پارس‌فارس

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه پیروزی بزرگی را به دونالد ترامپ اعطا کرد. به این ترتیب بر اساس قانون اساسی، ایالت‌ها از رد صلاحیت نامزدهای پست‌های فدرال منع شدند؛ این ماده قانونی شامل شورش و لغو محرومیت دادگاه کلرادو علیه ترامپ هم می‌شود.

این قضات به اتفاق آرا تصمیم دادگاه عالی کلرادو در ۱۹ دسامبر مبنی بر اخراج رییس جمهوری سابق آمریکا از روند رای گیری مقدماتی جمهوری خواهان در این ایالت را لغو کردند. طبق متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا، ترامپ از تصدی مجدد مناصب دولتی سلب صلاحیت شده بود. 

بند سوم متمم ۱۴ قانون اساسی ایالات متحده، هر «افسر آمریکایی» را که سوگند «حمایت از قانون اساسی ایالات متحده» یاد کرده و سپس «درگیر شورش شده یا به دشمنان در شورش کمک کرده باشد» را از روند رای‌گیری در انتخابات منع می‌کند. 

طبق نظر دادگاه کلرادو، ترامپ در تحریک و حمله ۶ ژانویه سال ۲۰۲۱ به کنگره آمریکا توسط حامیانش نقش داشته است. 

کانال پارس‌فارس در تلگرام

ترامپ پیشتاز نامزدی جمهوری خواهان برای به چالش کشیدن جو بایدن، رییس جمهوری دموکرات در انتخابات پنجم نوامبر آمریکا است. تنها رقیب باقی مانده او برای نامزدی حزبش، نیکی هیلی، فرماندار سابق کارولینای جنوبی است. 

این حکم در آستانه انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا صادر شده است. در این حکم آمده است که «ما نتیجه گرفته‌ایم که ایالت‌ها ممکن است افرادی را که دارای مناصب دولتی هستند یا سعی در تصدی پست‌های دولتی دارند را سلب صلاحیت کنند. اما ایالت‌ها براساس قانون اساسی قدرتی برای اجرای بند ۳ در رابطه با پست‌های فدرال، به ویژه ریاست جمهوری ندارند.» طبق نظر قضات دیوان عالی فقط کنگره می‌تواند این ماده را علیه صاحبان مقامات فدرال و نامزدهای انتخابات اجرا کند. 

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *