پارس‌فارس

افزایش مداوم ارزش معاملات و بهبود اطمینان سرمایه‌گذاران برای صعود نماگر بازار ضروری است.

کارشناس بازار سرمایه در این باره گفت که طی یک سال گذشته تب‌ و‌ تاب رخدادهای بسیاری نبض بازار را نامنظم کرد. از سال ۹۲ که جریان معاملات به سمت‌ و سوی برخط شدن پیش رفت، اتفاقات سیاسی مانند خروج آمریکا از برجام و تغییر نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی رخ داد.

با این وجود سرخ‌پوشی عجیب‌ و‌ غریب تابلوی معاملاتی در ۱۷ اردیبهشت‌ سال گذشته و ریزش کم‌سابقه شاخص جزو موضوعاتی بود که همچنان تلخی آنها هضم نشده است. از این رو با گذشت یک سال از تاریخ فوق همچنان عملکرد مثبتی از سوی سیاست گذاران برای افزایش شفافیت و بهبود روند خسته‌ کننده صورت نگرفته است. چنین برداشت می شود بورس متولی چندان دلسوزی ندارد.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

نشست سازمان بورس در راستای بررسی ابعاد گوناگون اتفاقات ۱۷ اردیبهشت‌ آن‌طور که باید و شاید موثر نبود. با وجود اینکه به نظر می‌رسد در سطوح فعلی تثبیت شده باشد و بسیاری از سهام ارزندگی مطلوبی دارند اما همچنان برای صعود شاخص همچنان افزایش مداوم ارزش معاملات و بهبود اطمینان سرمایه‌گذاران ضروری است. پیش‌بینی می‌شود امروز روند بازار متعادل مایل به سبز باشد و از شدت منفی‌های روزهای گذشته کاسته شود.

کارشناس دیگری نیز نظر خود را چنین بیان کرد که اتمسفر بورس، آینه تمام‌نمای جو کلی اقتصاد با غلظتی از رکود است. ارزش کم معاملات و عدم اطمینان از شرایط آینده، وضعیت مبهمی برای سرمایه‌گذاران ترسیم کرده و خریداران تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری ندارند. بازار در یک سال گذشته به ریزش کم‌سابقه و اتفاقات ۱۷ اردیبهشت‌  واکنش نشان داد.

بسیاری از نماد‌ها در یک سال گذشته حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد ریزش قیمتی تجربه کردند. به نظر می‌رسد بررسی ابعاد موضوع برای افزایش شفافیت با گذشت یک سال چندان نتیجه‌ بخش نخواهد بود.

سال جاری هم بورس در رکود خواهد بود و علی‌رغم افزایش نرخ برخی شرکت ها و تزریق اخبار مثبت، وضعیت تعادلی ادامه پیدا خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود امروز وضعیت متعادل باشد.

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *