پارس‌فارس

بازدیدکنندگان نمایشگاه عطر سیب در کنار خرید محصولات مورد نیازشان سامانه شهرزاد را فعال می کنند تا بتوانند برخی از محصولات خوراکی همچون گوشت و مرغ هیأت های خود را تأمین کنند.

بحث صنایع فرهنگی به ویژه صنایع مرتبط با ایام محرم یکی از موضوعاتی است که طی چند سال اخیر مورد توجه سازمان های دولتی و غیر دولتی کشور قرار گرفته و برگزاری نمایشگاه های مختلف اعم از پوشاک، محصولات محرمی و دیگر نمایشگاه ها مصداق این‌مساله هستند.

بیست و دومین نمایشگاه عطر سیب با حال و هوای محرم با همین‌رویکرد، از چهارشنبه ۱۴ تیر در میدان آیینی امام حسین (ع) برپا شده و برپایی‌اش تا پنجشنبه ۲۱ تیر ادامه دارد. زمان بازدید از این‌رویداد هم ساعت ۱۶ تا ۲۲ اعلام شده اما به‌خاطر استقبال بازدیدکنندگان در برخی از روزها این‌مهلت به ساعت ۲۴ هم رسیده است.

جامعه بازدیدکنندگان این‌نمایشگاه، مدیران هیئات مذهبی، صاحبان روضه‌های خانگی و علاقه‌مندان امام حسین (ع) هستند.

بیست و دومین نمایشگاه محرمی عطر سیب در یک نگاه

بیست و دو سال می‌شود که سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران با کمک دیگر نهادهای فرهنگی نمایشگاه عطر سیب را برگزار می‌کند؛ نمایشگاهی که ویژه عرضه محصولات محرم و به نوعی حمایت از هیئات مذهبی محلی و کوچک است. این هیئات سالهاست با مشارکت مردم اداره می شوند و تا امروز پابرجا بوده اند.

ارائه کارت‌های اعتباری به هیئات مذهبی یکی از اقداماتی است که طی بیست و دو سال گذشته نمایشگاه عطر سیب انجام شده است. در اولین دوره از این نمایشگاه به هر هیأت کارت اعتبار ۱۰۰ هزار تومان اختصاص پیدا کرد که طی سال های مختلف این رقم افزایش یافت و در نهایت در بیست و دومین نمایشگاه عطر سیب برای هر هیأت، کارت اعتبار هشت میلیون تومانی در نظر گرفته شد.

در این دوره نمایشگاه عطر سیب، کارت ها پیش از برگزاری نمایشگاه به دست مدیران هیئات مذهبی رسیدند که این امر مانع تشکیل صف های طولانی همیشگی در نمایشگاه شد. البته در این دوره شاهد یک صف طولانی مقابل بانک شهر بودیم که بنا به گفته حمیدرضا خونویی معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای دریافت خدمات شهرزاد است که فعال کردن خدماتش در همه شعب بانک امکان پذیر است و تنها محدود به شعبه حاضر در نمایشگاه عطر سیب نمی‌شود.

بیست و دومین نمایشگاه محرمی عطر سیب در یک نگاه

بازدیدکنندگان نمایشگاه عطر سیب در کنار خرید محصولات مورد نیازشان سامانه شهرزاد را فعال می کنند تا بتوانند برخی از محصولات خوراکی همچون گوشت و مرغ هیأت های خود را تأمین کنند.

در بخش دیگر این نمایشگاه شاهد فروش پوشاک ویژه ایام محرم هستیم که چند غرفه به ارائه محصولاتی همچون عبا، روسری، تی شرت و پیراهن مشکی می پردازند. برخی از غرفه ها هم به فروش پرچم ها و کتیبه هایی مزین به «یا حسین (ع)»، یا ابوالفضل (ع) و… مشغول اند.

به گفته خونویی، امسال دبیرخانه نمایشگاه عطر سیب به صورت مستقیم با تولیدکنندگان و تأمین کننده ملزومات محرم در ارتباط است و محصولات به صورت مستقیم در نمایشگاه عرضه می شوند. اگر هم محصولی وارداتی باشد، مذاکراتی انجام شده تا در مرحله اول واسطه محصولات در نمایشگاه عرضه شود.

بیست و دومین نمایشگاه محرمی عطر سیب در یک نگاه

غرفه های نمایشگاه عطر سیب به صورت رایگان در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرند و آنها می توانند به صورت مستقیم محصولات خود را به مخاطب عرضه کنند. از این رو نمایشگاه مورد اشاره همزمان با حمایت از هیئات مذهبی، به حمایت از تولیدکنندگان صنایع فرهنگی و مذهبی نیز می پردازد.

کار این نمایشگاه از عصر و حوالی ساعت ۱۶ آغاز مییزشود اما از آنجا که در فصل تابستان به سر می بریم، هوا بسیار گرم تر از حد تصور است و به نظر می رسد نمایشگاه نیازمند آن است که در فضای مسقف برگزار شود.

البته معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفته با توجه به این که میدان آئینی امام حسین (ع) چند سال است که محل برگزاری نمایشگاه عطر سیب شده، تغییر مکان آن، سبب سردرگمی بازدیدکنندگان می شود. به حال این میدان یک مکان شناخته شده برای اهالی عطر سیب است. همچنین هیئات مذهبی تهران بیشتر در سمت شرق و میدان امام حسین (ع) قرار دارند. به همین دلیل این میدان را برای برگزاری نمایشگاه انتخاب شده است.

خونویی می گوید تنوع اقلامی که در نمایشگاه عطر سیب وجود دارد، سبب می شود نتوانیم فضای مسقف برای آن انتخاب کنیم چون خنک کردن فضا برای سالم ماندن اقلام با مشکلاتی همراه است. به همین دلیل نمایشگاه را در فضای بدون سقف برگزار می کنیم.

بیست و دومین نمایشگاه محرمی عطر سیب در یک نگاه

بخشی از فضای نمایشگاه برای استراحت خانواده ها در نظر گرفته شده است. یک حسینیه دائمی هم در میدان امام حسین (ع) به ارائه خدماتی از چایخانه تا مهدکودک می پردازد.

برای ورود به نمایشگاه باید به میدان امام حسین (ع) رفت. عامل و نشانه ای برای تبلیغات نمایشگاه دیده نمی شود. دور تا دور نمایشگاه با پارچه های برزنتی پوشانده شده که در این پارچه ها هم از محرم و نمایشگاه نشانی وجود ندارد. در مجموع در این زمینه باید گفت حوالی نمایشگاه از نظر بصری، جلوه خاصی ندارد.

خونویی درباره علت این وضعیت نمایشگاه امسال گفت: دوره بیست و یکم نمایشگاه با حضور حدود ۵۰ غرفه برگزار شد و در دوره بیست و دوم شاهد رشد سه برابری یعنی ۱۵۰ غرفه هستیم. بنابراین چیدمان این تعداد غرفه در فضای میدان امام حسین (ع) باعث می شود برای جلوه بخشیدن به لحاظ بصری نمایشگاه با محدودیت هایی روبرو باشیم.

وی افزود: در میدان امام حسین (ع) بحث امنیتی را باید رعایت کنیم. به هرحال تعداد زیادی اقلام توسط غرفه داران در نمایشگاه دپو شده است و باید حصاری کشیده می شد تا این اقلام محفوظ بمانند. تردد مردم، بحث ایمنی از جمله مباحثی بود که کار را برای چیدمان مناسب سخت می کرد.

بیست و دومین نمایشگاه محرمی عطر سیب در یک نگاه

البته برای جلوه بخشیده به فضای بصری نمایشگاه پیشنهاد شده از پرچم و کتیبه برای اطراف نمایشگاه استفاده شود که خونویی این پیشنهاد را قابل تأمل و پیگیری دانست.

نمایشگاه عطر سیب اتفاق مهمی برای ارتباط مدیران فرهنگی و مسئولان هیئات است. این رویداد تجمعی از تولیدکنندگان و فروشندگان است و بیست و دو سال برگزاری پیاپی اش بیانگر دغدغه مندی است.

نمایشگاه عطر سیب تا پنجشنبه ۲۱ تیر در میدان آئینی امام حسین(ع) برپاست و بازدیدکنندگان اعم از مدیران هیئات مذهبی، صاحبان روضه های خانگی و عاشقان امام حسین(ع) می توانند در این ایام به نمایشگاه بروند و محصولات مورد نیاز خود را در راستای حمایت از تولیدکنندگان تهیه کنند.

By شهره ماهی صفت

خبرنگار فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *