پارس‌فارس

پنتاگون روز شنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) اعلام کرد نیروهای نظامی ایالات متحده و بریتانیا ۱۸ هدف متعلق به شورشیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن را مورد حمله قرار دادند.

به گفته مقامات آمریکایی، جت‌های جنگنده در هشت نقطه تجهیزات متعلق به حوثی‌ها را هدف قرار دادند و موشک‌ها، پرتابگرها، راکت ها، پهپادها و سامانه‌های دفاع هوایی را بمباران کردند. 

بنابر اعلام آنان، حملات هوایی آمریکا با استفاده از جنگنده‌های اف‌۱۸ انجام شد که از ناو هواپیمابر دوایت آیزنهاور در دریای سرخ به پرواز درآمده بودند. 

از ۱۲ ژانویه این چهارمین باری است که ارتش آمریکا و بریتانیا دست به عملیات نظامی مشترک علیه حوثی‌ها می‌زنند.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در این باره گفت: «ایالات متحده در صورت لزوم برای دفاع از جان افراد و جریان آزاد تجارت در یکی از حیاتی‌ترین آبراه‌های جهان از انجام هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.»

وی اضافه کرد: «ما همچنان برای حوثی‌ها روشن خواهیم کرد که اگر حملات غیرقانونی خود را متوقف نکنند، عواقب آن را متحمل خواهند شد.»

در سوی مقابل حوثی‌ها «تجاوز آمریکا و انگلیس» را محکوم کرده و قول داده‌اند در پاسخ به این اقدام به عملیات نظامی خود ادامه دهند.  

در بیانیه منتشره از سوی این گروه آمده است: «نیروهای مسلح یمن تأیید می‌کنند که برای دفاع از کشور، مردم و ملت و با هدف مقابله با تشدید تنش از سوی آمریکا و انگلیس، عملیات نظامی با کیفیت‌تری را علیه تمامی اهداف متخاصم در دریای سرخ و عرب انجام خواهند داد.»

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، نیز گفت که جت‌های تایفون نیروی سلطنتی این کشور در «حملات دقیق» با هدف نابودی پهپادها و پرتابگرهای حوثی در این عملیات شرکت داشتند.

شاپس اضافه کرد که حمله شب گذشته پس از «حملات شدید حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن از جمله علیه کشتی ایسلندر و رابی‌مار متعلق به بریتانیا» سازماندهی شده است.

پیشتر فرماندهی مرکزی ایالات متحده گزارش داده بود که حمله حوثی‌ها به یک کشتی فله‌بر بریتانیایی باعث یک لکه نفتی ۲۹ کیلومتری شده است و خطر نشت ۴۱ هزار تن کود محموله این کشتی می‌رود.

این چهارمین بار است که بریتانیا به حملات تحت رهبری ایالات متحده می‌پیوندد. این در حالی است که این حملات از سوی ائتلافی گسترده‌تر شامل استرالیا، بحرین، کانادا، دانمارک، هلند و نیوزلند پشتیبانی می‌شود.

حوثی‌ها از ۱۹ نوامبر بدین‌سو دست کم ۵۷ بار کشتی‌های تجاری و نظامی در دریای سرخ و خلیج عدن را هدف قرار داده‌اند و سرعت حملات نیز در روزهای اخیر افزایش یافته است.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون، روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت: «ما قطعا در ۷۲ ساعت گذشته شاهد افزایش حملات حوثی‌ها بوده‌ایم.»

او با بیان اینکه حوثی‌ها از حملات خود دست نکشیده‌اند، اضافه کرد: «ما هرگز نگفتیم که همه قابلیت‌های آنها را از روی نقشه حذف کرده‌ایم. ما می‌دانیم که حوثی‌ها زرادخانه بزرگی دارند. آنها بسیار توانا هستند و تسلیحات پیچیده‌ای دارند و این به این دلیل است که آنها را از ایران دریافت می‌کنند.»

طی یک ماه و نیم گذشته آمریکا حداقل ۳۲ بار به اهدافی در یمن حمله کرده که شماری از آنها با مشارکت متحدین این کشور انجام شده است.

بنا به گفته مقامات آمریکایی در این حملات بیش از ۱۲۰ پرتابگر، ۱۰ موشک زمین به هوا، ۴۰ ساختمان ذخیره‌سازی و پشتیبانی، ۱۵ ساختمان محل انبار پهپاد و بیش از ۲۰ پهپاد منهدم شده‌اند.

در حالی که حملات حوثی‌ها تنها تعداد کمی از ۴۰۰ کشتی تجاری عبوری در لحظه از دریای سرخ را مورد اصابت قرار داده، با این حال تداوم حملات و آسیب‌های وارده شرکت‌های کشتیرانی را وادار کرده است تا مسیر کشتی‌های خود را از دریای سرخ تغییر دهند. امری که سبب طولانی‌تر و پرهزینه‌تر شدن سفرهای دریایی شده است.

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *