پارس‌فارس

آژانس مهاجرت سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد که در مجموع ۸ هزار و ۵۶۵ مهاجر سال گذشته در جریان عبور از مسیرهای زمینی و دریایی در سراسر جهان جان خود را از دست داده‌اند که بالاترین رکورد در یک دهه گذشته محسوب می‌شود.

با این حال به گفته این سازمان، این رقم بسیار کمتر از رکورد نزدیک به ۶ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ میلادی است. در آن سال تنها ۵ هزار و ۱۳۶ نفر در دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند. 

در سال ۲۰۱۶ شمار بیشتری از سوری‌ها، افغان‌ها و اتباع دیگر کشورها به دلیل جنگ و خونریزی به سمت اروپا فرار کرده بودند.

سازمان بین المللی مهاجرت همچنین اعلام کرد که تعداد کل مرگ و میر مهاجران در سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ بوده و بیشتر مهاجران یعنی حدود ۳۷۰۰ نفر نیز با غرق شدن جان خود را از دست داده‌اند.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

آژانس مهاجرت سازمان ملل مستقر در ژنو هشدار داد که ارقام واقعی تلفات احتمالاً  بسیار بیشتر از این تعداد است و اوگوچی دنیلز، معاون این سازمان گفت: «هر یک از این تلفات یک تراژدی انسانی وحشتناک است که برای سال‌ها بر وضعیت خانواده‌ها و جوامع آنها تاثیر می‌گذارد.»

بیشترین میزان مهاجر قربانی نیز در آسیا ثبت شده است، جایی که بیش از ۲ هزار مهاجر (در مقایسه با میانگین سالانه کمتر از ۱۰۰۰ نفر از سال ۲۰۱۴) جان خود را از دست داده‌اند.

آمار دقیق مهاجران قربانی در آسیا ۲۱۳۸ نفر اعلام شده که ۶۸ نفر بیشتر از سال ۲۰۲۲ میلادی است.

خورخه گالیندو، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد که افزایش شمار مهاجران قربانی در آسیا در سال گذشته، عمدتاً به دلیل افزایش مرگ و میر در میان افغان‌هایی است که به مکان‌هایی مانند ایران گریخته‌اند یا پناهندگان روهینگیا که به دنبال راه فرار از مسیرهای دریایی بودند.

به گزارش این سازمان، سال گذشته در آفریقا نیز در همین موضوع رکوردی ثبت شده است و ۱۸۶۶ نفر عمدتاً در صحرای بزرگ آفریقا یا در مسیرهای دریایی به سمت جزایر قناری جان خود را از دست داده‌اند.

این آژانس به مشکلات جمع‌آوری داده‌ها درباره تلفات مهاجران در مناطق دورافتاده‌ای همچون «دارین گپ» پاناما نیز اشاره دارد؛ جایی که بسیاری از مهاجران خطرات متعددی را در راه رسیدن به آمریکای شمالی به جان می‌خرند.

این آژانس در چهارچوب پروژه‌ای تحت عنوان «مهاجران گمشده» ارقام مربوط به مهاجران را جمع آوری می‌کند. این پروژه در سال ۲۰۱۴ میلادی پس از افزایش مرگ و میرها در دریای مدیترانه و هجوم مهاجران به جزیره ایتالیایی لامپدوزا در نزدیکی تونس راه اندازی شد.

By شاهین انصافی

خبرنگار اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *