پارس‌فارس

در تهران جدای این که شاهد کمترین آرا به نسبت ۱۱ دورۀ قبل و افزایش چشم‌گیر آرای سفید و باطله بودیم رأی سید محمود نبویان نفر اول تهران از تمام همتاهای او در ۱۱ دورۀ قبلی از ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۸ کمتر است.

انتخابات ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ از جنبه‌های گوناگون متفاوت و بی‌سابقه است.  در تهران جدای این که شاهد کمترین آرا به نسبت ۱۱ دورۀ قبل و افزایش چشم‌گیر آرای سفید و باطله بودیم رأی سید محمود نبویان نفر اول تهران از تمام همتاهای او در ۱۱ دورۀ قبلی از ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۸ کمتر و مطابق آخرین اعلام ۵۹۷ هزار و ۷۷۰ رأی است.

   کاهش فاحش را هنگامی بیشتر درمی یابیم که با آرای نفر اول ۱۱ دورۀ قبل و مشخصا همین دورۀ پیش در تهران مقایسه کنیم که تازه نرخ مشارکت در تهران ۲۵ درصد بود.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

 این نکته را هم لحاظ کنیم که در این ۴۴ سال جمعیت تهران مدام زیادتر شده و با این حال رأی نفر اول در چند دوره بالای یک میلیون و در موارد دیگر بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر بوده است.

 مجلس اول؛ فخرالدین حجازی: ۱/۵۶۸/۷۵۹ رأی

 مجلس دوم؛ اکبر هاشمی رفسنجانی: 1/891/264رأی ( رکورد دار آرای مجلس شورای اسلامی)

 مجلس سوم؛ اکبر هاشمی رفسنجانی: 1/294/419 رأی

 مجلس چهارم؛ سید علی اکبر حسینی: ۹۳۷/۳۰۲ رأی

مجلس پنجم؛ علی اکبرناطق نوری: ۸۷۹/۸۹۳ رأی

مجلس ششم؛ محمد رضا خاتمی: ۱/۲۲۶/۴۱۸ رأی (بعد از ابطال ۷۰۰ هزار رأی آرای تهران)

 مجلس هفتم؛ غلام‌علی حداد عادل: 882/276 رأی

 مجلس هشتم؛ غلام‌علی حداد عادل:۸۶۴/۲۳۰ رأی

 مجلس نهم؛  غلام‌علی حداد عادل: 1/338/889 رأی

مجلس دهم؛ محمد رضا عارف: ۱/۶۰۸/۹۲۶ رأی

 مجلس یازدهم؛ محمد باقر قالیباف: ۱/۲۶۵/۲۸۷

و سرانجام سید محمود نبویان در مجلس دوازدهم با ۵۹۷/۷۷۰ رأی

 با این پیشینه آیا نخستین و طبیعی ترین پرسش نباید این باشد که واقعاً چه اتفاقی افتاده است که نماینده اول تهران کنونی با ۱۲ میلیون جمعیت (‌از این تعداد: ۷ میلیون و ۷۵۵ هزار نفر واجد شرایط) با این میزان رأی روانۀ خانۀ ملت می‌شود که کمتر از ۱۰ درصد شمار واجدین شرایط است. به بیان دیگر در تهران ۴ میلیونی سال ۵۸ رای نفر اول چقدر بود و در تهران ۱۲ میلیونی کنونی چه قدر؟

چرا با سال ۵۸ مقایسه کنیم؟ با سال ۹۸ و همین چهار سال قبل که کرونا هم بود و در ردیف قبل آمد و جالب این که رای خود آقای قالیباف هم به شدت افت کرده که جای دیگر باید به آن پرداخته شود.
و چرا با قالیباف؟ از رای نفر سی ام انتخابات ۹۸ هم کمتر است چون محمود نبویان در حالی با کسب ۵۹۷ هزار و ۷۷۰ رای جایگاه نخست را کسب کرده که در انتخابات سال ۱۳۹۸، عزت‌الله اکبری تالارپشتی با کسب ۶۴۲ هزار رای در میان نامزدهای راه یافته به مجلس از حوزه انتخابیه تهران سی‌ام شده بود.

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *