پارس‌فارس

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در صورتی که بانک‌های ناتراز اصلاح نشوند به سمت انحلال، ادغام و یا توقف کار آن بانک‌ها حرکت خواهیم کرد.

محمدرضا فرزین در همایش چشم‌انداز اقتصاد ایران ۱۴۰۳ اظهار کرد: طلا مهم ترین جایگزین ارز است، ما نمی توانیم بدون این که وارد بازار طلا شویم ارز را کنترل کنیم. تلاش ما استفاده از ابزارهای مختلف بازار محور در این مرکز مبادله خواهد بود.

موضوع تورم در اقتصاد ایران،موضوعی تاریخی و مضمن است

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد ما باید بتوانیم مرکزی داشته باشیم تا برای هدایت بازار و مردم آنها بتوانند مرجع باشند. موضوع تورم در اقتصاد ایران،موضوعی تاریخی و مضمن است.

وی افزود: در دورهای مختلف عوامل تورم با هم متفاوت بوده است در دهه ۹۰ ناترازی سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است.

فرزین تصریح کرد: منظور از ناترازی،مجموعه ای از ناترازی های انبار شده در ترازنامه بانک‌ها و در تعادل بودجه‌ای و بانگاه‌های اقتصادی است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: افزایش بانک ها منجر به تشدید فشار تورمی و خلق نقدینگی درون زا در نظام پولی کشور شده است.‌

وی اعلام کرد: برنامه اصلاح ۸ بانک ناتراز در سال آینده را به آنان ابلاغ کرده‌ایم و در صورتی که بانک‌های ناتراز اصلاح نشوند به سمت انحلال، ادغام و یا توقف کار آن بانک‌ها حرکت خواهیم کرد.فرزین با بیان اینکه برنامه بانک مرکزی حرکت به سمت بانکداری تخصصی است، گفت: سیاستگذار پولی برای تامین مالی طرح‌های ملی دارای بازدهی بالا، سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی و کنترل و مهار تورم از ابزارهای خود در زمان‌های مناسب استفاده می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: اوراق گواهی سپرده خاص یکی از این ابزارها و روش‌های بسیار خوب است که ۲۰۰ همت آن به سرعت توسط متقاضیان خریداری شد و سیاستگذار این روش را با توجه به تشخیص فنی، ادامه خواهد داد.

کانال پارس‌فارس در تلگرام

فرزین همچنین با بیان اینکه نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی بر مدار کاهش است، گفت: در تلاشیم در این شاخص ها به هدف‌های پیش بینی شده دست یابیم.سیاست پولی فعال را برای مهار تورم در دستور کار گرفته‌ایم و حتما نرخ رشد نقدینگی که متوسط آن از سال ۹۸ تا پارسال ۳۸.۵ درصد بود تا پایان سال ۲۵ درصد هدف‌گذاری خواهد بود.

#بانک_مرکزی

#ترازنامه_بانک

By نیما بختیاری

خبرنگار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *