پارس‌فارس

باستان‌شناسان در شهر داوود اورشلیم یک حلقه کوچک طلایی نادر مزین به یک نگین قیمتی را پیدا کرده‌اند که می‌گویند ظاهراً برای پسر یا دختری کوچک ساخته شده و حدود ۲۳۰۰ سال قدمت دارد.

حفاری‌های باستان‌شناسی در پارک ملی دیوارهای اورشلیم توسط محققان دانشگاه تل‌آویو و سازمان باستان‌شناسی اسرائیل انجام شده است.

تیم یابنده این انگشتر در بیانیه‌ای گفت: «این یک یافته غیرعادی و عمیقاً تکان‌دهنده است، نه چیزی که هر روز بتوان آن را پیدا کرد.»

به گفته آنان، نگین قرمز این انگشتر از سنگ گارنت (نارسنگ یا لعل) درست شده و دور آن را لایه‌ای از طلا با درجه خلوص بسیار بالا گرفته است. باستان‌شناسان می‌گویند این انگشتر به خوبی حفظ شده و با وجود گذشت بیش از دو هزار سال، هیچ‌گونه زنگ‌زدگی یا هوازدگی در آن مشاهده نمی‌شود.

کانال پارس فارس در تلگرام

طحیه گانگیت، از اعضای تیم حفاری شهر داوود، می‌گوید زمانی که در حال غربال خاک کف سایت بوده ناگهان چیزی درخشان را دیده است. او گفت: «فوراً فریاد زدم حلقه پیدا کردم. در عرض چند ثانیه همه دور من جمع شدند و هیجان زیادی به وجود آمد.»

دکتر یفتاح شالف و ریکی زالوت هارتوف، مدیران بخش کاوش‌ها در سازمان باستان‌شناسی اسرائیل، در این باره نوشته‌‌اند: «حلقه بسیار کوچک بوده و ممکن است برای انگشت کوچک یک زن یا یک دختر یا پسر کم‌سن و سال مناسب باشد.»

دکتر ماریون زیندل اضافه کرد که این انگشتر با چکش‌کاری ورق‌های نازک طلای از پیش برش‌خورده بر روی یک پایه حلقه فلزی ساخته شده است.

بنابر اعتقاد باستان‌شناسان، این انگشتر طلا به لحاظ سبک نشان‌دهنده مد رایج در دوره تسلط حکومت هخامنشیان و در عصر هلنیستی اولیه از اواخر قرن چهارم تا اوایل قرن سوم پیش از میلاد به بعد است. در آن دوره مردم حلقه‌های طلا با نگین‌های سنگی را به حلقه‌های طلایی ساده ترجیح می‌دادند.

روی سنگ انگشترها اغلب چهره‌های اساطیری یا رویدادهای نمادین مهم حکاکی می‌شد.

این مدل جواهرات از زمان سلطنت اسکندر مقدونی به بعد درز شناخته شده بود. فتوحات او به گسترش و حمل و نقل کالاها و محصولات لوکس کمک کرد.

By کیا یغمایی

خبرنگار فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *