پارس‌فارس

با تشدید نگرانی‌ها نسبت به وضعیت ناامیدکننده‌ای که غیرنظامیان در نوار غزه با آن مواجه هستند کابینه جنگ اسرائیل درباره گام‌های بعدی مذاکرات برای معامله بر سر گروگان‌ها و آتش‌بس در جنگ با حماس بحث کرده‌اند.

طبق گزارش رسانه‌های رسمی و محلی، یک هیات اسرائیلی که برای گفت‌وگوهای تازه درباره معامله گروگان‌ها به پاریس سفر کرده بود، شنبه شب برای اطلاع رسانی به کابینه جنگ به اسرائیل برگشت.

زاخی هانگبی، مشاور امنیت ملی در یک نشست تلویزیونی گفت: «هیات از پاریس بازگشته است. احتمالا جا برای حرکت به سمت توافق وجود دارد.»

حماس می‌گوید هنوز در آخرین پیشنهادی که ایالات متحده، مصر و قطر ارائه کرده‌اند مشارکت نداشته است اما طرح کلی گزارش شده تا حد زیادی با خواسته‌های قبلی آن‌ها برای مرحله نخست آتش‌بس مطابقت دارد. اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس هفته گذشته در قاهره بود.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

یک مقام ارشد مصری که به همراه قطر میانجی بین اسرائیل و حماس هستند روز شنبه گفت که پیش نویس توافق آتش‌بس شامل آزادی حداکثر ۴۰ زن و گروگان‌های مسن‌تر در ازای آزادی ۳۰۰ اسیر فلسطینی است که اکثر آن‌ها زنان، خردسالان و افراد مسن هستند.

این مقام مصری که خواست نامش فاش نشود گفت که توقف شش هفته‌ای جنگ شامل اجازه دادن به صدها کامیون برای رساندن کمک‌های ضروری به غزه است. وی گفت که هر دو طرف توافق کرده‌اند تا مذاکرات را در طول آتش‌بس موقت برای آتش‌بس دائمی ادامه دهند.

حماس گفته است تا زمانی که اسرائیل به حمله خود پایان ندهد و نیروهایش را از غزه خارج نکند گروگان‌های باقی مانده را آزاد نخواهد کرد و همچنین خواستار آزادی صدها اسیر فلسطینی از جمله شبه نظامیان ارشد است شرایطی که نتانیاهو به شدت آن را رد می‌کند.

گزارش رسانه‌های اسرائیلی درباره نشست کابینه جنگ

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیل، نشست کابینه جنگ با موافقت درباره اعزام هیاتی به قطر در روزهای آینده برای ادامه مذاکرات به پایان رسیده است.

قطر، مصر و ایالات متحده مانند آتش بس یک هفته‌ای قبلی در ماه نوامبر که منجر به آزادی بیش از ۱۰۰ گروگان شد، تلاش‌هایی را برای حصول اطمینان از یک توافق رهبری می‌کنند.

فشارهای داخلی بر دولت برای بازگرداندن گروگان‌ها به خانه به‌طور پیوسته افزایش یافته است. هزاران نفر شنبه شب در تل‌آویو در میدانی که به میدان گروگان‌ها معروف است تجمع کردند و خواستار اقدام سریع‌تر شدند.

این در حالی است که همزمان شمار حملات هوایی در رفح افزایش یافته است. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، تعدادی حملات هوایی شامگاه شنبه در رفح شهری در امتداد مرز جنوبی این قلمرو با مصر صورت گرفته است.

حضور بسیاری از غیرنظامیان که در این منطقه جمع شده‌اند نگرانی‌هایی را درباره طرح‌های اسرائیل برای حمله زمینی به این شهر برانگیخته است.

علی‌رغم نگرانی‌ها، نتانیاهو شنبه شب اعلام کرد که کابینه در ابتدای هفته برای تصویب برنامه‌های عملیاتی در رفح تشکیل می‌شود که از جمله آن‌ها تخلیه غیرنظامیان است.»

وی افزود: «تنها ترکیبی از فشار نظامی و مذاکرات قاطع منجر به آزادی گروگان‌های ما، حذف حماس و دستیابی به تمام اهداف جنگ می‌شود.»

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *