پارس‌فارس

بارندگی ایران به طور متوسط در ۲۰ سال اخیر ۲۰ درصد کم شده و صنعت آب قصد دارد با افزایش سهم منابع دیگر نظیر دریا، این کمبود را تا پایان سال ۱۴۰۵ جبران کند.

«دریا» خشکسالی ایران را خنثی می‌کند

به گزارش پایگاه‌خبری پارس‌فارس، فصل پاییز و یک ماه از زمستان در حالی سپری می‌شود که ایران تنها نیمی از آب مورد نیاز خود را از آسمان نقد کرده و کشور وارد چهارمین خشکسالی پیاپی می‌شود.

در حالیکه سهم آب شرب شهرها و روستاها در کنار مصرف صنایع در ایران به ۱۰ میلیارد متر مکعب می‌رسد، شرکت مدیریت منابع آب ایران گزارش داد تا سال ۱۴۰۵، سهم شیرین‌سازی آب از دریا ۲ برابر شده و به ۱.۳ میلیارد متر مکعب می‌رسد.

سخنگوی صنعت آب عیسی بزرگ‌زاده به کاهش ۲۰ درصدی بارش ایران در روند بلند مدت اشاره کرده و می‌گوید که قصد داریم با تکیه بر منابع آب جدید اثر خشکسالی را خنثی کنیم.

انتقال آب از دریا در ایران ادبیاتی ۵۰ ساله دارد اما کار اجرایی در این حوضه با محوریت تامین آب بخش صنعت و معدن از نیمه دهه هشتاد کلید خورد.

بر اساس گزارش شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس، هم اکنون ۵ خط انتقال آب از دریا به فلات مرکزی به طور همزمان در حال اجرا است و از طرفی آب شیرین شده دریا ۳ میلیون ساکن نوار ساحلی کشور را سیراب خواهد کرد.

پایان پیام/

فارس

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *