پارس‌فارس

متوسط نرخ تورم در کشورهای عضو منطقه یورو در ژانویه ۲۰۲۴ به ۲.۸ درصد رسید که ۰.۱ واحد درصد نسبت به ماه پایانی سال ۲۰۲۳ پایین‌تر بود.

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) اعلام کرد که نرخ تورم در منطقه یورو پس از افزایش ۰.۵واحد درصدی در دسامبر گذشته بار دیگر در نخستین ماه سال ۲۰۲۴ به مدار نزولی خود که از نوامبر ۲۰۲۲ آغاز شده، بازگشت.

تورم در منطقه یورو در اکتبر ۲۰۲۲ به نرخ بی سابقه ۱۰.۶ درصدی رسید ولی پس از آن سیر نزولی خود را به سمت نرخ هدفگذاری شده بانک مرکزی اروپا (۲ درصد) آغاز کرد. 

نرخ تورم از ژوئیه ۲۰۲۱ و در پی بروز تبعات اقتصادی همه‌گیری ویروس کرونا از مرز ۲ درصد فراتر رفت و با آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ از ۶ درصد هم عبور کرد. 

گزارش یورواستات حاکیست که در میان کشورهای عضو منطقه یورو، استونی با ۵ درصد دارای بالاترین نرخ تورم طی ژانویه ۲۰۲۴ بوده است.

در مقابل، پایین‌ترین نرخ تورم نیز با ۰.۷ درصد در فنلاند ثبت شده است.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

طی ژانویه گذشته نرخ تورم در کشورهای قبرس، بلژیک، لتونی، لیتوانی، ایتالیا و فنلاند به ۲ درصد و کمتر رسید. هنوز نرخ تورم در ۱۳ کشور بالاتر از ۲ درصد است. 

نرخ تورم در آلمان به عنوان قدرت اقتصادی اروپا در ماه گذشته ۳.۱ درصد بود و این نرخ در فرانسه هم ۳.۴ درصد گزارش شد.

در میان کشورهای عضو منطقه یورو، نرخ تورم در استونی، اسپانیا، ایتالیا، قبرس، لتونی، هلند و پرتغال نسبت به ماه دسامبر بالاتر رفت ولی در سایر کشورها نرخ تورم کاهش یافت.

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *