پارس‌فارس

مرکز آمار ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که تورم سالانه مصرف کننده این کشور در ماه فوریه به ۶۷.۰۷ درصد افزایش یافت که بالاتر از حدانتظار است. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که تورم سالانه در این ماه به ۶۵.۷ درصد برسد.

طبق اعلام این مرکز، گروه هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها با ۹۴.۷۸ درصد، بیشترین افزایش تورم سالانه را داشته است و پس از آن، بخش آموزش با ۹۱.۸۴ درصد قرار دارد. این در حالی است که تورم بخش سلامت با ۸۱.۲۵ درصد و حمل و نقل با ۷۷.۹۸ درصد در پله‌های بعدی قرار دارند. 

قیمت مصرف کننده موادغذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی در فوریه ۷۱.۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و رشد عجیب ماهانه ۸.۲۵ درصدی را ثبت کرد. همین طور نرخ تغییر ماهانه تورم این کشور از ژانویه تا فوریه ۴.۵۳ درصد بوده است. 

ارقام بالا و قوی این نگرانی‌ را تشدید می‌کند که بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را دوباره افزایش دهد و سیاست‌های انقباضی را در پیش بگیرد. این در حالی است که این بانک، ماه گذشته اعلام کرده بود به سیاست افزایش نرخ بهره پایان داده است. 

کانال پارس‌فارس در تلگرام

لیام پیچ، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در موسسه کپیتال گفت: «افزایش شدیدتر از حد انتظار نرخ تورم ترکیه به ۶۷.۱ درصد در ماه فوریه نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد، چرا که این افزایش به دلیل رشد شدید قیمت‌ها در ژانویه و رشد مخارج خانوارها در سه ماهه چهارم سال گذشته بوده است.»

او ادامه داد که فشارهای قیمتی همچنان ادامه دارد و در صورت تداوم آن، احتمال شروع مجدد چرخه سیاست انقباضی بانک مرکزی در ماه‌های آینده افزایش می‌یابد. 

این در حالی است که برخی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند تورم ترکیه تا پایان سال جاری به حدود ۳۵ درصد کاهش خواهد یافت. به گزارش موسسه کپیتال، آخرین آمار نشان می‌دهد که فشار تورمی در اقتصاد این کشور همچنان بسیار قوی است و نشان می‌دهد که روند کاهش تورم در ابتدای سال جاری با شکست مواجه شده است. 

به نقل از رویترز، مهمت شیمشک، وزیر دارایی ترکیه گفته است که تورم کشور در نیمه اول سال «به دلیل اثر پایه و تاثیر تاخیری افزایش نرخ‌ها» بالا باقی می‌ماند، اما تورم در ۱۲ ماه آینده کاهش خواهد یافت.

تورم بالا به طور مداوم به دلیل ضعف پول ملی ترکیه در برابر دلار تقویت شده است. ارزش لیر در حال حاضر در پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار قرار دارد. قیمت لیر در برابر دلار در حوالی ظهر روز دوشنبه به وقت محلی ۳۱.۴۳ معامله شد. واحد پول ترکیه در سال گذشته ۴۰ درصد و در پنج سال گذشته ۸۲.۶ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. 

تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که سیاست‌گذاران ترکیه می‌خواستند از افزایش مجدد نرخ‌های بهره اجتناب کنند، اما افزایش بی‌امان تورم ممکن است آنها را مجبور کند دوباره مسیر افزایش نرخ بهره را در پیش بگیرند. نرخ بهره کلیدی ترکیه در حال حاضر ۴۵ درصد است.

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *