پارس‌فارس

ایران شامگاه شنبه از خاک خود صدها پهپاد و موشک را به سمت اسرائیل پرتاب کرد. صدا و سیمای ایران هم رسما از آغاز حمله سپاه پاسداران به خاک اسرائیل خبر داد.

چهار مقام آمریکایی و اسرائیلی به وبسایت خبری آکسیوس گفتند که ایران شنبه شب به وقت محلی ده‌ها پهپاد را به سمت اسرائیل پرتاب کرد. تخمین زده می‌شود پهپادها نیمه شب به وقت اسرائیل به خاک این کشور برسند. بنا بر اعلام واشنگتن انتظار می‌رود این حمله چندین ساعت به‌طول بینجامد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی با تایید این خبر اعلام کرد: «عملیات گسترده‌ موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه اهدافی در سرزمین‌های اشغالی از دقایقی پیش آغاز شده است.»

به گزارش رسانه‌های ایران، مردم مناطق مرزی ایران و بخش‌هایی از عراق شاهد پرتاب پهپادها به سمت اسرائیل بوده‌اند.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

با این حساب این اولین باری است که ایران از خاک خود علیه اسرائیل حمله می‌کند. هنوز مشخص نیست اهداف چه هستند.

آنا آخرونهایم، خبرنگار جروزالم پست در شبکه ایکس آورد: «ایران ده‌ها پهپاد به سمت اسرائیل پرتاب کرده است. حدود ۹ ساعت طول می‌کشد تا آنها به اسرائیل برسند که ممکن است توسط سامانه‌های پدافند هوایی مختلف و جت های جنگنده (آمریکایی/اسرائیلی) رهگیری شوند. اف-۳۵های اسرائیلی قبلاً پهپادها را سرنگون کرده‌اند، اما این احتمالاً آغاز راه است.» 

وی دقایقی بعد در شبکه ایکس تصریح کرد پهپادهای دیگری از کشورهایی غیر از ایران هم به سوی اسرائیل پرتاب شده اند. او همچنین تاکید کرد که از ایران از خاک خودش از موشک های بالستیک نیز برای حمله به خاک اسرائیل استفاده کرده است.


حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران در رابطه با حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل گفت: «رژیم صهیونیستی در هر نقطه‌ای که به منافع، شخصیت و شهروندان [ایران] حمله کند، از مبدا جمهوری اسلامی ایران مورد تهاجم مستقیم قرار خواهد گرفت.»

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران در گفتگوی تلویزیونی خود گفت: «عملیات وعده صادق نمونه برجسته و واضحی برای عبرت گرفتن است.»

وی خاطر نشان کرد که «گزارش دقیق و میدانی از اصابت‌ها تا این لحظه نشان‌دهنده این است که این عملیات با موفقیتی بیش از حد انتظار اتفاق افتاده است.»


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در گفتگوی تلویزیونی خود گفت که عملیات موشکی و پهپادی علیه اسرائیل «متناسب با اقدام این رژیم در حمله به سفارت ایران در دمشق طراحی شد.»

محمد باقری افزود: در عملیات بامداد یکشنبه «مراکز اطلاعاتی و پشتیبانی حمله صهیونیست‌ها به سفارت ایران در دمشق هدف قرار گرفت.»

وی در ادامه گفت که عملیات موشکی و پهپادی اخیر، «معادله پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی را تغییر داد.»

او به شبکه خبر تلویزیون ایران گفت: «این عملیات منتج به نتیجه کامل است، از نظر ما خاتمه یافته است و قصدی بر ادامه عملیات وجود ندارد اما چنانچه رژیم صهیونیستی اقدامی علیه جمهوری اسلامی چه در خاک ما و چه در مراکز متعلق به ما در کشور سوریه و جای دیگری انجام دهد، عملیات بزرگتری انجام خواهد شد.»

رئیس ستادکل نیروهای مسلح درباره هرگونه اقدام آمریکا علیه منافع ایران گفت:‌ «ما این پیام را از طریق سفارت سوییس به آمریکا منتقل کردیم که چنانچه آمریکا در اقدامات تجاوزکارانه صهیونیست‌ها بخواهد همکاری کند یا با امکاناتی که در منطقه دارد مشارکتی داشته باشد و این اطلاعات برای ما قطعی شود،‌ پایگاه‌ها و نفرات آمریکا در منطقه امنیت نخواهند داشت و ما او را مانند متجاوز می‌بینیم و با او هم برخورد لازم را خواهیم داشت.»


۱۴th Apr
۰۹:۵۱

شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست اسرائیل جلسه اضطراری برگزار می‌کند

کشور مالت به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که این شورا روز یکشنبه ۱۴ آوریل (۲۳ فروردین) در خصوص حمله انتقام‌جویانه ایران علیه اسرائیل یک جلسه اضطراری برگزار خواهد کرد.

سخنگوی نمایندگی مالت در سازمان ملل گفت که شورای امنیت در نظر دارد در پاسخ به درخواست اسرائیل این نشست را در ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت نیویورک، (۸ شب به وقت گرینویچ) برگزار کند.

پیش‌تر سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به نماینده مالت خواستار برگزاری نشست اضطراری این شورا درباره حمله به خاک اسرائیل شد. وی خواستار این شد تا اعضای شورای امنیت حمله شنبه‌شب سپاه پاسداران را محکوم کنند.


۱۴th Apr
۰۹:۲۰

حریم هوایی کشورهای منطقه دوباره باز شد

در پی بسته شدن حریم هوایی اسرائیل به دلیل حمله انتقام‌جویانه ایران، سازمان فرودگاهی اسرائیل اعلام کرد که حریم هوایی این کشور از ساعت ۷:۳۰ صبح یکشنبه به وقت محلی دوباره باز شده است.

تعدادی از خطوط هوایی از جمله خطوط هوایی «یونایتد» و «اِل عال» اسرائیل از روز شنبه پروازهای خود به تل آویو را به دلیل محدودیت در حریم هوایی لغو کرده بودند.

بعد از اسرائیل، کشورهای اردن، لبنان و عراق هم که از شنبه‌شب حریم هوایی خود را به دلیل حملات هوایی ایران بسته بودند، آسمان خود را بر رو ی پروازها باز کردند.


۱۴th Apr
۰۹:۱۳

رئیس کمیسیون اروپا حمله هوایی ایران به اسرائیل را محکوم کرد

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در پیامی در حساب کاربری ایکس خود این حمله را به شدت محکوم کرد: «من حمله آشکار و غیرقابل توجیه ایران به اسرائیل را به شدت محکوم می‌کنم. من از ایران و نیروهای نیابتی آن می‌خواهم که فورا این حملات را متوقف کنند. اکنون همه بازیگران باید از تشدید تنش خودداری کرده و برای بازگرداندن ثبات در منطقه تلاش کنند.»


۱۴th Apr
۰۸:۴۶

اصابت موشک به پایگاه هوایی نوآتیم اسرائیل

رسانه‌های ایران از جمله خبرگزاری مهر به نقل از شبکه المنار از برخورد موشک به به پایگاه هوایی نواتیم واقع در جنوب اسرائیل خبر دادند.

شبکه «المنار» به نقل از منابعی ویژه گزارش داد دست‌کم ۱۵ موشک مستقیما به پایگاه هوایی «نواتیم» اصابت کرده است. براساس این گزارش، «پایگاه نواتیم به شدت آسیب دیده و امکان استفاده از آن وجود ندارد.»

در عین حال سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرد که تعدادی از موشک‌های بالستیک به این پایگاه هوایی اصابت کرده و صدمه وارده را «جزئی» اعلام کرد و به «ادامه کامل عملیات» در این پایگاه اشاره کرد.

ارتش اسرائیل پیش‌تر به ساکنان بلندی‌های جولان در نزدیک مرز با سوریه و لبنان، و همچنین ساکنان شهرهای جنوبی نواتیم، دیمونا و ایلات اعلام کرده بود که در مکان‌های امن قرار گیرند. دیمونا مرکز اصلی تاسیسات هسته‌ای اسرائیل است و نواتیم نیز یک پایگاه هوایی بزرگ دارد. 


۱۴th Apr
۰۸:۲۳

اسرائیل از مهار ۹۹ درصدی حملات موشکی و پهپادی ایران گفت

ارتش اسرائیل صبح امروز یکشنبه تایید کرد که حمله هوایی ایران «خنثی» و «۹۹ درصد حملات» رهگیری شدند.

 ارتش اسرائیل اعلام کرد که ایران حدود ۱۷۰ پهپاد، ۳۰ موشک کروز و ۱۲۰ موشک بالستیک را به سمت خاک اسرائیل شلیک کرده است.

به گفته ارتش اسرائیل، فقط موشک‌های بالستیک توانستند به حریم هوایی اسرائیل و آن هم در «تعداد بسیار کم» نفوذ کنند. 

در این بیانیه آمده است که پهپادها و موشک های کروز همگی قبل از رسیدن به اسرائیل رهگیری شدند.


۱۴th Apr
۰۸:۰۹

فرودگاه مهرآباد پروازهای خود را لغو کرد

فرودگاه مهرآباد اعلام کرد که تمامی پروازهایش تا ساعت ۱۲ بعداز ظهر روز ۲۶ فرودین بسته خواهد بود و تمامی پروازها تا زمان اعلام شده، باطل است.

پیش‌تر، این پروازها از ساعت ۰۲/۳۰ بامداد تا ۰۷/۳۰ صبح بسته اعلام شده بود که مجددا نسبت به تمدید آن تا ساعت ۱۲ بعدازظهر اقدام شده است.


۱۴th Apr
۰۷:۳۹

واکنش کشورهای آرژانتین، مکزیک، شیلی و مصر

سه کشور آمریکایی آرژانتین، مکزیک و شیلی در پیام‌هایی جداگانه نسبت به حمله تلافی‌جویانه ایران به اسرائیل واکنش دادند.

خاویر میلی، رئیس جمهوری آرژانتین ضمن اعلام حمایت از اسرائیل، «همبستگی و تعهد تزلزل‌ناپذیر به دولت اسرائیل در برابر حملاتی که توسط جمهوری اسلامی ایران انجام می شود» را ابراز داشت.

دولت مکزیک نیز در شبکه اجنماعی ایکس نسبت به این حمله و «هزینه‌ای که این اقدام می‌تواند برای جان هزاران انسان داشته باشد» ابراز نگرانی عمیق خود را اعلام کرد.

همچنین، آلبرتو ون کلاورن، وزیر امور خارجه شیلی در شبکه اجتماعی ایکس ابراز نگرانی خود را از تشدید جدی تنش‌ها در خاورمیانه و حملات ایران علیه اسرائیل اعلام کرد.

وزارت امور خارجه مصر نیز «خواستار خویشتنداری حداکثری» طرفین شد و اعلام کرد که «در تماس مستقیم با همه طرف‌های درگیر در تلاش برای مهار اوضاع» است و در عین حال نسبت به «خطر گسترش منطقه‌ای درگیری» هشدار داد.


۱۴th Apr
۰۷:۳۲

ایالات متحده آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست

وزیر دفاع ایالات متحده گفت که این کشور به دنبال درگیری با ایران نیست، اما در حفاظت از نیروهای خود و حمایت از دفاع اسرائیل تردید نخواهد کرد. لوید آستین، صبح روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت که از ایران می‌خواهد تا از وضعیت تنش‌زدایی کرده و هرگونه حمله احتمالی بیشتر را متوقف کند.

وی افزود که هواپیماهای نظامی آمریکا و ناوشکن‌های مجهز به پدافند موشک‌های بالستیک این کشور در «سرنگونی تقریبا همه پهپادها و موشک‌های وارده» که شامگاه توسط ایران شلیک شد، کمک کردند.

سی.ان.ان. به نقل از دو مقام آمریکایی آگاه نوشت که نیروهای آمریکایی بیش از ۷۰ پهپاد انتحاری و دست‌کم سه موشک بالستیک را در جریان حمله هوایی ایران به اسرائیل رهگیری کردند.

نیروی دریایی ایالات متحده در حال حاضر دو ناوشکن در منطقه دارد که هر دو ناوشکن مجهز به موشک‌های هدایت شونده هستند که آن‌ها را قادر به رهگیری موشک‌ها و پهپادها می‌کنند.

کانال پارس‌فارس در تلگرام


۱۴th Apr
۰۷:۱۶

وزارت امور خارجه چین: تنش اسرائیل و ایران «سرریز وقایع غزه» است

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که از تشدید تنش‌ها در اوضاع کنونی «عمیقاً نگران» است. این وزارتخانه با بیان اینکه ریشه این تنش از فعالیت‌های نظامی در غزه تسری پیدا می‌کند، افزود که « اولویت اصلی فرو نشاندن درگیری است.»

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد: «چین از طرف‌های مربوطه می‌خواهد تا برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها، آرامش خود را حفظ کرده و خویشتنداری کنند.»

همچنین از جامعه بین‌المللی، به ویژه کشورهای تأثیرگذار خواست تا نقش سازنده‌ای در حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای ایفا کنند.


۱۴th Apr
۰۷:۰۱

بیانیه وزارت امور خارجه ایران در مورد پاسخ به حمله اسرائیل علیه ساختمان دیپلماتیک ایران در دمشق

در بیانیه منتشر شده توسط وزارت امور خارجه ایران، این کشور ضمن «تأکید مجدد بر پایبندی نسبت به اصول و اهداف منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل، بر عزم خویش برای دفاع قاطع از حاکمیت، تمامیت سرزمینی و منافع ملی خود در برابر هرگونه استفاده غیرقانونی از زور و تجاوز تأکید نمود.»

در این بیانیه با ارجاع به ماده ۵۱ منشور ملل متحد «پاسخ به تجاوزات نظامی» اسرائیل به مرکز دیپلماتیک خود در دمشق که منجر به کشته شدن مستشاران رسمی نظامی ایران در سوریه شد را «حق ذاتی خود در دفاع مشروع» اعلام کرده است.

در این بیانیه آمده است که: «توسّل جمهوری اسلامی ایران به اقدامات دفاعی در اِعمال حق دفاع مشروع، نشان دهنده رویکرد مسئولانه ایران نسبت به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی در زمانی است که اقدامات غیرقانونی و نسل‌کُشی توسط رژیم آپارتاید اشغالگر صهیونیستی علیه ملت فلسطین و تجاوزات نظامی مکرر این رژیم علیه دولت‌های همسایه و آتش افروزی در منطقه و فراتر از آن ادامه دارد.»

وزارت خارجه ایران همچنین از حق ایران برای دفاع بیشتر از خود« در برابر هرگونه اقدامات متجاوزانه نظامی و استفاده غیرقانونی از زور» اعلام آمادگی کرد.


۱۴th Apr
۰۶:۵۷

کانادا: از حق اسرائیل برای دفاع حمایت می‌کنیم

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا با انتشار بیانیه‌ای نسبت به پاسخ تلافی‌جویانه ایران علیه اسرائیل واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است که «کانادا به صراحت حملات هوایی ایران علیه اسرائیل را محکوم می کند. ما در کنار اسرائیل هستیم. بعد از حمایت [ایران] از حمله وحشیانه حماس در هفتم اکتبر، اقدام تازه رژیم ایران باعث بی‌ثباتی بیشتر منطقه و دشوارتر شدن رسیدن به صلح پایدار می‌شود.»

در ادامه آمده است که «این حملات بار دیگر نشان دهنده بی‌توجهی رژیم ایران به صلح و ثبات در منطقه است. ما از حق اسرائیل برای دفاع از خود و مردمش در برابر این حملات حمایت می کنیم.»

در بیانیه کانادا اشاره‌ای به حمله روز اول آوریل علیه کنسولگری ایران در دمشق نشده است. اسرائیل به طور رسمی نقش داشتن در حمله به کنسولگری ایران در دمشق را تایید یا رد نکرده است.


۱۴th Apr
۰۶:۳۳

جو بایدن و بنیامین نتانیاهو در تماسی تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند

به گزارش دفتر نخست وزیری اسرائیل، بنیامین نتانیاهو پس از نشست کابینه جنگ اسرائیل در مورد حمله موشکی و پهپادی صورت گرفته از خاک ایران، تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری آمریکایی اکسیوس به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید، جو بایدن در تماس تلفنی با نتانیاهو گفته است که ایالات متحده با هرگونه حمله متقابل اسرائیل علیه ایران مخالف است.

بایدن در بیانیه‌ جداگانه‌ای آورده است که رهبران کشورهای عضو گروه ۷ برای هماهنگی یک «پاسخ دیپلماتیک واحد» به حمله «بی‌پروای» ایران تشکیل جلسه خواهند داد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز در پستی در شبکه ایکس نوشت که با همتای آمریکایی خود، لوید آستین، صحبت کرده است.


۱۴th Apr
۰۴:۲۳

ترامپ: اگر من رئیس‌جمهور بودم حمله ایران به اسرائیل اتفاق نمی‌افتاد

دونالد ترامپ، ریس جمهور پیشین آمریکا در واکنش به حمله ۱۳ آوریل ایران به خاک اسرائیل مدعی شد که اگر او رئیس‌جمهور بود چنین اتفاقی روی نمی‌داد. او تاکید کرد اسرائیل زیر حمله است برای اینکه آمریکا ضعیف عمل می کند. ترامپ گفت که آمریکا برای اسرائیل دعا می کند .


۱۴th Apr
۰۴:۱۷

عربستان بدون محکوم کردن حمله ایران به اسرائیل خواستار «خویشتن‌داری» طرفین شد

وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را از تحولات منطقه ابراز کرد. ریاض بدون نام بردن از طرفین درگیری از همه طرف‌های درگیر خواست تا خویشتن‌داری کنند. عربستان در این موضع‌گیری خود حمله سپاه به اسرائیل را محکوم نکرده است.


۱۴th Apr
۰۴:۱۳

اسرائیل خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شد

سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به نماینده مالت که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، خواستار نشست اضطراری شورا درباره حمله ایران به خاک اسرائیل شد. وی خواستار این شد تا اعضای شورای امنیت حمله روز شنبه سپاه پاسداران را محکوم کنند.


۱۴th Apr
۰۳:۵۸

سخنگوی ارتش اسرائیل: یک پایگاه نظامی آسیب جزئی دید

 دانیل هاگاری می‌گوید ایران تا این لحطه ده ها موشک بالستیک به سمت اسرائیل شلیک کرد که باعث آسیب جزئی به یک پایگاه نظامی شده‌اند.

به ادعای این مقام ارتش اسرائیل اکثر موشک‌ها توسط سامانه پدافند هوایی دوربرد رهگیری و غالبا خارج از حریم هوایی اسرائیل سرنگون شده اند.

دانیل هاگاری با اشاره به زخمی شدن یک دختر جوان در جریان حملات ایران می‌گوید ایران تاکنون بیش از ۲۰۰ پرتابه به سمت اسرائیل شلیک کرده است.


۱۴th Apr
۰۳:۴۹

«دبیر کل سازمان ملل حمله ایران به اسرائیل را محکوم کرد؛ «منطقه تحمل جنگ دیگری را ندارد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای تشدید شدید تنش ناشی از حمله گسترده عصر امروز جمهوری اسلامی ایران به اسرائیل را به شدت محکوم کرد. وی در ادامه خواستار توقف فوری این خصومت‌ها شد.

آقای گوترش در شبکه ایکس تصریح کرد: «من عمیقاا در مورد خطر واقعی تشدید تنش ویرانگر در سطح منطقه نگران هستم. از همه طرف‌ها می‌خواهم که حداکثر خویشتنداری را برای اجتناب از هرگونه اقدامی که می‌تواند منجر به درگیری‌های نظامی بزرگ در چند جبهه در خاورمیانه شود، اعمال کنند.

من بارها تاکید کرده ام که نه منطقه و نه جهان نمی توانند جنگ دیگری را تحمل کنند.»


۱۴th Apr
۰۳:۲۶

برلین : حملات ایران به اسرائیل می‌تواند کل منطقه را به «آشوب» بکشاند

آلمان روز یکشنبه هشدار داد که حمله پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل می تواند «کل منطقه را در هرج و مرج فرو ببرد.»

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه این کشور در شبکه اجتماعی نوشت: «ما حمله جاری را که می‌تواند کل منطقه را در هرج و مرج فرو ببرد، به شدت محکوم می‌کنیم». وی افزود برلین «قاطعانه در کنار اسرائیل ایستاده است».


۱۴th Apr
۰۳:۱۵

حمایت مجدد بایدن از اسرائیل در برابر تهدیدات ایران

جوبایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که با توجه به شرایط بحرانی در خاورمیانه مجبور شد تعطیلات خود را نیمه تمام بگذارد، غروب شنبه به وقت محلی در دیدار با تیم امنیت ملی کاخ سفید بار دیگر بر عزم ایالات متحده در دفاع از اسرائیل در برابر تهدیدات ایران تاکید کرد.

او در پیامی که در شبکه ایکس منتشر کرد بر تعهد آهنین کشورش در تامین امنیت اسرائیل در برابر تهدیدات ایران و نیروهای نیابتی‌اش تصریح کرد.


۱۴th Apr
۰۳:۱۱

سپاه پاسداران به آمریکا هشدار داد: پاسخ متقابل می‌دهیم

سپاه پاسداران ایران به آمریکا «نسبت به هرگونه پشتیبانی و مشارکت در ضربه به منافع ایران» هشدار داد که به تهدید این کشور و نیز اسرائیل «علیه منافع ایران از مبدا هر کشوری ، پاسخ متقابل و متناسب به منشأ تهدید» را خواهد داد. 

در متن بیانیه سپاه پاسداران آمده است:«۱. به دولت تروریستی امریکا هشدار داده می‌شود هرگونه پشتیبانی و مشارکت در ضربه به منافع ایران ، پاسخ قاطع و پشیمان کننده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را در پی دارد ؛ همچنین امریکا نسبت به اقدامات شرارت بار رژیم صهیونیستی مسئولیت داشته و در صورت عدم مهار این رژیم کودک کش در منطقه باید تبعات آن را بپذیرد.

۲. ضمن تاکید بر سیاست حسن همجواری با همسایگان و کشورهای منطقه تصریح می شود، هرگونه تهدید توسط دولت تروریستی امریکا و رژیم صهیونیستی از مبدا هر کشوری پاسخ متقابل و متناسب جمهوری اسلامی ایران به منشا تهدید را به دنبال خواهد داشت.

به ملت قهرمان ایران اطمینان می‌دهیم، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نیروهای مسلح کشور در دفاع از منافع ملی تا پای جان ایستاده و تلاش‌های دشمنان برای برهم زدن امنیت و آرامش مردم را خنثی خواهد نمود.»


۱۴th Apr
۰۳:۰۸

جنگنده‌های اردن چندین پهپاد را ساقط کردند

به گزارش رویترز، جنگنده های ارتش اردن چندین پهپاد را که به‌سمت اسرائیل در حرکت بودند، ساقط کرده‌اند. امان که یکی از منتقدان عملکرد اسرائیل در نوار غزه به‌شمار می‌آید، طبق این گزارش چندین پهپاد را در قبل از رسیدن به بیت‌المقدس در خاک خودش ساقط کرده است. چند پهپاد دیگر هم در مرز سوریه و عراق رهگیری و ساقط شده اند. اطلاعات و جزئیات بیشتری در این باره منتشر نشده است.


۱۴th Apr
۰۳:۰۲

«اسرائیل حمله شنبه شب ایران را با قاطعیت پاسخ خواهد داد»

شبه ۱۲ اسرائیل به نقل از یک مقام عالیرتبه نظامی این کشور از واکنش شدید اسرائیل به حمله شنبه شب ایران به خاک این کشور خبر داد.


۱۴th Apr
۰۲:۵۹

شنیدن شدن صدای انفجار در آسمان اسرائیل

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان می‌گوید گزارش‌هایی را از داخل اسرائیل و بخش اشغالی فلسطین دریافت کرده که با شنیده شدن صدای انفجارهایی در شمال تل آویو در ارتباط هستند. صداها احتمالا مرتبط با پهپادهایی بوده که پدافند هوایی اسرائیل موفق به رهگیری آن‌ها شده است.

همچنین صداهای انفجار از مناطق دیگری از جمله بلندی‌های جولان و همینطور الخلیل در کرانه باختری شنیده شده و همزمان آژیر خطر در بسیاری از شهرها مناطق اسرائیل به صدا در آمده است.


۱۴th Apr
۰۲:۵۰

سخنگوی نخست وزیر اسرائیل: پاسخ به حمله ایران «محکم و صریح» خواهد بود

اوفیر جندلمن، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل در هشداری به ایران به رسانه های عربی گفت که پاسخ به حمله ایران «محکم و صریح» خواهد بود.


۱۴th Apr
۰۲:۲۸

«ارتش آمریکا چندین پهپاد ایرانی را سرنگون کردند»

سه مقام آمریکایی گفتند ارتش آمریکا پهپادهایی ایرانی را که به سمت اسرائیل در حرکت بود سرنگون کرده است.

مقامات ناشناس تعداد پهپادهای سرنگون شده یا مکان‌های آن را فاش نکردند.

منابعی به اسکای نیوز تایید کردند که جت های اف-۳۵ نیز در دفاع از اسرائیل وارد عمل شده‌اند.


۱۴th Apr
۰۲:۱۱

کابینه جنگ اسرائیل تشکیل جلسه داد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با حضور جمعی از کارکنان خود و نزدیکترین همکاران امنیتی‌اش از جمله یوآو گالانت، وزیر دفاع و بنی گانتس، وزیر مشاور کابینه جنگ جلسه‌ای را در اتاقی مخفی در مکانی نامعلوم برگزار کرد.

همزمان با آغاز حمله ایران به خاک اسرائیل، رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که بنیامین نتانیاهو و همسرش سارا به طورموقت در ویلای مجلل سایمون فالیک در حومه بیت‌المقدس اقامت می‌کنند.

ویلای این تاجر یهودی آمریکایی مکانی است که نخست وزیر اسرائیل و همسرش در سال‌های اخیر به طور متناوب از آن استفاده کرده‌اند و گفته می‌شود دارای یک پناهگاه موشکی پیشرفته است.


۱۴th Apr
۰۲:۰۹

اتحادیه اروپا حمله ایران به اسرائیل را به‌شدت محکوم کرد

جوزپ بورل، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در شبکه ایکس حمله ایران به اسرائیل را «غیرقابل قبول» دانست و آن‌را به‌شدت محکوم کرد. وی تصریح کرد: این حمله تنش ها در منطقه را به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش می‌دهد و تهدیدی علیه امنیت منطقه است.


۱۴th Apr
۰۲:۰۴

حزب‌الله لبنان ده‌ها راکت به سمت اسرائیل پرتاب کرد

ساعتی پیش ده‌ها راکت از سمت جنوب لبنان به الجلیل و بلندی‌های جولان شلیک شده است.


۱۴th Apr
۰۱:۵۴

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد: «اگر اسرائیل پاسخ ندهد، در همین نقطه خاتمه می‌یابد.»

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد حمله ایران به اسرائیل را «دفاع مشروع» توصیف و تلویحا گفت اگر اسرائیل به این حمله پاسخ ندهد، موضوع در همین نقطه خاتمه می یابد.

وی تصریح کرد: «پاسخ نظامی ایران بر اساس بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در خصوص دفاع مشروع در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک ما در دمشق بود.»

او در ادامه افزود: «موضوع را می‌توان به نتیجه‌رسیده تلقی کرد. با این حال، اگر رژیم اسرائیل مرتکب اشتباه دیگری شود، پاسخ ایران به طور قابل توجهی شدیدتر خواهد بود. این درگیری بین ایران و رژیم سرکش اسرائیل است که آمریکا باید از آن دور بماند.»


۱۴th Apr
۰۱:۵۲

حوثی‌های یمن از پرتاب پهپادهای خود به سمت اسرائیل خبر دادند

به گفته یک شرکت امنیتی دریایی، حوثی‌های طرفدار ایران در یمن نیز در حال پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین به سمت اسرائیل هستند.

حوثی‌ها در همبستگی خود با فلسطینی‌ها در غزه در حال افزایش عملیات علیه اسرائیل و متحدانش به ویژه با حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن هستند.


۱۴th Apr
۰۱:۴۹

وزیر امور خارجه ایتالیا: دولت آماده رویارویی با هر سناریویی است

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا با انتشار پستی در شبکه ایکس اعلام کرد که ایتالیا وضعیت بوجود آمده در پی حمله ایران علیه اسرائیل را «با دقت و نگرانی» دنبال می‌کند.

او تصریح کرد: «ما با دقت و نگرانی آنچه را که در خاورمیانه در حال اتفاق افتادن است رصد می‌کنیم. من دائماً با سفارت های ایتالیا در تل آویو و تهران در تماس هستم. همچنین با شخص نخست وزیر و وزیر دفاع در این باره گفتگو کرده‌ام و دولت آماده رویارویی با هر سناریویی است.»


۱۴th Apr
۰۱:۳۴

فرانسه حمله ایران به اسرائیل را «به شدید‌ترین شکل ممکن» محکوم می کند

استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسه با انتشار پیامی در شبکه ایکس حمله ایران به اسرائیل را محکوم کرد.

وی گفت: «ایران با تصمیم به انجام چنین اقدام بی‌سابقه‌ای، گام جدیدی در اقدامات بی‌ثبات‌کننده خود برمی‌دارد و خطر تشدید تنش نظامی را بر خود می‌پذیرد.»

سژورنه در ادامه ضمن ابراز همبستگی کامل با اسرائیل، برلزوم امنیت اسرائیل تاکید کرد.


۱۴th Apr
۰۱:۳۰

آژیرهای خطر در شمال اسرائیل به صدا در می آیند

ارتش اسرائیل اعلام کرد که آژیرهای خطر در یکی از کیبوتص‌های شمال اسرائیل به صدا درآمده است.

این آژیر در آستانه رسیدن قریب الوقوع پهپادها و موشک‌های شلیک‌شده از خاک ایران و همچنین پس از شلیک راکت‌هایی از لبنان به گوش می‌رسد.

پیش از این، دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل به شهروندان گفته بود که در صورت به صدا درآمدن آژیر آنها باید وارد پناهگاه شوند و دست‌کم ۱۰ دقیقه در آنجا بمانند.

وی افزود: «در صورت نیاز به ماندن طولانی‌تر در پناهگاه، شما را به‌روزرسانی خواهیم کرد».

۱۴th Apr۰۱:۲۵

پهپادهای ایران در حال عبوراز آسمان دمشق هستند

رسانه‌های رسمی ایران از رسیدن پهپادهای ایران به آسمان دمشق پایتخت کشور سوریه خبر دادند. این پهپاد ها در حال عبور از آسمان سوریه هستند.

۱۴th Apr۰۱:۲۰

گروه هکری به‌نام «حنظله» از هک سامانه‌های گنبد آهنین اسرائیل خبر داد

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران ادعا کرد که گروه هکری موسوم به «حنظله» موفق شده رادارهای اسرائیل را هک و از کار بیندازد. مقام های اسرائیلی تاکنون به این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند.

این گروه هکری با انتشار تصاویری از دستیابی به سیستم‌های راداری و کنترل این سامانه خبر داده است و با ارسال این پیام به کاربران آن اخطار داده است: « این سامانه توسط هکرهای گروه حنظله هک شده است. ما کنار رفح می‌مانیم و این یک هشدار است.»

۱۴th Apr۰۱:۱۷

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: «این عملیات با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران انجام پذیرفت»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم خبیث صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت فرماندهان و مستشاران نظامی ایران، بامداد امروز یکشنبه ۲۶ فروردین، دلاورمردان نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بخشی از تنبیه آن رژیم نامشروع و جنایتکار طی عملیات «وعده صادق» با رمز مقدس «یا رسول الله» با موفقیت اهدافی را در داخل سرزمین‌های اشغلی با ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار دادند.»

در ادامه این اطلاعیه آمده است که «جزئیات این عملیات با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران و زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح و با حمایت و همراهی غیورمردان ارتش جمهوری اسلامی و پشتیبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام پذیرفت.» 

۱۴th Apr۰۱:۰۵

پهپادهای ایران در آسمان شهرهای مختلف عراق دیده شدند

امشب راس ساعت ۲۲:۱۰ دقیقه به وقت تهران اولین پهپادها از سمت ایران وارد آسمان عراق شده و در استان نیسان در جنوب عراق دیده شدند.

اکثر پهپادها در استان های نیسان، بصره، ناصریه، سلیمانیه و حتی استان الانبار در غربی‌ترین نقطه عراق و هم مرز با اردن دیده شدند.

مسیر پهپادها با عبور از کشور عراق و سپس اردن وارد اسرائیل میشوند. کل زمانی که این پهپادها در آسمان عراق مشاهده شده‌اند ۵۰ دقیقه بوده است. عراق تمامی پروازهای خود را تا فردا صبح کاملا مسدود کرده است.

۱۴th Apr۰۱:۰۴

کشورهای منطقه موقتا حریم هوایی خود را به دلیل حملات ایران بستند

کمیسیون تنظیم مقررات هواپیمایی کشوری اردن اعلام کرد که حریم هوایی این کشور از ساعت ۱۱ شب روز شنبه به وقت محلی بسته شده است. بنا بر این اعلام، این تعطیلی چندین ساعت طول خواهد کشید و با توجه به تحولات به روزرسانی می‌شود.

شبکه الجزیره نیز از بسته شدن حریم هوایی لبنان خبر داد.

علاوه بر کشورهای اردن و لبنان؛ عراق، اسرائیل و یمن نیز حریم‌های هوایی خود را موقتا بسته‌اند.

۱۴th Apr۰۰:۵۷

نخست‌وزیر بریتانیا «حمله بی پروای» ایران را با «شدیدترین عبارات» محکوم کرد

ریشی سوناک حمله ایران را با «شدیدترین عبارات» محکوم کرده است.

در بیانیه‌ای که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که حمله پهپادی و موشکی ایران «بی پروا» بوده و بریتانیا به «پشتیبانی از امنیت اسرائیل» ادامه خواهد داد.

۱۴th Apr۰۰:۴۵

آمریکا انتظار دارد ایران بیش از ۱۰۰ پهپاد، ده‌ها موشک کروز و بالستیک پرتاب کند

دو مقام ارشد آمریکایی گفتند، اکنون که ایران انتقام‌جویی خود را از اسرائیل آغاز کرده است، ایالات متحده پیش‌بینی می‌کند که این یک «حمله بزرگ» خواهد بود.

مقامات ناشناس در گفتگو با ان.بی.سی. نیوز گفتند که دولت بایدن انتظار دارد ایران بیش از ۱۰۰ پهپاد، ده‌ها موشک کروز و ده‌ها موشک بالستیک را شلیک کند.

۱۴th Apr۰۰:۴۲

نتانیاهو اعلام کرد که برای حمله مستقیم از سوی ایران آماده هستیم

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز شنبه گفت که اسرائیل برای «حمله مستقیم از سوی ایران» آماده است.

ارتش اسرائیل می گوید ایران عواقب هر گونه تشدید تنش را متحمل خواهد شد. نتانیاهو در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت: «سیستم‌های دفاعی ما مستقر هستند و ما برای هر سناریویی چه در دفاع و چه در حمله آماده هستیم.»

وی افزود که اسرائیل از حمایت آمریکا و «بسیاری» کشورها برخوردار است. مقامات ایالات متحده نگران هستند که انتقام اسرائیل علیه ایران منجر به تنش‌زایی مجدد در منطقه شود. با این حال، دولت بایدن متعهد شده است که به اسرائیل در مقابله با حمله ایران کمک کند.

نیروهای ارتش اسرائیل اعلام کردند که دستورالعمل‌های دفاعی خود را تغییر داده و تمام فعالیت‌های آموزشی را لغو می‌کنند. همچنین تجمعات بیش از هزار نفر در اسرائیل ممنوع اعلام شد.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در یک نشست خبری گفت از اوایل صبح روز یکشنبه (۱۴ آوریل) «و طی روزهای آینده، مراکز آموزشی، اردوهای یک روزه و سفرهای برنامه ریزی شده لغو خواهند شد.»

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *