پارس‌فارس

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه ۷۲ درصد از جمعیت بی سواد جهان در ۱۰ کشور وجود دارد، گفت: ۵۵۷ میلیون نفر جمعیت بی سواد در کشورهای هند، چین، پاکستان، نیجریه، برزیل و… وجود دارند.

محمدرضا سعیدآبادی در نشست تخصصی سوادآموزی مشارکت محور در پرتو اراده ملی  و حمایت دولتی که در مجمتع آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی امروز برگزار شد، گفت: نرخ بی سوادی در سال ۱۹۹۰ در بزرگسالان ۲۴ درصد کاهش یافت و این نرخ در سال ۲۰۰۰، ۱۸ درصد و در سال ۲۰۱۱ به ۱۶ درصد رسید.

وی افزود: تعداد ۷ میلیون و ۷۴ هزار نفر بی سواد در جهان وجود دارد که سه چهارم جمعیت بی سواد را صحرای آفریقا و غرب و جنوب آسیا که ایران را هم شامل می شود، پوشش می دهد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو تصریح کرد: دو سوم از جمعیت بزرگسالان بی سواد را زنان تشکیل می دهند و نرخ کاهش بی سوادی از ۲۴ درصد در سال های اولیه برنامه جهانی به ۱۶ درصد رسیده است.

کانال پارس فارس در تلگرام

سعیدآبادی بیان کرد: ۱۰ کشور در جهان ۷۲ درصد از جمعیت بی سواد جهان را تشکیل می دهند که حدود ۵۵۷ میلیون نفر هستند که شامل کشورهای هند، چین، پاکستان و بنگلادش، نیجریه، برزیل، مصر، اپیوتی، اندونزی و جمهوری کنگو است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به آمار یونسکو در در کشورهایی که با بی سوادی مبارزه می کنند، اظهار کرد: طبق آمار یونسکو ۵۸ کشور به هدف دستیابی ۹۵ درصدی جمعیت باسواد رسیده اند و یا در حال رسیدن هستند و طبق این آمار ۳۷ درصد از کشورها برای دستیابی ۹۵ درصدی جمعیت باسواد در سال ۲۰۱۵ تلاش زیادی می کنند که ایران، برزیل و مالزی جزو این کشورها هستند.

By شاهین انصافی

خبرنگار اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *