پارس‌فارس

مقام‌های رده بالای دولت سوئد هفته گذشته با هشدار صریح مبنی بر اینکه ممکن است جنگ گریبان سوئد را نیز بگیرد و هر شهروند باید خود را برای چنین موقعیتی آماده کند، ملت را شوکه کردند. برخی هشدار را جدی گرفته و به فروشگاه‌ها هجوم برده‌اند و برخی دیگر رهبران کشور را به ایجاد ترس غیرواقعی متهم کردند.

شبکه فرانس ۲۴ در گزارشی به وضعیت جامعه سوئد پس از هشدار مقام‌های این کشور در خصوص احتمال نزدیک بودن جنگ پرداخته است. 

در این گزارش آمده است: گوستاو والبوم، کشاورز ۳۷ ساله که قبل از تعلیق خدمت سربازی اجباری در سوئد به سربازی رفته بود از فراخوان مقام‌های کشورش برای آماده شدن مردم برای جنگ چندان شگفت زده نشده است. 

او در این خصوص می‌گوید: «واقعیت این است که سوئد از نظر جغرافیایی بسیار نزدیک به روسیه است و ما می‌دانیم که مسکو اصلا قابل اعتماد نیست. ضمن اینکه موارد جاسوسی اخیر و تلاش‌های این کشور برای نفوذ به سوئد را هم نمی‌توان فراموش کرد. در نتیجه نمی‌توان از این هشدار شگفت زده شد.» 

والبوم می‌گوید بلافاصله پس از اعلام مقام‌های کشورش مانند بسیاری دیگر از سوئدی‌ها به فروشگاه رفته و«کیت بقا» برای خود و خانواده‌اش تهیه و سوخت ذخیره، مخازن آب، جعبه کمک‌های اضطراری و مخزن آب خریداری کرده است. او می‌گوید از اینکه برخی از مردم سوئد تصور می‌کنند در بیان تهدید اغراق شده، تعجب می‌کند. 

کارل اسکار بوهلین، وزیر دفاع سوئد هفته گذشته گفته بود که جنگ می‌تواند به این کشور برسد و مردم این سرزمین واقع در منطقه اسکاندیناوی باید خود را برای شرایط اضطراری آماده کنند. 

در ادامه مایکل بیدن، فرمانده کل نیروهای نظامی سوئد هم در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که همه سوئدی‌ها باید برای جنگ آماده شوند. او همچنین در ادامه افزوده بود: «ما باید متوجه باشیم که وضعیت چقدر جدی است و هرکس به‌طور جداگانه باید خود را از نظر ذهنی خود را برای این شرایط آماده کند.»

پناهگاه‌ها کجا هستند؟

اگرچه این اولین باری نبود که مقامات این کشور نسبت به خطرات محتمل از سوی همسایه خود سخن می‌گفتند اما این نخستین بار بود که این کشور به صراحت از امکان وقوع جنگ می‌گوید.

 الین بوهمن، سخنگوی آژانس حوادث غیر مترقبه سوئد (MSB) که در مدیریت بحران تخصص دارد می‌گوید که پس از اعلام مقام‌های دولتی بازدید از نقشه پناهگاه‌های اضطراری در این کشور بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ درصد افزایش یافته است. همچنین دانلود تصاویر، کتابچه‌ها و نقشه این پناهگاه‌ها از وب‌سایت این مرکز افزایش ۹۰۰ درصدی داشته است.  او همچنین می‌گوید از زمان شروع جنگ در اوکراین چنین تقاضایی مشاهده نشده است. 

این کتابچه برای اولین بار در طول جنگ جهانی دوم منتشر شد و تا سال ۱۹۶۱ بین تمام خانواده های سوئدی توزیع شد، کاری که پس از حمله روسیه به کریمه و اشغال این شبه جزیره تکرار و بار دیگر منتشر و بین سوئدی‌ها توزیع شد. 

بومن در این خصوص می‌گوید: «الحاق غیرقانونی کریمه یک زنگ خطر برای سیستم آمادگی سوئد بود. ناگهان وضعیت جهانی تغییر کرد، به این معنی که ما از تمرکز صرف بر بحران‌های زمان صلح به برنامه‌ریزی کامل دفاعی و تلاش برای تقویت خود رفتیم.» 

در سال ۲۰۲۲میلادی زمانی که روسیه تهاجم تمام عیار خود را به اوکراین آغاز کرد، این کتابچه دوباره برای مردم ارسال شد. این کتابچه شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی آماده شدن و اقدام در یک موقعیت بحرانی است که در آن همه چیز نوشته شده است، از نحوه برخورد در شرایط قطعی برق و آتش سوزی در جنگل‌ها گرفته تا حملات سایبری و جنگ واقعی. 

در همان زمان، این نهاد مدنی، سوئدی‌ها را تشویق کرد که «کیت‌های بقا» را تهیه و در خانه نگه دارند. بسته‌هایی که در آن حاوی وسایل ضروری مانند رادیو، غذا، آب‌، کیسه‌خواب و اجاق‌های مخصوص کمپینگ است.

برخی از شرکت‌ها از آن زمان در بازار جدید «کیت بقا» سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در آن مواد غذایی را ارائه می‌کنند که می‌تواند تا ۲۵ سال دوام بیاورد. 

حملات سایبری و پارازیت GPS

از سال ۲۰۲۲، و به ویژه پس از اینکه سوئد با وجود تهدیدات روسیه، تصمیم گرفت به ناتو بپیوندد، وضعیت در این کشور بیش از پیش متشنج شده است. ترکیه و مجارستان مخالفت‌هایی را با موضوع الحاق سوئد به ناتو ابراز داشته و مجلس ترکیه هنوز به آن رای نداده است با این حال تهدیدات روسیه ادامه داشته است.

در سال گذشته، پلیس سوئد چندین نفر را که مظنون به جاسوسی یا جمع آوری اطلاعات برای روسیه  بودند دستگیر کرده است. 

مقامات سوئدی همچنین شاهد افزایش حملات سایبری بوده‌اند و در ماه دسامبر، منطقه وسیعی بر فراز دریای بالتیک در معرض تعدادی از حوادث آسیب دیدن GPS قرار گرفت که باعث شد چندین هواپیما سیگنال‌های ناوبری ماهواره‌ای خود را از دست بدهند. در همین دوره، روسیه یک رزمایش نظامی در این منطقه با هدف «تضعیف ناوبری و ارتباطات رادیویی دشمن» انجام داد.

توماس نیلسون، رئیس سرویس اطلاعات و امنیت نظامی سوئد در این خصوص می‌گوید: «برخی تهدیدها تشدید شده‌اند، که می‌توان به تهدید نظامی، تهدید حمله مسلحانه و مواردی از این دست اشاره کرد. اتفاقاتی که احتمال تشدید جنگ در اوکراین را افزایش داده است. در چنین شرایطی ما باید با دقت رفتارها و سیاست‌های روسیه را مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم.» 

واکنش‌های منفی در TikTok

اگرچه ممکن است هشدارهای هفته گذشته با هدف مراقبت از سوئدی‌ها مطرح شده باشد اما در عین حال واکنش‌های منفی بسیاری را هم در پی داشت. این انتقادات به ویژه در میان کودکان و نوجوانانی که از پلتفرم تیک‌تاک استفاده می‌کنند قابل توجه بوده است. 

یک مادر سوئدی که دو فرزند دارد در این خصوص به فرانس ۲۴ می‌گوید: «فرزندان من TikTok را دیدند و در مورد آن از ما پرسیدند. درک و هضم این مسائل برای آنها سخت است و در نتیجه آنها فقط این تیتر را دیده‌اند که «جنگ می‌تواند به سوئد بیاید.» این اتفاق برای دیگر خانواده‌ها هم رخ داده و فرزند یکی از دوستانم پس از تماشای این کلیپ‌ها در تیک تاک با گریه به خانه رفته بود.» 

گروه حمایت از کودکان سوئدی BRIS گفت که پس از انتشار اظهارنظرهای صریح درباره جنگ در فضای مجازی می‌گوید که تماس‌های بسیاری از سوی خانواده‌ها داشته‌اند که از آنها برای برخورد با این مسئله و کمک به کودکانشان مشورت گرفته‌اند. مگنوس جاگرسوگ دبیر کل این موسسه از رسانه‌ها خواسته که مراقب نحوه انتقال اخبار به کودکان باشد. 

او در بیانیه‌ای که در این خصوص منتشر کرده می‌گوید: «برای بسیاری از کودکانی که به صورت کلی با اضطراب رو به رو هستند یا فوبیای جنگ را دارند، وقتی با پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی در این موضوعات مواجه می‌شوند یا وقتی می‌بینند که بزرگسالان درباره جنگ صحبت می‌کنند شرایط حتی سخت‌تر هم می‌شود. در نتیجه باید در این خصوص مراقبت‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شود. » 

تمام مخالفت‌ها البته به تیک تاک محدود نمانده است. برخی از مخافان دولت دست راستی سوئد معتقدند که مقام‌های این کشور در تلاش برای جلب رضایت جریان راست افراطی هستند و به همین دلیل هم دست به چنین وحشت‌افکنی‌هایی زده‌اند. همچنین مقام‌های ارتش هم به ایجاد ترس غیرواقعی برای افزایش بودجه سالانه دفاعی خود متهم شده است. 

کارل تام، یکی از وزرای سابق دولت سوئد و از اعضای اپوزوسیون سوسیال دموکرات این کشور در مقاله‌ای با انتقاد از این رویکرد دولت، آن‌را «بازی با تهدید جنگ» خوانده و هدفش را هم سواستفاده غیراخلاقی از افکار عمومی معرفی کرده است.

 در مقابل اما اولفکریسترسون، نخست وزیر راستگرای سوئد اما با صراحت از امکان جنگ صحبت می‌کند و تاکید دارد باید به وضوح در خصوص این موضوع صحبت کرد و هر رفتاری غیر از این غیرمسئولانه خواهد بود.

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *