پارس‌فارس

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به ظاهر صبر و طاقتش از نحوه رویکرد نخست وزیر اسرائیل در هدایت جنگ علیه حماس به سر آمده و با لحن تند‌تری نسبت به وی سخن می‌گوید.

بایدن در تازه‌ترین اظهارات خود در این خصوص به صراحت گفته است که بنیامین نتانیاهو با سیاستی که نسبت به جنگ غزه در پیش گرفته، «بیش از آنکه به اسرائیل کمک کند به این کشور آسیب وارد می‌رساند.»

اگرچه رئیس‌جمهوری آمریکا حق اسرائیل را برای دفاع از خود و حمله متقابل به حماس به رسمیت می‌شناسد، اما در عین حال اعلام کرده است که خواستار توجه بیشتر به «جان انسان‌های بی‌گناهی است که به دلیل اقدامات صورت گرفته از بین می‌روند.»

جو بایدن شامگاه شنبه ۹ مارس ۲۰۲۴ موضعی‌گیری قاطعانه‌تری نسبت به نوع عملکرد دولت کنونی در هدایت جنگ غزه داشت و نوک تیز انتقاد‌های خود را این بار به صورت آشکار به سوی بنامین نتانیاهو نشانه گرفت.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

رئیس جمهوری آمریکا علاوه بر آنکه نخست وزیر اسرائیل را فردی مضر و آسیب‌رسان برای مدیریت جنگ در کشورش خواند، در اظهاراتی «مبهم» از خط قرمز‌هایی سخن به میان آورد که ایالات متحده نسبت به تحولات جاری در غزه بر آن تاکید دارد.

بایدن در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی ضمن اشاره به این موضوع که نخست وزیر اسرائیل «حق دفاع از اسرائیل و حمله نظامیان کشورش به حماس را دارد» تاکید کرد که با این حال لازم است بنیامین نتانیاهو «به جان انسان‌های بی‌گناهی که به دلیل اقدامات انجام شده از دست می‌روند، توجه بیشتری بکند.»

او سپس در این مصاحبه افزود: «به نظر من، نتانیاهو بیشتر از اینکه به اسرائیل کمک کند، به آن آسیب می‌رساند.»

خط قرمز «رفح»

خبرنگار ان‌بی‌سی در این مصاحبه از جو بایدن در خصوص «خط قرمزی» به نام رفح سوال کرد و اینکه آیا اسرائیل باید در حملات خود به غزه آن را مد نظر داشته باشد یا خیر؟

رئیس جمهوری دموکرات ۸۱ ساله در پاسخ به این سوال گفت: « بله این یک خط قرمز است.» وی بدین ترتیب به صراحت دولت اسرائیل را از اقدام نظامی در شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه که دست کم یک میلیون و سیصد هزار آواره فلسطینی را در خود جای داده، بر حذر داشت.

جو بایدن اما در همین راستا تاکید کرد که همواره در کنار اسرائیل خواهد بود و دفاع از این کشور برای وی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

آقای بایدن در ادامه ضمن تاکید بر تعهد خود برای حمایت از اسرائیل گفت که در عین حال خط قرمزی وجود ندارد که بخواهد برای آن به طور کامل ارسال سلاح به اسرائیل را متوقف کند زیرا در این صورت توانایی‌های دفاعی اسرائیل از بین می‌رود و گنبد آهنین دیگر برای محافظت از اسرائیلی‌ها کارایی نخواهد داشت.

کمک‌های آمریکا برای عملکرد سامانه دفاعی پیشرفته گنبد آهنین در اسرائیل که امکان رهگیری راکت‌ها و موشک‌ها را فراهم می کند، بسیار حیاتی است.

جو بایدن اما در ادامه سخنان خود به نحوه پیشرفت جنگ در غزه اشاره می‌کند و می‌گوید: « با این حال خطوط قرمزی وجود دارد…امکان ندارد ۳۰ هزار فلسطینی دیگر جان خود را از دست بدهند.»

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین از دادن پاسخ صریح به سوالی در باره احتمال انجام سفر دیگری به اسرائیل پس از سفر قبلی در ماه اکتبر، اندکی پس از حمله مرگبار حماس، که در جریان آن در پارلمان اسرائیل سخنرانی کرد، طفره رفت.

جو بایدن همچنین در این مصاحبه نشان داد که دیگر همانند قبل ناامیدی خود را نسبت به رئیس دولت کنونی اسرائیل پنهان نمی‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گذشته پس از سخنرانی در کنگره، در حالی که میکروفون‌ها هنوز باز بود،حین صحبت با یک سناتور دموکرات بر ضرورت افزایش کمک‌ها بشردوستانه به غزه تاکید کرده و در اشاره به بنیامین نتانیاهو گفته بود که او «بالاخره باید بفهمد.»

جو بایدن همچنین با تأکید بر لزوم برقراری آتش‌بس گفت که منظور وی در ابتدا توقف درگیری‌ها در غزه به مدت شش هفته است.

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *