پارس‌فارس

آغاز فرآیند اخذ رأی در نمایندگی های ایران در کشورهای مختلف در اقصی نقاط جهان، انتخابات ریاست جمهوری ایران در سایر کشورها نیز آغاز شده است.

سفارتخانه ها و کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف جهان همزمان با آغاز فرایند رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری، فعالیت خود را آغاز کردند.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در پکن

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پکن، شانگهای، گوانجو و هنگ کنگ در حال برگزاری است و در این ارتباط محسن بختیار سفیر کشورمان در چین با اعلام این خبر گفت: با آغاز رای گیری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن به همراه سه سرکنسولگری شانگهای، گوانجو و هنگ‌کنگ پذیرای هموطنان گرامی برای اخذ رای است.

انتخابات ریاست‌جمهوری در خارج از کشور/در حال برزو رسانی

رای‌گیری در شعب چهارگانه اخذ رأی در استرالیا

با آغاز روند برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کلیه نمایندگی های ایران در خارج از کشور، حوزه های چهارگانه انتخاباتی در استرالیا (در شهرهای کانبرا، سیدنی، ملبورن و بریزبین)، از ۸ صبح امروز جمعه مورخ ۸ تیر ۱۴۰۳ (۲۸ ژوئن ۲۰۲۴) به وقت محلی آغاز به کار کردند.

در همین راستا، احمد صادقی سفیر جمهوری اسلامی ایران در استرالیا در شعبه اخذ رأی شهر کانبرا (در بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در استرالیا) رأی خود را به صندوق انداخت.

انتخابات ریاست‌جمهوری در خارج از کشور/در حال برزو رسانی

آغاز رأی گیری در سفارتخانه ایران در کره جنوبی

فرآیند رأی گیری در ۲ شعبه اخذ رأی در سئول و همچنین صندوق انتخاباتی سیّار در شهرهای بوسان، اولسان و دجان کره جنوبی آغاز شد.

سعید کوزه چی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی روز جمعه ۸ تیر ۱۴۰۳، پس از شرکت در رأی گیری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شعبه اخذ رأی مستقر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول گفت: حضور در پای صندوق رأی برای تعیین سرنوشت، نشان دهنده اقتدار کشور، ظهور اراده مردم و جلوه گاه مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران است.

رأی گیری از ایرانیان مقیم کره جنوبی در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۹ صبح به وقت محلی (۱۴:۳۰ به وقت تهران) در شعبه اخذ رأی مستقر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول آغاز شده و تا ساعت ۱۰ شب ادامه دارد.

انتخابات ریاست‌جمهوری در خارج از کشور/در حال برزو رسانی

فرآیند رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری در گرجستان

محمود ادیب سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس با اعلام آغاز رای گیری در گرجستان اظهار داشت: بنده و همکارانم در سفارت جمهوری اسلامی ایران افتخار داریم تا همگام با شما عزیزان برگ زرین دیگری را در دفت خدمت به ایران اسلامی به ثبت برسانیم.

وی افزود: آماده ایم تا در کنار شما کاندیدای اصلح چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را انتخاب کنیم.

انتخابات ریاست‌جمهوری در خارج از کشور/در حال برزو رسانی

آغاز رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری در تاجیکستان

فرآیند انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در ساعت ۸ صبح (به وقت محلی)، روز جمعه هشتم تیرماه آغاز شد. گفتنی است، در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری حدود ۶۱ میلیون نفر در داخل و خارج از کشور، واجد شرایط رأی دادن هستند.

آغاز فرایند رأی گیری در سفارتخانه ایران در اندونزی 

همانطور که در سطور فوق اشاره شد، انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان در داخل در سایر کشورهای جهان نیز برگزار می‌شود.

در این ارتباط، محمد بروجردی سفیر کشورمان در اندونزی با اعلام آغاز انتخابات در این کشور اظهار داشت: صندوق اخذ آراء در محل مدرسه جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا برقرار شده و از ابتدای آغاز رای گیری هموطنان و ایرانیان مقیم حضور یافته اند و انتخابات به خوبی پیش می رود.

وی تصریح کرد: امیدوارم مانند همیشه ملت باهوش ایران بهترین انتخاب را برای کشور داشته باشند و بتوانیم دولتی قوی و کارآمد داشته باشیم که هم مشکلات اقتصادی را حل کند و هم وجهه بین المللی کشور را بالا ببرد و به سمت بهبود ایرانی بهتر، شادتر پیش برویم.

رأی گیری در دبی، نجف و استانبول

انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف در حال برگزاری است.

همچنین، رأی گیری در حوزه دبی نیز در کشور امارات متحده عربی در حال برگزاری است.

کنسولگری ایران در استانبول نیز پذیرای حضور ایرانیان مقیم جهت شرکت در انتخابات است. 

رأی گیری در عمان و قطر 

چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در نمایندگی ایران در قطر نیز در حال برگزاری است.

فرایند رأی گیری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور ایرانیان مقیم عمان در سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط نیز در حال برگزاری است.

برگزاری انتخابات در نمایندگی ایران در یونان

‏دقایقی پس از آغاز برگزاری چهاردهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری در کشور عزیزمان ایران و در کلیه نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، در شهر آتن از ۸ صبح امروز جمعه مورخ ۸ تیر ۱۴۰۳ (۲۸ ژوئن ۲۰۲۴) روند اخذ آرا آغاز بکار کرد.

در همین راستا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونان در شعبه اخذ رأی شهر آتن (در بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در یونان) رأی خود را به صندوق انداختند.

نمایندگی ایران در آلمان پذیرای ایرانیان مقیم جهت شرکت در انتخابات

علیرضا محمودی مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور در گفت وگویی در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور گفت: در کشورهایی همانند آلمان، عراق، آمریکا و انگلستان نمایندگی‌های ما دارای چندین شعبه اخذ رأی هستند. این شعبه‌ها هم در محله‌های نمایندگی، سفارت‌ها، کنسولگری‌ها و دفاتر حفاظت منافع و هم در مکان‌های دیگر که ایرانیان حضور دارند، برگزار می‌شوند. با توجه به اینکه روز جمعه در خارج از کشور روز کاری محسوب می‌شود و بسیاری از هموطنان مشغول به کار هستند، هماهنگی‌های لازم برای شروع انتخابات از ساعت ۸ صبح به وقت محلی انجام شده است.

محمودی بیان کرد: تعداد شعبه‌های اخذ رأی در آلمان شامل پنج شعبه در مونیخ، فرانکفورت، هامبورگ، برلین و بن، در آمریکا حدود ۳۰ شعبه اخذ رأی و چند شعبه سیار، در انگلستان ۱۰ شعبه اخذ رأی تعبیه شده است.

مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور گفت: در عراق نیز ۲۴ شعبه اخذ رأی در شش محل با توجه به حضور زیاد زوار ایرانی در ایام زیارتی تعبیه شده است. متأسفانه علی‌رغم تلاش‌های فراوان، مقامات کانادایی اجازه برگزاری انتخابات برای ایرانیان مقیم کانادا را ندادند. بر همین اساس، با هماهنگی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن و پیگیری‌های همکاران ما در نیویورک، صندوق‌های اخذ رأی در مرز بین آمریکا و کانادا قرار داده خواهند شد.

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *