پارس‌فارس

بازار سرمایه امروز در حالی با رشد خروج پول حقیقی روبرو شد که ارزش معاملات خرد رشد داشت.

هفتمین افت متوالی شاخص کل بورس تهران در حالی رقم خورد که امروز هر دو نماگر اصلی بورس تهران وضعیت منفی داشتند. بورسی که کم‌کم می‌توانست وضعیت باثباتی داشته باشد و دوباره به کانال ۲میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی برسد، حالا در خطر از دست دادن کانال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی قرار گرفته است.

امروز نیز شاخص های بورس همگی روندی منفی داشتند و همین موضوع نیز باعث دورشدن شاخص کل از محدوده حمایتی و نزدیک شدن به محدوده مقاومتی جدید شده است.

در آستانه انتشار گزارش‌ فصلی شرکت‌ها، فرمول جدید خوراک میعانات و نفت خام و فرآورده‌های نفتی تحویلی از سوی وزارت نفت، ابلاغ شد تا باز هم خاطره اردیبهشت ماه سال جاری در ذهن اهالی بازار سرمایه زنده شود.

به گفته کارشناسان بازار سهام نسبت قیمت به عایدی سهام p/e گذشته‌نگر بازار سرمایه به عدد ۶.۲ واحدی رسیده است. عددی که از ۱۳۹۸ تاکنون به عنوان کمترین میزان نسبت فصلی بازار ثبت شده است.

کمترین بازدهی ماهانه به بورس رسید

در بازدهی ماهانه، بازار سرمایه از بازار‌های موازی جاماند و شاخص کل با افت ۱۹ هزار واحدی به کار خود پایان داد. آمارها نشان می‌دهد که در یک ماه‌ و نیم گذشته سکه بیش از ۱۵ درصد و دلار هم بیش از ۷ درصد رشد قیمتی را به خود دیده است.

فعالان بازار سرمایه نسبت به سیاست گذاری دولت در بازار انتقاد دارند و معتقدند اخبار و مصوبات در مورد پالایشی‌ها و موضوع بنزین اثر منفی بر بازار داشته است.

افت یکپارچه شاخص های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز سه‌شنبه سوم بهمن ماه ۱۴۰۲، شاخص کل بورس ۲۶ هزار و ۵۱۲ واحد نسبت به روز کاری قبل پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۵۱ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۱.۲۴ درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افت ۱۵ هزار و ۶۵۵ واحدی در رقم ۷۲۴ هزار و ۱۱۸ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۲.۱۲ درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت ۳۹۴ واحدی به رقم ۲۵ هزار و ۱۲۹ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش ۳ هزار و ۴۸۲ واحد به سطح ۱۳۲ هزار و ۲۱۸ واحد رسید.

افزایش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۶ هزار و ۷۲۷ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۷ هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان بود که ۴۶ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۸ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۵ هزار و ۱۷۱ میلیارد تومان رسید.

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *