پارس‌فارس

نشست خبری سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت، امروز سه‌شنبه (۲۴ بهمن ۱۴۰۲) با حضور خبرنگاران برگزار شد. خاندوزی در این نشست درباره آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت، تصمیم برای تغییر ساعت رسمی کشور و چشم‌انداز قیمت دلار و بازار طلا صحبت کرد.

نشست خبری سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت، امروز سه‌شنبه (۲۴ بهمن ۱۴۰۲) با حضور خبرنگاران برگزار شد. خاندوزی در ابتدای نشست خبری خود به رشد تولید در سال ۱۴۰۲ اشاره و بیان کرد: در بخش حقیقی اقتصاد ایران در روزهای گذشته به تازگی گزارشی در رابطه با میزان تولید و فروش شرکت های بزرگتر صنعتی کشور منتشر شد که براساس آن شاهد رشد (۱.۹ درصدی) تولید در دیماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته بودیم. همچنین این رقم برای آذر ماه  ۴.۵ درصد رشد داشته است و در بخش شیمیایی و فلزات به تفکیک این رشد به ترتیب ۶ و ۹ درصد براورد شده است.

رشد پایه پولی کاهش یافت

خاندوزی درباره بخش قیمتی اقتصاد نیز با اشاره به کاهش رشد نقدینگی گفت: هدف گذاری کنترل نقدینگی تا پایان امسال ۲۵ درصد بود که در پایان دی ماه به ۲۵.۲ کاهش یافته است رشد پایه پولی هم به ۳۱.۷ درصد رسید که کمترین میزان ۱۷ ماه گذشته است رشد نقدینگی در دولت قبل به ۴۰ درصد رسیده بود. با این حساب می‌توان گفت دولت موفق شد یکی از لنگرهای تورمی را به خوبی کنترل کند. 

سخنگوی اقتصادی دولت با تاکید بر اینکه بر اساس اطلاعات مرکز آمار تورم نقطه به نقطه مسکن در پایان دی ماه نسبت به دی ماه ۱۴۰۱ معادل ۱۱ درصد کاهش داشته است، بیان کرد: اردیبهشت امسال حدود ۷۵ واحد درصد کاهش تورم نقطه نقطه قیمت مسکن داشته ایم. البته این رقم به معنای کاهش سرعت رشد قیمت ها بوده است و نهایتا رشد مثبت این رقم زیر دو درصد بوده است. 

خاندوزی همچنین درباره وضعیت عبور ترانزیت در کشور گفت: بر اساس گزارش‌های بدست آمده میزان عبور ترانزیت نسبت به ۱۰ ماهه پارسال رشد ۳۰ درصدی را نشان می دهد که البته انتظار داریم تا پایان سال به ۱۶ میلیون تن ترانزیت کالا از قلمروی ایران برسیم. علت رشد حاصل شده در زمینه ترانزیت نیز بی اثر بودن تحریم ها، جایابی اقتصاد ایران در منطقه و همسایگان به حساب می‌آید.

کانال پارس‌فارس‌ در تلگرام

ساعت رسمی کشور تغییر می‌کند؟

خاندوزی در ادامه با تاکید بر اینکه دولت برنامه‌ای برای تدوین لایحه تغییر ساعت کار رسمی کشور ندارد، گفت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت این اختیار را دارد که ساعت دستگاه‌های زیر مجموعه خود را به گونه‌ای تنظیم کند که استفاده بهینه از انرژی محقق شود.

وزیر اقتصاد درباره ساماندهی رمزارزها بیان کرد: راهبرد دولت درباره ساماندهی رمزارزها شفافیت و مشاهده پذیری این بخش است همچنین به دنبال تدوین قوانینی هستیم تا هم از کلاهبرداری ها جلوگیری شود و هم شفافیت داشته باشیم. در قانون جدید بانک مرکزی که آذر ماه از سوی رییس جمهور ابلاغ شد این وظیفه بر عهده بانک‌مرکزی گذاشته شده تا سندی برای رمز ارزها تدوین شود تا در این باره به شفافیت برسد.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به صدور مجوز صید در استان هرمزگان گفت: بعد ۲۰ سال صدور مجوز صید از انحصار خارج شد و به سهولت در اختیار صیادان قرار گرفت. برای دو استان سیستان و بلوچستان و بوشهر فرآیند ثبت درخواست آغار شد و متقاضیان می توانند درخواست خود را برای صید و قایق ثبت کنند.

خاندوزی در پاسخ به پرسشی درباره ادعای افزایش قیمت نان در برخی نانوایی‌ها تصریح کرد: سیاست دولت در این خصوص این است که سهم هزینه نان در معیشت و سفره خانوار پایین بماند این سهم در ابتدای دولت ۲.۵ درصد بود که اکنون به ۲ درصد کاهش یافته است در برخی استان ها تقاضای افزایش قیمت داشتند که به شوراهای آرد و نان رفت و مصوب شد. اما اگر تخلفی در قیمت و کیفیت ایجاد شود، رسیدگی به آن در حوزه فعالیت وزارت صمت و سازمان تعزیزات است.

آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت

خاندوزی درباره اخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت و رایزنی با برخی وزاتخانه ها برای عرضه سهام شرکت های تابعه گفت: در دو سال در قانون‌ بودجه موضوع عرضه سهام عدالت به جاماندگان آمده بود اما اینکه اجرایی نشده به دلیل این است که برخی وزارت خانه‌ها سهام شرکت های خود را نداده اند ما اصرار داریم که شرکت هایی که به این فهرست می آیند، شرکت های ارزنده باشند امیدواریم مخالفت دو وزارت خانه مخالف را مرتفع کنیم.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به پرسشی درباره تعطیلات پنجشنبه و جمعه ونظر دولت درباره این موضوع بیان کرد: دولت درباره تعطیلات لایحه ای را سال گذشته به مجلس داد و منتظر جمع بندی مجلس هستیم قانون هر نظری داشته باشد، تابع قانون خواهیم بود. 

وی با بیان اینکه رویکرد دولت افزایش کمی مناطق آزاد نیست گفت: در سال گذشته ۷ منطقه آزاد جدید هم اضافه شده و همین مناطق جدید به جهت اینکه نیازمند طرح های تفصیلی بودند شروع به کار آنها ماه ها زمان برد لذا سیاست ما فعال کردن همین مناطق در کنار افزایش کیفیت مناطق آزاد نسل اول هستیم که به دلیل تنگ نظری برخی دستگاه ها در اجرای ماده ۶۵ قانون مناطق آزاد شاهد مشکلاتی هستند لذا دنبال ایجاد مناطق آزاد جدید نیستیم. 

چشم‌انداز نرخ ارز و بازار طلا

وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره سیاست‌های دولت برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز و طلا در آستانه سال نو، بیان کرد: سیاست دولت و تدابیر بانک مرکزی بر کاهش نوسانات و بازگشت ثبات به بازار ارز است و از تمام ظرفیت خود برای کنترل بازار ارز استفاده خواهد کرد.

خاندوزی تاکید کرد که بانک مرکزی به صورت جدی به مساله افزایش بی ضابطه نرخ ارز در طول ۲۰ روز گذشته ورود کرد و در آینده نیز همین سیاست را ادامه خواهد داد چرا که بی ثباتی در نرخ ارز در هدفگذاری کنترل تورم، کشور را دچار مشکل خواهد کرد و تاکید رئیس‌جمهور محترم نیز بر کنترل این بازار و جلوگیری از افزایش تورم ناشی از آن است.

وزیر صمت پاسخگوی سیاست‌های خودرویی باشد

وزیر اقتصاد درباره سیاست های خودرویی وزارت صمت، واردات خودروهای خارجی و نیز کنترل قیمت خودرو و همچنین اظهارات اخیر معاون حمل‌ونقل وزیر صمت، بیان کرد: راهبرد دولت که وزارت صمت آن را پیگیری می کند به تعادل رساندن قیمت خودروی داخلی از طریق افزایش تولید و نیز واردات خودروی خارجی است وزیر صمت وعده داده به زودی مفصلا درباره سیاستهای خودرویی صحبت می کند.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره امکان ورود ایرلاین های خارجی به پروازهای داخلی گفت: در لایحه برنامه هفتم بندی در این خصوص آمده بود که در صحن علنی مجلس با آن موافقت نشد دولت هم برنامه ای برای این موضوع ندارد. رییس سازمان هواپیمایی در این زمینه اخیرا توضیحاتی داده است ولی در برنامه دولت چنین موضوعی در دست اقدام نیست. 

سخنگوی اقتصادی دولت درباره افزایش قیمت گوشت اظهار کرد: دولت دو اقدام مهم در این زمینه را در دستور کار قرار داد؛ وزارت جهاد کشاورزی با تأمین و عرضه کافی خوراک و نهاده‌های دامی به حمایت از تولیدکنندگان و هم‌چنین تعادل‌بخشی به بازار از طریق واردات پرداخت.

وی در پایان گفت: امیدواریم برنامه وزارت جهاد کشاورزی در تأمین قیمت‌ها که دغدغه صحیحِ مردم است، به‌زودی به سرانجام برسد.

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *