از سوی سرمایه‌گذاران را جذب کند، زیرا «در سال ۲۰۲۴ وارد مرحله جدیدی شده است».

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *