پارس‌فارس

نرخ هر دلار آمریکا در جریان معاملات روز یکشنبه بازار آزاد تهران به پایین‌ترین حد در ۱۰ روز گذشته رسید ولی همچنان ۱۰ درصد بالاتر از بهای یک ماه پیش و ۱۲ درصد بالاتر از قیمت چهار ماه پیش است.

قیمت هر دلار آمریکا پس از آن که طی مبادلات سه‌شنبه هفته گذشته تا ۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان صعود کرد، سیر نزولی به خود گرفت، به طوری که در خرید و فروش‌های ظهر یکشنبه تا ۵۵ هزار و ۶۰۰ تومان پایین آمد. 

در همین حال، هر یورو نیز ظهر یکشنبه ۶۰ هزار و ۱۰۰ تومان داد و ستد شد که هزار و ۱۵۰ تومان پایین‌تر از نرخ پایانی مبادلات روز شنبه بود. نرخ یورو طی معاملات سه‌شنبه هفته پیش با ثبت رکوردی تاریخی تا ۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفته بود. باید دید نوسان بازار تا ساعاتی دیگر نرخ نهایی ارز در روز یکشنبه را به چه کیفیتی تعیین می‌کند.

تحلیلگران فرضیه‌های مختلفی را در مورد دلایل نوسان اخیر نرخ ارز در بازار ایران مطرح کرده‌اند. گروهی معتقدند که روند صعودی نرخ ارز از زمان حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر گذشته آغاز شده است. به باور این گروه درگیر شدن گروه‌های نیابتی تحت حمایت حکومت ایران در درگیری‌های منطقه‌ای و نیز بالا رفتن احتمال رویارویی نظامی مستقیم میان ایران و آمریکا مهمترین دلیل افزایش ریسک اقتصاد ایران و تضعیف ریال بوده است. 

کانال پارس‌فارس در تلگرام

بر پایه این فرضیه، با آغاز حملات تازه آمریکا پس از کشته شدن سه نظامی این کشور طی حمله پهپادی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در اردن، نگرانی‌های پیش آمده در خصوص هدف قرار دادن مواضعی در خاک ایران توسط نیروی هوایی ایالات متحده تا حدود زیادی فروکش کرده و همین عامل موجب کاهش نرخ ارز شده است. 

البته برخی دیگر از تحلیلگران نیز بر این باورند که نوسان اخیر نرخ ارز در بازار ایران تکرار سناریوی پایان سال خورشیدی برای جبران بخشی از فشار کسری بودجه دولت با توسل به فروش دلارهای نفتی به نرخ‌های بالاتر ریال در بازار ارز است که توسط بازارگردان بانک مرکزی اجرا می‌شود. 

البته دولت و بانک مرکزی ایران بارها این فرضیه را رد کرده‌اند اما معتقدان به آن، آغاز سیرنزولی فعلی نرخ ارز را نیز متاثر از تلاش دولت و بانک مرکزی برای تقویت ریال در آستانه فرا رسیدن پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ و نیز برگزاری انتخابات مجلس می‌دانند.

اما دولت و بانک مرکزی ایران تاکید دارند که نوسان اخیر نرخ ارز هیچ پیش‌زمینه اقتصادی نداشته و کاملا تحت تاثیر جوسازی دلالان غیرقانونی ارز در شبکه‌های اجتماعی رخ داده است.

در لحظه مخابره این خبر قیمت لحظه ای دلار به ۵۴۸۶۰ تومان رسید.

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *