دوشنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۸
March 25, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


شیوع آسم و آلرژی در میان ساکنان شهرهای جنوبی کشور

۱۸ مرداد ۱۳۹۷       ۱۵:۳۰       8750/91533     
  دشتی گفت: بیماری آسم، آلرژی‌، سینوزیت و اگزما‌ در کودکان در این مناطق نسبت به سایر شهرهای‌ کشور شیوع‌ بیشتری دارد.

 پارس فارس -  طا‌ها دشتی مطلق‌ نماینده‌ استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها در هشتمین جلسه شورای عالی استان‌ها که امروز(پنجشنبه) برگزار شد، با اشاره به شعارهای‌ جهانی محیط زیست در 5 سال اخیر اظهار داشت: این شعارها‌ نشان می‌دهد که کره زمین زیستگاه‌ ما انسان‌ها در حال تغییرات گسترده اقلیمی‌ و آب و هوایی است و باید به صورت جدی در رفع نگرانی‌ نسل‌های آینده تلاش شود. با 7 میلیارد رویا یک سیاره‌ درست مصرف کنیم، من با طبیعتم‌، همگی با هم در حفظ محیط زیست کوشا باشیم و غلبه بر آلودگی پلاستیک از جمله این شعارهای جهانی است.

وی افزود: چالش اول محیط زیستی شیوه مدیریت و حفاظت از مناطق حفاظت شده است. در حال حاضر شاهد صدور مجوز شکار وحوش‌ از سوی سازمان محیط زیست و همچنین شاهد صدور مجوز ساخت هتل در جزیره‌ آشوراده‌ از سوی سازمان محیط زیست هستیم، این در حالی است که این مکان پناهگاه‌ حیات وحش است و طبق قوانین ایران، سازمان ملل و یونسکو‌ امکان هتل سازی در آن وجود ندارد.

دشتی مطلق در ادامه گفت: این اقدام باعث از دست رفتن گونه‌هایی مانند خاویار‌ و فیل ماهی خواهد شد. این وضعیت گریبان‌گیر‌ نسل آینده می‌شود و نسل آینده مجبور می‌شوند تالاب‌ها و جنگل‌ها را تنها در کتاب‌ها ببینند، زیرا هیچ کس به حفظ آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد.

نماینده‌ استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه چالش دوم مدیریت پسماند‌ در کشور به ویژه در استان‌های شمالی است، گفت: استان‌های شمالی حال و روز خوبی ندارند و پسماندها‌، آ‌بِ رودخانه‌ها را تهدید می‌کند و هیچ جای مناسبی برای دفع پسماند در استان‌های شمالی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه میزان پسماند روزانه تولیدی در کشور 58 هزار تن برآورد می‌شود، گفت: به دلیل عدم منابع مالی کافی و همچنین عدم هماهنگی‌های بین بخشی با مشکل اساسی در مدیریت پسماند مواجه هستیم. استفاده از ظرفیت شوراها‌ به عنوان پارلمان محلی در این خصوص تأثیرگذار و گره‌ گشا خواهد بود.
جنوب استان بوشهر قطب اقتصاد و انرژی کشور

دشتی مطلق گفت: به دلیل ناهماهنگی‌ زیست محیطی و توسعه صنعتی در جنوب استان بوشهر‌ خسارت‌های جبران ناپذیری‌ به انسان‌ها، طبیعت، حیوانات، دریا، خاک و هوا وارد شده است.

نماینده‌ استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها افزود: این مشکلات زیست محیطی باعث سرطان، سقط جنین، تولد فرزندان‌ ناقص الخلقه‌، نازایی و موارد عدیده‌ ریوی، تنفسی و پوستی شده است. این در حالی است که وزیر نفت در تاریخ 5 آبان سال 96 متعهد شده است که اگر توسعه صنعتی در منطقه عسلویه‌ برای محیط زیست مشکلی ایجاد کند، وزارت نفت آن‌ها را جبران می‌کند.

وی افزود: در همین راستا بیماری آسم، آلرژی‌، سینوزیت و اگزما‌ در کودکان در این مناطق نسبت به سایر شهرهای‌ کشور شیوع‌ بیشتری دارد.

دشتی مطلق‌ در ادامه گفت: بسیاری از واحدهای آلاینده‌ عوارض آلایندگی‌ خود را به منطقه واریز نمی‌کنند و این باعث‌ ضایع شدن حقوق شهروندان مناطق می‌شود.

نماینده‌ استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: جانمایی فازهای‌ پالایشگاهی و صنایع‌ در اراضی ساحلی، خاک و خاکریزی‌ در دریا، سوزاندن بخش زیادی گاز ترش‌ در فلزهای‌ پالایشگاهی‌ و ایجاد آلودگی هوا، ناکارآمد بودن سیستم تصفیه فاضلاب‌های صنعتی از جمله مشکلات استان‌ بوشهر هستند.

وی در ادامه افزود: سازمان حفاظت محیط زیست باید نسبت به ارتقای اداره شهرستان‌های عسلویه‌ و کنگان‌ و تقویت‌ نیروی انسانی متخصص اقدام کند. همچنین باید از طریق وزارت نفت، موضوع احداث تصفیه‌ خانه تکمیلی فاضلاب‌های صنعتی پالایشگاه‌های گاز را پیگیری کنند.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top