پارس‌فارس

فنلاند کشوری است بالای مدار ۶۰ درجه شمالی ، سرزمینی یخ زده، کم نور و کم آفتاب که در برخی از مناطق دارای بلندی روز در ازای هر روز “۷۳ روز” است و بلعکس در ازای هر شب در زمستان ، “۵۳ شب”!

خاک فنلاند در زمستان یخزده و در تابستان باتلاقی (توندرا) است.طبیعت در این کشور ، ناجوانمردانه گرما، نور و خاک حاصلخیز را به مقدار زیادی از فنلاند دریغ کرده است.

آخرین دشنه را هم که “استیو جابز” به پیکر این کشور وارد کرد، که اپل را بجای نوکیا، که ۲۵درصد اقتصاد فنلاند را تشکیل می‌داد در جهان جا انداخت.
بازار چوب هم که دهها سال بود اقتصاد فنلاند بر پایه آن می‌چرخید که در حال حاضر از شرایط خوبی برخوردار نیست.

اما و هزار اما …با این همه ستم وارده از سوی طبیعت و استیو جابز و …، امروز فنلاند بنا به نظر اکثر کارشناسان از “پیشرفته‌ترین” دولت – ملت‌های روی زمین به حساب می‌آید.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

علت این همه پیشرفت چیست؟

۱_ تنها کشور منطقه یورو است که از دیدگاه اعتبار و درستی سنجی، دارای درجه فوق تصور (AAA) است؛ این یعنی موقعیت بسیار پایدار. رکوردی دیوانه کننده و منحصر به فرد در جهان.!
۲_ از دیدگاه “شاخص فساد”، فنلاند به همراه دانمارک و نیوزلند، از پاک‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و مسوولینش بسیار درستکار و شرافتمندند. (یعنی اصلاً در این کشور دزدی وجود ندارد!)
۳_ با بیش از ۳۸۰۰۰ دلار آمریکا درآمد سرانه، در شمار مرفه‌ترین کشورهای جهان است.
۴_ امید به زندگی در زنان این کشور ۸۵ و در مردانش بالای ۸۲ سال است. یک رکورد شگفت‌انگیز !
۵_  دارای سیستم سرتاسری تلویزیونی دیجیتال است، سال‌هاست که آنالوگ در این کشور از رده خارج شده است.
۶_ فنلاند همراه با نیوزلند، بیش از ۱۰۰ سال است که زنانشان از حق رای و حق انتخاب و از تمام حقوق مساوی با مردان برخوردارند.
۷_ رشد سالانه جمعیت در این کشور، تنها اندکی بالاتر از صفر درصد است.

۸_ دارای بهترین و کامل‌ترین و پر بازده ‌ترین نظام آموزشی جهان است.
۹_ در شاخص توسعه انسانی در چند دهه اخیر، فنلاند همواره در رتبه بین یکم تا دهم بوده است.
۱۰_ در فنلاند شمار سوناها و استخرها بیش از خودروهاست.!
۱۱_ در فنلاند از هر ۱۰۰ بطری شیشه مایعات دور ریز، همه ۱۰۰ عدد آن بازیافت میشود و از هر ۱۰ بطری پلاستیکی نیز، ۹ بطری آن بازیافت می‌گردد.
۱۲-از سال ۲۰۳۰ میلادی تمام خودرو ها در فنلاند با انرژی پاک تغذیه می‌شوند و پمپ بنزینی دیگر در این کشور وجود نخواهد داشت !
۱۳_ آموزش عالی تا مقطع دکترا در این کشور ، حتی برای دانشجویان خارجی نیز رایگان است.
۱۴_ کشور فنلاند دارای معتبرترین گذرنامه بین‌المللی است. تقریبا” در همه جا بدون ویزا از شهروندان فنلاندی استقبال می‌شود.
۱۵_ هفت درصد از مردم فنلاند از ادیان ابراهیمی هیچ اطلاعاتی ندارند، اما اکثریت آنان تنها معتقدند که قطعا” خدا وجود دارد و در سراسر این کشور تنها یک کنیسه و چهار کلیسا وجود دارد که غالبا” خلوت و بدون مراجعه کننده است.
۱۶_ در فنلاند بیش از ۱۶ هزار کافه موسیقی و سالن‌های رقص و آواز و هنرهای تجسمی وجود دارد که عموما” پر رفت و آمد و شلوغ است.
۱۷_ دادگاه‌ها در این کشور از خلوت‌ترین ادارات و در برخی از شهرها، اساسا” جمع‌آوری و تبدیل به کتابخانه شده است!
۱۸_ هر شهروند فنلاندی به محض تولد به حکم قانون تحت نظر یک پزشک متخصص، یک روانشناس، یک مربی ورزشی و یک وکیل حقوقی قرار دارد.
۱۹_ هر شهروند فنلاندی در طول زندگی خود دوبار حق دارد نام کوچک یا نام خانوادگی خود را به دلخواه تغییر دهد .
۲۰_ هر شهروند فنلاندی این حق را دارد که پس از رسیدن به سن قانونی صاحب شغل شود، در غیراینصورت دولت موظف است او را دارای شغلی متناسب با تخصص و تحصیلاتش و یا او را تامین مالی کند.

By شاهین انصافی

خبرنگار اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *