پارس‌فارس

رسانه‌های اسرائیلی در مطالب خود درباره حمله روز جمعه به ایران، به گزارش‌های خارجی استناد کردند و این در حالی است که هنوز هیچ اظهارنظر رسمی از سوی مقامات اسرائیلی منتشر نشده است. در طرف دیگر نیز، تلویزیون ایران این حمله را کم اهمیت جلوه داد.

به نظر می‌رسد حمله به مناطقی در نزدیکی اصفهان خسارت قابل توجهی نداشته است و نحوه بیان مقامات هر دو کشور نشان‌ می‌دهد که دست‌کم در حال حاضر، آن‌ها تمایلی برای تشدید بیشتر درگیری‌ها ندارند.

یکی از اهالی اصفهان در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران، انفجارهای بامدادی را در حد «ترقه بازی» توصیف کرد.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

ارتش و وزارت خارجه اسرائیل از اظهار نظر در این زمینه خودداری کردند و هنوز هیچ بیانیه علنی از سوی سیاستمداران ارشد به جز ایتامار بن گویر وجود نداشت.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی اسرائیل در واکنش به گزارش‌های منتشر شده دال بر حمله کشورش به ایران آن را ضعیف خواند و «مسخره» توصیف کرد. این عضو دارای گرایش راست افراطی در کابینه بنامین نتانیاهو، پیش‌تر در پی حملات موشکی و پهپادی گسترده و بی‌سابقه ۱۴ آوریل ایران به اسرائیل خواستار پاسخ قوی کشورش به ایران شده بود.

ارتش اسرائیل نیز به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره شنیده شدن صدای انفجارهایی در ایران گفت که «در حال حاضر نظری ندارد».

استناد رسانه‌های اسرائیلی به گزارش‌های نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پست است که به نقل از مقامات اسرائیلی ناشناس، تأیید کردند که اسرائیل در پشت این حمله بوده است.

داستان داوود و نزدیک شدن به دشمنی که در خواب بود

اسرائیل سنت دیرینه‌ای در حفظ ابهام در موضوعاتی مانند سلاح‌های هسته‌ای و عملیات اطلاعاتی دارد و به نظر می‌رسد که خود سکوت هم بخشی از پیام‌های آن است.

یک ستون‌نویس که برای پرانتشارترین روزنامه اسرائیلی به نام یدیعوت اخرونوت (آخرین اخبار) می‌نویسد، قبل از وقوع این حمله به نقل از یکی از مقامات اسرائیلی نوشت که تل‌آویو یک «عملیات هدفگیری دقیق» را برنامه‌ریزی کرده است.

این ستون‌نویس، داستانی از کتاب مقدس یهودیان را نقل کرد که در براساس آن، داوود آرام آرام خود را به دشمنی که در خواب بود می‌رساند و تکه‌ای از پارچه لباس او را برش می‌زند تا دلیلی بر این باشد که او این امکان را داشته که ضربه مهلکی به او بزند، اما این کار را نکرد.

حسن الحسن، کارشناس ارشد سیاست خاورمیانه در اندیشکده بریتانیایی «موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی/ IISS» گفت: «من فکر می‌کنم که این اساسا یک پیام هشداردهنده است مبنی بر اینکه اسرائیل می‌تواند پاسخ دهد و در صورت تمایل می‌تواند به خاک ایران وارد شود، اما نمی‌خواهد دامنه این درگیری را در حال حاضر گسترش دهد.»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشت که تهران اکنون برنامه‌ای برای پاسخگویی ندارد.

به نظر می رسد رسانه‌های ایران این حمله را کم اهمیت جلوه می‌دهند. در بیانیه‌های رسمی، تقریباً هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده که اسرائیل پشت آن بوده است.

تلویزیون دولتی ایران تحلیلگران و کارشناسانی را دعوت کرد که به نظر می‌رسید همگی نسبت به مقیاس این حمله بی‌اعتنا بودند.

به گزارش رسانه‌های ایران، انفجارهای شنیده شده در اصفهان «مربوط به پدافند هوایی برای مقابله با ریزپرنده‌ها بوده و اخبار مربوط به انفجار در برخی نقاط کشور نادرست است و هیچگونه انفجار و آتش‌سوزی در تاسیسات اصفهان گزارش نشده و شرایط آرام و عادی است».

خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا نیز تیتر زد که «رسانه‌های غربی وقایع امروز ایران را بزرگنمایی کردند».

«ایران قصد دارد تنش را کم کند»

این حمله آشکار، تازه‌ترین مورد از اقداماتی است که با کشته شدن هفت نظامی ایرانی در حمله به ساختمان کنسولگری این کشور در دمشق آغاز شد و نگرانی‌ها از گسترش درگیری در منطقه‌ را افزایش داد. 

اگرچه اسرائیل هرگز اعتراف نکرده که در حمله اول آوریل دست داشته است، اما ایران در پاسخ به آن موجی از صدها پهپاد و موشک به سمت اسرائیل پرتاب کرد که اکثر آن‌ها با موفقیت توسط پدافند هوایی اسرائیل و متحدانش دفع شد.

به نظر می‌رسد واکنش ایران نشان می‌دهد که نمی‌خواهد بیشتر از این پیش برود.

جاناتان لرد، مدیر گروه مطالعاتی امنیت خاورمیانه از اندیشکده «مرکز تحقیقات امنیت جدید آمریکایی/ CNAS» می‌گوید: «این نشان می‌دهد که ایران قصد دارد تنش را کم کند، پیامدهای حمله را کاهش دهد و شاید روند تشدید را از اینجا به بعد معکوس کند.»

ابراهیم رئیسی، در سفر به استان سمنان به سر می‌برد و ترجیح داد تغییری در برنامه خود ایجاد نکند و این نشان می دهد که کشور در حالت آماده باش نیست. 

در اسرائیل نیز، فرماندهی داخلی هیچ دستورالعمل جدیدی به مردم صادر نکرد.

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *