پارس‌فارس

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تهران در حمله ای که منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی در شمال شرقی اردن شد، دخالتی نداشته است.

در این بیانیه آمده است: «ایران هیچ ارتباطی با این حملات ندارد و درگیری میان ارتش ایالات متحده آمریکا و گروه‌های مقاومت در منطقه است که به‌صورت رفت و برگشت با هم مقابله به مثل می‌کنند.»

در موضع‌گیری مشابه یک مقام تهران در دفتر نمایندگی سازمان ملل در نیویورک هم دست داشتن ایران در حمله به نیروهای آمریکایی را رد کرده است. یکی از سخنگویان نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل در این رابطه به نشریه وال استریت ژورنال تاکید کرد که تهران هیچ ارتباطی با این حملات نداشته است. 

جو بایدن: در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهیم داد

پس از این حمله جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که برای حضور در یک برنامه انتخاباتی در کارولینای جنوبی حضور دارد تاکید کرد که واشنگتن به این حملات پاسخ خواهد داد. او همچنین گفت: «دیشب روز سختی در خاورمیانه داشتیم. ما سه سرباز شجاع را در حمله به یکی از پایگاه‌های خود از دست دادیم.»

وزیر دفاع آمریکا نیز تاکید کرده که ایالات متحده به این حمله در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهد داد.

همزمان چهره‌های جمهوری‌خواه با فشار به جو بایدن از دولت آمریکا خواسته‌اند به طور قاطعانه به این حمله پاسخ دهند. در این میان برخی سناتورها مانند لیندسی گراهام و جان کورنین هم خواستار حمله نظامی به ایران شده‌اند. 

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پس از حمله یکشنبه به پایگاه آمریکا در اردن، فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام اعلام کرد که تعداد مجروحان این عملیات به ۳۴ نفر رسیده است. در بیانیه سنتکام آمده است: «در حمله یک پهپاد انتحاری به پایگاهی در شمال شرق اردن در نزدیکی مرز سوریه سه سرباز آمریکایی کشته و ۳۴ نفر نیز مجروح شدند.»

سنتکام اضافه کرده که هشت نفر از مجروحان این حمله که به مراقبت‌های سطح بالاتر نیاز داشتند به خارج از اردن منتقل شدند، اما وضعیت آنها پایدار است.

پایگاه برج ۲۲ از یک موقعیت راهبردی مهم برخوردار است و در شمال شرقی‌ اردن در نزدیکی مرز با سوریه و عراق قرار دارد.

این حمله مرگبار علیه نیروهای أمریکایی نخستین حمله از زمان آغاز جنگ حماس و اسرائیل است که به کشته شدن سربازان آمریکا منجر می‌شود و بحران در منطقه را به شکل نگران‌کننده‌ای تشدید می‌کند.

By علی بختیاری

خبرنگار سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *