شنبه، ۳ فروردین ۱۳۹۸
March 23, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


تحلیل نویسنده آمریکایی از اهمیت زمان‌بندی سفر ولایتی به روسیه و سیاست خارجی ترامپ

۲۱ تیر ۱۳۹۷       ۲۰:۳۵       8009/88049     
از هنگام انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا دنیا به یک برهه حساسی رسیده و ایالات متحده هیچگاه از نظر ژئوپولوتیکی اینچنین ضعیف نبوده است.

 پارس فارس - «یوجن مایکل جونز» نویسنده و تحلیلگر سیاسی آمریکایی با اشاره به سفر مشاور رهبر انقلاب ایران به روسیه و دیدار با پوتین گفت:‌ «این سفر مرا به یاد دیدار [آیت‌الله] جوادی آملی با میخائیل گورباچف در زمان آیت‌الله [امام] خمینی می‌اندازد. [امام] خمینی گورباچوف را به خواندن آثار فلاسفه‌ای همچون افلاطون ترغیب کرد تا او بتواند از روسیه در مقابل قدرت‌های غربی به شیوه بهتری دفاع کند. هم‌اکنون نیز به نظر می‌رسد که ایران اهداف ملموس‌تری در ذهن دارد.»

 

این نویسنده آمریکایی در ادامه گفت: «با انتخاب دونالد ترامپ، دنیا به یک برهه حساسی رسیده است ... آمریکا هیچگاه از نظر ژئوپولوتیکی اینچنین ضعیف نبوده است، اما ترامپ هم‌اکنون تقاضاهایی را دارد که می‌تواند کار ناتو را به پایان برساند. من درباره تقاضای [ترامپ از] آلمان برای [خروج از پروژه] خط لوله گاز "جریان شمالی" روسیه صحبت می‌کنم. اگر آلمان با این تقاضا موافقت کند، روسیه به تقویت پیوندهایش با کشورهای منطقه اوراسیا نیاز دارد، مسئله‌ای که به نفع ایران خواهد بود. اگر آلمان از پذیرش خواسته‌های آمریکا خودداری کند، ایران هم منتفع خواهد شد زیرا آلمان در آن صورت نیازمند پیوندهای نزدیک با ناحیه اوراسیا خواهد بود. در هر صورت، ترامپ ناحیه اوراسیا را به سوی اتحاد سوق می‌دهد.»

 

جونز در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که روسیه، ایران و چین باید جبهه‌ای متحد را ضد سلطه آمریکا ایجاد کنند، و «گام اول آن پایبندی به مفاد برجام خواهد بود. این به معنی مخالفت با تحریم‌هایی است که ایالات متحده قصد دارد در ماه نوامبر اعمال کند. دیر یا زود، روسیه، چین و ایران باید از ابزارهای کنترل مالی همچون سیستم بانکداری سوئیفت خارج شوند، سیستمی که امکان اعمال تحریم‌های اقتصادی را ممکن می‌سازد ... اتحاد ناحیه ارواسیا به همراه ابتکارهایی همچون پروژه یک‌کمربند-یک‌جاده چین به ایجاد منطقه‌ای اقتصادی کمک می‌کند که نمی‌تواند تحت سیطره قرار بگیرد، و به این صورت اجازه خودمختاری و استقلال اقتصادی از سیستم بانکداری بین‌المللی تحت سیطره آمریکا را فراهم می‌کند.»

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی آمریکایی در انتهای این گفتگو تصریح کرد:‌ «ترامپ در شرایطی تقاضاهای شدیدی از کشورهای ناتو می‌کند که روسیه دیگر یک تهدید نیست. این مسئله برای سیاست خارجی ترامپ فاجعه‌بار خواهد بود. هرچه تقاضاهای ترامپ شدیدتر باشد، احتمال اینکه اروپایی‌ها از ناتو خارج شوند - به این علت که دیگر این سازمان نفعی واقعی نمی‌رساند - بیشتر است. خودداری از همراهی با ترامپ در خصوص برجام می‌تواند گام در این جهت باشد.»

 

منبع: تسنیم

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop