پارس‌فارس

اسرائیل صبح زود روز یکشنبه حملات هوایی را به شرق لبنان انجام داد و بخشی از تاسیسات گروه حزب‌الله در دره بقاع را مورد هدف قرار داد.

در حالی‌که تنش‌های منطقه‌ای در حال افزایش است دو طرف به تبادل آتش در هفته‌های اخیر ادامه داده‌اند و نگرانی‌ها از گسترش جغرافیای منازعه در منطقه شدت یافته است. 

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور یک مجتمع نظامی و سه سایت زیرساختی دیگر متعلق به حزب الله را در نزدیکی شهر بعلبک هدف قرار داده‌اند.

اسرائیل اعلام کرد که این حمله در پاسخ به سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین در حریم هوایی لبنان توسط حزب الله  انجام شده است. حزب الله پیشتر اعلام کرده بود که شامگاه شنبه یک هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی از نوع هرمس ۹۰۰ را بر فراز خاک لبنان سرنگون کرده است. 

کانال پارس‌فارس در تلگرام

حزب الله از روز هشتم اکتبر، یعنی یک روز پس از حمله گروه فلسطینی حماس به اسرائیل که منجر به جنگ اسرائیل در غزه و تشدید تنش‌های منطقه ای شد، با اسرائیل در سراسر مرز جنوبی لبنان درگیری داشته است.

گلوله باران اسرائیل تاکنون باعث کشته شدن حدود ۲۷۰ نیروی حزب‌الله و حدود ۵۰ غیرنظامی شده است. در جنوب لبنان همچنین حدود ۹۰ هزار نفر آواره شده اند، در حالی که بیش از ۹۶ هزار اسرائیلی  مجبور شده‌اند در شمال این کشور خانه و کاشانه خود را رها کنند.

ایالات متحده و سایر کشورها خواستار راه حل دیپلماتیک برای تبادل آتش بین حزب‌الله و اسرائیل شده‌اند. حزب الله اعلام کرده تا قبل از اجرای آتش بس در غزه، به حملات خود به اهداف اسرائیلی ادامه خواهد داد. 

خبرگزاری رویترز به نقل دو منبع امنیتی لبنانی اعلام کرده که اسرائیل در حمله روز یکشنبه یک اردوگاه آموزشی متعلق به حزب‌الله را در روستای جنتا در نزدیکی مرز لبنان با سوریه هدف قرار داده است.

این منابع به رویترز گفتند که یک هدف دیگر این حملات، شهر صفری در نزدیکی شهر بعلبک در شرق بوده است. بر اساس این گزارش تاکنون تلفات جانی از این حملات به ثبت نرسیده است. 

در روزهای اخیر و بعد از حمله منتسب به اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق که به کشته شدن چندین نفر از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انجامید، نگرانی‌ها درباره گسترش منازعه در خاورمیانه و درگیری بیشتر و مستقیم میان ایران و اسرائیل افزایش یافته است. مقام‌های جمهوری‌ اسلامی در این مدت بارها تهدید کرده‌اند که از اسرائیل انتقام خواهند گرفت و ارتش اسرائیل هم به حالت آماده‌باش در آمده است. 

گروه حزب‌الله که نزدیک‌ترین متحد غیردولتی جمهوری اسلامی در منطقه است به عنوان یکی از ابزارهایی که می‌تواند انتقام جمهوری اسلامی از اسرائیل را عملی کند در نظر گرفته می‌شود.

منبع: یورونیوز

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *