دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
May 20, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


پارلمان انگلیس نسبت به امکان تکرار مجدد اشتباه دولت در جنگ عراق هشدار داد

۹ خرداد ۱۳۹۷       ۱۳:۲۹       8009/81036     
 یک کمیته پارلمانی انگلیس در گزارشی عنوان کرد، نظام دولتی این کشور همچنان فاقد تدابیر لازم برای جلوگیری از بی‌اعتنایی به "فرایندهای جا افتاده تصمیم‌گیری" و همچنین جلوگیری از ارتکاب دوباره اشتباهاتی نظیر اشتباهات سوق دادن این کشور به جنگ عراق است.  

پارس فارس - به نقل از روزنامه ایندیپندنت، در سال ۲۰۰۳ ائتلافی از کشورهای غربی به کشور عراق با این ادعا که صدام دیکتاتور این کشور سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار دارد، حمله کرد.

یک کمیته تحقیقات درباره این جنگ به نام کمیته چیلکات پیش از این نتیجه گرفته بود دولت انگلیس که در زمان انجام این حمله تحت نخست وزیری تونی بلر قرار داشت در اینکه همه گزینه‌های صلح‌آمیز را پیش از پیوستن به این ائتلاف بررسی کند، کوتاهی کرده است.

یک کمیته پارلمان انگلیس به نام کمیته امور اساسی و اداره عمومی استدلال کرد که همچنان تدابیر کافی در انگلیس برای آنکه جلوی اقدام یک نخست وزیر را در آینده در دور زدن رایزنی‌های درست کابینه بگیرد، وجود ندارد.

این گزارش تصریح کرد: کمیته چیلکات دریافت که در سیاست گذاری‌های انگلیس در قبال جنگ عراق و برنامه ریزی‌هایش برای دوران پس از این جنگ فرصت‌های از دست رفته فراوانی برای مباحثات درست در کابینه وجود داشته است.

این گزارش افزود: این منجر به برنامه‌ریزی در تصمیم‌گیری‌های ضعیف شد که عاملی برای بسیاری از شکست‌های سیاست‌های بریتانیا در عراق و تلفات ناشی از آن محسوب می‌شود.

برنارد جنکین، رئیس این کمیته پارلمان انگلیس گفت: در سال ۲۰۰۲ تونی بلر، نخست وزیر وقت انگلیس به جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا وعده داد که من هر اتفاقی که بیفتد در کنار تو خواهم بود و بریتانیا را متعهد به جنگی در عراق کرد بدون آنکه با وزرای دفاع و امور خارجه رایزنی کرده باشد چه برسد به مابقی اعضای کابینه.

وی افزود: ۱۵ سال بعد از این رخداد هنوز در داخل دولت هیچ سازوکار حراستی برای جلوگیری از اینکه یک نخست وزیر دوباره این چنین با بی‌احتیاطی عمل کند به چشم نمی‌خورد.

وی تاکید کرد: نخست وزیر فعلی از کابینه و کمیته‌ها با پشتکار فراوان استفاده کرده اما این تضمینی برای آینده محسوب نمی‌شود بنابراین اکنون زمان بسیار مناسبی است که با توجه به عملکرد نسبتا خوب نظام در مقطع حاضر یک چنین سازوکار حراستی معرفی شود و منتظر رخ دادن یک شکست فاجعه بار دیگر نمانیم.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop