پارس‌فارس

فرانسه در طرحی که چند سالی است راه‌اندازی شده به هنرمندان، کارآفرینان و دانشمندان این فرصت را می‌دهد تا با گرفتن یک نوع اجازه اقامت جدید که «پاسپورت تلنت» [پاسپورت استعداد] نامیده می‌شود به این کشور بیایند و آنجا زندگی و کار کنند.

پاسپورت تلنت یا همان استعداد از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۱۷ مورد توجه بسیاری از کارگران خارجی ماهر و همچنین کارمندان فریلنسی که به صورت آزاد مشغول فعالیت هستند قرار گرفته است. این ویزا که برای تقویت اقتصاد فرانسه طراحی شده به خارجی‌ها اجازه می‌دهد که برای یک دوره چهار ساله که امکان تمدید هم خواهد داشت در این کشور کار و زندگی کنند. 

چه کسانی واجد شرایط هستند؟

این کارت اقامت برای اتباع غیر اتحادیه اروپا در دسترس است که از نظر اقتصادی و یا دست‌آوردهای فرهنگی جایگاه ممتازی دارند. این شامل کارکنان بسیار واجد شرایط و با دستمزد بالا مانند محققان، هنرمندان، افراد مشهور در حوزه‌های مختلفی چون علم، ادبیات، هنر، آموزش و همچنین ورزش می‌شود. 

همچنین کارآفرینان و سهام‌دارانی که دست‌کم ۳۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری کنند نیز می‌توانند این کارت اقامت را از دولت فرانسه دریافت کنند مشروط بر اینکه شرایط خاصی مانند داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا تجربه حرفه‌ای پنج ساله را ارائه نمایند. 

کارمندان یا بنیانگذاران یک شرکت نوآورانه که توسط یک نهاد عمومی به رسمیت شناخته شده است، کارمندانی که توسط یک شرکت بین المللی در فرانسه استخدام شده‌اند و نمایندگان برخی شرکت‌هایی که به صورت قانونی در فرانسه فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند برای این «پاسپورت تلنت» اقدام کنند.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

آیا دانستن زبان فرانسه ضروری است؟

فرانسه اخیرا قوانین سخت‌گیرانه تری را برای برخی از کارت‌های اقامت وضع کرده و سطح بالاتری از دانش زبان فرانسه را از خارجی‌ها طلب می‌کند. 

برای کارت‌های اقامت چند ساله این مدرک از A1 که سطح مبتدی است به سطح A2 که پیش متوسط است افزایش یافته است. متقاضیان برای اثبات مهارت‌های زبانی خود ملزم به قبولی در آزمون هستند. برای کارت اقامت ۱۰ ساله هم خارجی‌ها به جای A2 دیگر باید مدرک B1 که متوسط رو به پایین است ارائه دهند. 

اما اگر هنوز در حال تقویت مهارت های فرانسوی خود هستید، خبر خوب این است که «پاسپورت تلنت» از این تغییر قوانین جدید مستنثی است و همچنان شرایط پیشین اجرایی می‌شود. 

آیا اعضای خانواده می‌توانند به دارنده یک «پاسپورت تلنت» بپیوندند؟

اعضای خانواده شما می‌توانند در طرح «پاسپورت استعداد» به شما بپیوندند. اجازه اقامت چند ساله برای همسر و فرزندان شما صادر می‌شود که به افراد بالای ۱۸ سال اجازه می‌دهد در فرانسه کار کنند. این مجوزها را می‌توان از ایستگاه پلیس محلی در بدو ورود به فرانسه دریافت کرد.

اعتبار «پاسپورت استعداد» چقدر است؟

برای واجد شرایط بودن برای این نوع ویزا، قرارداد کاری و اقامت شما در فرانسه باید بیش از سه ماه باشد. کارمندان با مهارت بالا باید حداقل یک سال قرارداد داشته باشند.

افراد واجد شرایط دو ماه پس از ورود خود به فرانسه، می‌توانند برای یک اجازه اقامت چند ساله (حداکثر تا چهار سال) درخواست دهید. این مجوز البته می‌تواند هر چهار سال یکبار تمدید شود، مشروط بر اینکه همچنان حقوق و نوع شرایط کاری را داشته باشید.

آستانه حقوق برای «پاسپورت تلنت» چقدر است؟

آستانه حقوق این کارت اقامت بستگی به این دارد که در کدام دسته قرار می گیرید. کارمندان «پروژه‌های اقتصادی نوآورانه» و کسانی که در فعالیت‌های مرتبط با شهرت ملی یا بین‌المللی خود فعالیت می‌کنند، باید حداقل معادل حداقل دستمزد قانونی در فرانسه برای یک کارگر تمام وقت (در حال حاضر ۱۳۹۹ یورو در ماه) دریافت کنند.

کارمندان شرکت های بین المللی باید حقوقی ۱.۸ برابر حداقل دستمزد داشته باشند. کسانی که در تحقیق و توسعه برای یک «شرکت نوآورانه جدید» کار می کنند باید حداقل دو برابر حداقل درآمد داشته باشند.

کسانی که در یک شرکت فرانسوی قرار شرکتی می گیرند باید حقوقی معادل سه برابر حداقل دستمزد داشته باشند.

پرفورمرها یا کسانی که کار اجرا انجام می‌دهند باید مدرکی دال بر منابع مالی خود، معادل ۷۰ درصد حداقل دستمزد برای هر ماه اقامت در فرانسه ارائه دهند.

By شاهین انصافی

خبرنگار اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *