پارس‌فارس

آیا شما گمان می‌کنید که قرص‌های مخصوص ماشین لباسشویی کارایی بیشتری نسبت به پودر یا مایع دارند؟

قرص‌های شوینده و نرم‌کننده با بسته‌بندی‌ها و رنگ‌های زیبا به نظر بسیار کاربردی هستند. اما این قرص‌ها یا غلاف‌های حاوی شوینده و نرم کننده ممکن است آنقدرها که فکر می‌کنید برای شستن لباس خوب نباشند.

کارشناسان می‌گویند که به طور کلی برای شستن لباس در ماشین لباسشویی، استفاده از شوینده‌ها و نرم‌کننده‌ها به صورت پودر، مایع یا تراشه‌های جامد (رنده شده) بهتر از قرص است، زیرا مواد موجود در قرص، بیش از حد متراکم است.

به باور پاتریک ریچاردسون، کارشناس شوینده‌ها و نوآ مایکلسون، نویسنده کتاب لباس‌شو (The Laundry Man) در استفاده از قرص و سایر کپسول‌های لباسشویی باید تجدید نظر کرد. مایکلسون می‌نویسد: «من همیشه از تکه‌های جامد مواد شوینده استفاده می‌کنم، نوعی شوینده که به طور ویژه برای شستشوی لباس از صابون رنده شده ساخته شده است. این تمیزترین و لطیف‌ترین انتخاب برای لباسشویی است.»

توجیه مالی

در کاربرد کپسول یا قرص شوینده شما نمی‌توانید مقدار محصول استفاده شده را کنترل کنید و غالبا از میزان مورد نیازتان بیشتر مصرف می‌کنید.

در حالی که برای شستشوی کامل لباس‌هایتان با مواد شوینده مایع، تقریبا به اندازه دو قاشق چایخوری شوینده نیاز دارید، به طوری که حتی ممکن است محتوی یک ظرف یا قوطی، تقریباً برای مصرف یک سال شما کافی باشد.

توجیه علمی

مواد شوینده باعث می‌شوند که لکه‌ها و کثیفی‌ها از لباس جدا شده و به درون آب بروند. آنها سپس در مولکول‌های سورفکتانت گیر کرده و با آب شسته می‌شوند. سورفکتانت، عامل فعال در سطح است که در مواد شوینده وجود دارد.

اما اگر زیادی مواد به کار ببرید، عمل آب کشیدن به درستی انجام نمی‌شود و کثیفی‌ها به همراه سورفکتانت‌ها به لباس برمی‌گردند. در نتیجه اگر برای شستشوی لباس زیادی ماده شوینده بریزید، لباس‌هایتان دوباره کثیف از ماشین بیرون می‌آیند.

پس بهترین و مفیدترین حالت آن است که مقدار مورد نیاز برای مصرف را کنترل کنید، چه تراشه باشد، چه مایع، چه پودر.

مواد شوینده را هوشمندانه انتخاب و استفاده کنید

استفاده از پودر یا مایع شوینده را برای شستن لباس‌های خود در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که پودر، مؤثرترین ماده شوینده برای رفع لکه‌های سرسخت و پاک‌نشدنی است و درخشندگی لباس‌های با رنگ روشن را حفظ می‌کند. با این حال، برای لباس‌های پررنگ چندان کارا نیست. اگر تصمیم به استفاده از این نوع شوینده دارید، ترجیحا ماشین را روی ۴۰ درجه سانتی‌گراد یا بیشتر بگذارید و توجه داشته باشید که دمای پایین‌تر از این ممکن است باعث شود لکه‌های سفید شوینده روی لباس شما باقی بماند.

اگر ترجیح می‌دهید از شوینده مایع استفاده کنید، بدانید که این ماده ترجیحا برای لباس‌هایی با لکه‌های روشن (یا اصلاً بدون لکه) و لباس‌های کم‌تر کثیف به کار می‌رود. شوینده مایع رنگ‌های روشن، تیره و انواع سیاهی‌ها را بهتر حفظ می‌کند اما در حفظ لباس‌های سفید چندان مؤثر نیست. برای شستشو در دمای پایین هم مناسب است.

بنابراین، در حالت ایده‌آل، لازم است هر دو نوع شوینده را در خانه داشته باشید و شستشو با هر ماده را بسته به نوع لباس‌تان مطابقت دهید.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

By شاهین انصافی

خبرنگار اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *