دوشنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۸
March 25, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


طول عمر پروتز زانو و لگن افزایش یافت

۱۸ مهر ۱۳۹۷       ۱۴:۵۴       8009/99689     
پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات موفق به افزایش خواص مکانیکی و طول عمر جز پلی اتیلنی از طریق ترکیب همزمان نانو تیوب‌های کربن و ویتامین ای با پلیمر پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا شد.

 پارس فارس - به نقل از واحد علوم و تحقیقات، محسن فکوری پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات گفت: نرخ استفاده از پروتزهای زانو و لگن در چندین سال گذشته به سرعت در حال افزایش است. عمل تعویض مفاصل با هدف کاهش درد، بازیابی حرکتی و برگشت عملکرد عادی مفصل انجام می‌گیرد.

 

وی افزود: در این عمل‌ها محدودیت طول عمر پروتز وجود دارد که طول عمر این پروتزها معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ سال است و این محدودیت در افراد جوان‌تر بسیار نگران کننده بوده چراکه بیمار مجبور به انجام عمل دوم می‌شود و این موضوع عوارض جانبی بسیاری دارد.

 

این محقق تاکید کرد: استفاده از پلیمر پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا برای ساخت پروتزهای تعویض مفاصل دارای سابقه‌ای ۵۰ ساله است. با وجود اینکه این پلیمر دارای خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار برجسته‌ای است اما طول عمر محدودی دارد. برای بهبود خواص این پلی اتیلن روش‌های مختلفی مانند ایجاد پیوند عرضی و استفاده از تقویت‌کننده‌ها وجود دارد.

 

فکوری اظهار داشت: در این تحقیق از تقویت‌کننده‌ها مخصوصا نانوتیوب‌های کربنی چند دیواره و ویتامین E به صورت همزمان برای بهبود خواص مکانیکی و زیست سازگاری و در نتیجه افزایش طول عمر پروتزها استفاده شد.

 

وی عنوان کرد: همچنین استفاده از تقویت‌کننده‌ها محدودیت‌های زیادی دارد بنابراین به هر میزان نمی‌توان از این تقویت‌کننده‌ها در ساخت پروتزها استفاده کرد، همچنین فرآیند ساخت و شکل‌دهی این پروتزها بسیار پیچیده و سخت است.

 

این محقق خاطرنشان کرد: در این تحقیق مدول الاستیک کامپوزیت حاصله کاهش پیدا کرده و کاملا آب گریز شده است.

 

فکوری گفت: همچنین در دماهای بالا مقاومت حرارتی بسیار خوبی از خود نشان داد و کاملا از نظر آزمایشگاهی زیست سازگار بود بنابراین با توجه به این نتایج، استفاده همزمان از دو افزودنی نانو تیوب‌های کربن و ویتامین E می‌تواند به افزایش طول عمر این پروتزها منجر شود.

 

تحقیق «تاثیر اختلاط ویتامین E و نانو تیوب‌های کربنی چند دیواره بر خواص مکانیکی و زیست سازگاری کامپوزیت زمینه پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا» در قالب پایان‌نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی پزشکی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به راهنمایی دکتر محمدتقی خراسانی و دکتر مهدی کمالی دولت‌آبادی انجام شده است.

 

منبع: مهر

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop