دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
May 20, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


فرزانه توسلی: لقب "عقاب" را برای اولین بار عابدزاده به من داد / خوشحالم فوتسال دیگر در انحصار آقایان نیست

۷ خرداد ۱۳۹۷       ۱۸:۱۷       8786/80751     
 فرزانه توسلی دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان گفت: آرزوی ما بازی کردن در لیگ های معتبر دنیاست اما شرایط ما به گونه ای است که اگر پیشنهادی هم به ما شود با پیش شرط داشتن حجاب در بازی ها قبول می کنیم.

پارس فارس_فرزانه توسلی دروازبان شایسته تیم ملی فوتسال بانوان ایران؛ با اشاره به اینکه خیلی اتفاقی و ناخواسته در مسیر فوتبال قرار گرفتم، اظهار داشت: در کودکی شاید به آینده امروزم فکر نمی کردم و اینکه دنبال توپ باشم.

وی ادامه داد: در دوران کودکی همیشه با برادران و پسرعمویم که فوتبال خوبی داشتند در کوچه و خیابان های محله فوتبال بازی می کردم و اینقدر به توپ و فوتبال عادت کرده بودم که محال بود روزی را بدون توپ و فوتبال بگذرانم.

* همیشه فوتبال در اولویت بازی های کودکانه ام بود/ لقب"عقاب" را برای اولین بار عابدزاده به من داد

توسلی در ادامه با اشاره به اینکه در کودکی به بازی های مخصوص دختران هم می پرداختم، تصریح کرد: اما همیشه فوتبال در اولویت بازی های کودکانه ام بود.

دروازبان تیم ملی فوتسال با اشاره به خاطره ای گفت: وقتی که بزرگتر شدم و دیگر نمی توانستم در کوچه و محله به عنوان یک دختر با پسرها بازی کنم رفتم و در کلاس فوتسال که آن موقع تازه راه اندازی شده بود ثبت نام کردم و همین موضوع باعث شد که این رشته را جدی تر دنبال کنم، البته آن زمان هیچگاه فکر نمی کردم روزی به این سطح از فوتبال برسم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به عنوان یک دختر خشونت و فیزیکی بودن فوتسال در ادامه مسیر تو را نا امید نکرد افزود: نه، هرگز این موضوع باعث نشد فوتسال را کنار بگذارم و خداراشکر تاکنون هم آسیب جدی ندیده ام و معتقدم ورزش خانم ها را قوی تر و محکم تر می کند و این می تواند وجه تمایز بانوان ورزشکار با سایر خانم ها باشد.

توسلی درباره نقش برادانش در پیشرفتش گفت: همیشه برادرانم من را حمایت کردند به خصوص برادر کوچکترم "حسین" که همیشه به شوخی و خنده به من سفارش می کند که در مصاحبه از او به عنوان الگویم نام ببرم، و باید به این نکته اشاره کنم که برادرانم در فوتبال بهتر از من بودند و من در کنار آنها توانستم پیشرفت کنم.

* عابدزاده همیشه الگوی من بود/ شاید من را نمی شناسد/ حجازی یک اسطوره بود

دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه لقب "عقاب" را برای اولین بار عابدزاده به او داد، تصریح کرد: من علاقه زیادی به آقای عابدزاده داشتم و همیشه الگوی من بود و دقیقا یادم هست آن زمان تمام پوسترهای او را به در و دیوار اتاقم زده بودم، به همین دلیل از جلسه دوم کلاس فوتسال گفتم می خواهم درون دروازه بایستم و مربی هم استعدادم را در درون دروازه دید و گفت همین پست برای تو بهتر است و اگر ادامه دهی موفق تر خواهی شد.

وی تاکید کرد: همیشه آرزو داشتم که روزی من را با عابدزاده مقایسه کنند و لقب عقاب را به من بدهند، این یک رویای کودکی برای من بود که خداراشکر الان به حقیقت پیوسته است و خود عابدزاده این لقب را برای من بکار می برد.

توسلی در ادامه با گلایه از عابدزاده افزود: مراسمی برای تجلیل از قهرمانان از سوی ریاست جمهوری ترتیب داده شده بود که آقای عابدزاه هم حضور داشت و من واقعا از دیدن عابدزاده خیلی ذوق زده و خوشحال بودم که حتی به بچه ها گفتم باید بروم و باهاش عکس یادگاری بگیرم اما آقای عابدزاده چندان روی خوشی به من نشان نداد، البته شاید هم من را نشناخت.

دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان همچنین درباره مرحوم ناصر حجازی گفت: حجازی یک اسطوره بود که همیشه الگوی فوتبال دوستان بوده و هست و بین طرفداران پرسپولیس و استقلال محبوب بود.

وی با اشاره به اینکه بعد از برگشت از مسابقات آسیایی فامیل و دوستان سنگ تمام گذاشتند، افزود: اینکه توانسته ایم برای مردم کشورم مفیده بوده باشیم و به نمایندگی از قشر بانوان ایران در آسیا آفتخارآفرینی کنیم برایمان غرورانگیز است.

* تیتر یک روزنامه سیاسی شدیم/ خوشحالم فوتسال دیگر در انحصار آقایان نیست

دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان کشورمان با بیان اینکه در مصاحبه ای بهم گفتند که تیتر یک روزنامه سیاسی شده ایم، ادامه داد: این بزرگی کار ما را نشان می دهد و خوشحالم که خیلی از سلبریتی ها در فضاهای مجازی از ما حمایت کردند و فوتسال دیگر در انحصار آقایان و یک قشر خاص نیست.

توسلی درباره اینکه اوقات فراغت را چگونه سپری می کند، گفت: به دلیل اردوها و بازی های فراون و فشرده ای که داریم معمولا اوقات فراغت چندانی نداریم، اما دوست دارم سفر کنم مخصوصا به شمال ایران، در شمال حال و هوایم عوض می شود و برایم مثل ریکاوری است.

* سقف آرزوی هر بازیکنی لژیونر شدن است/ حجاب شرط ما برای حضور در باشگاه های خارجی است/ لیگ های خارجی باید ما را با حجاببپذیرند

دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان در ادامه به موضوع لژیونر شدن پرداخت و افزود: به نظرم سقف آرزوی هر بازیکنی لژیونر شدن است و اینکه بتوانی در لیگ های معتبر بازی کنی اما شرایط ما به گونه ای است که اگر پیشنهادی هم به ما شود با پیش شرط داشتن حجاب در بازی ها برای تیم مورد نظر قبول می کنیم و تیمی که پیشنهاد می دهد باید پوشش ما را نیز بپذیرد و اجازه دهد که ما با همان پوششی که با آن در مسابقات ملی و بین المللی حاضر می شویم در آن بازی ها هم حاضر شویم.

وی با اشاره به اینکه فوتسال بانوان ایران را تاکنون لژیونری در لیگ های دنیا نداشته است، تاکید کرد: بهترین و معتبرترین لیگ فوتسال خانم ها را اسپانیا دارد که بازیکنان بزرگی از برزیل و پرتغال در آن حضور دارند و به شخصه لیگ اسپانیا را دوست دارم.

* باید به تفکرات کی روش احترام گذاشت/ نوک انتقادات به سمت کی روش زیاد است

دروازبان تیم ملی فوتسال در ادامه به مسائل و حواشی تیم ملی فوتبال آقایان کشورمان و کی روش پرداخت و گفت: بعد از آمدن کی روش بازیکنان خیلی خوبی به تیم ملی اضافه شدند که با استعدادیابی خود او انجام شد، کی روش به تیم ملی شخصیت بزرگی داد.

توسلی ادامه داد: به نظرم نتایج خوب این سالها و رفتن به جام جهانی بدون دغدغه نشان از عملکرد خوب کی روش است و اینکه برخی اسامی در لیست نهایی تیم ملی جای نگرفتند سلیقه سرمربی است که باید به آن احترام گذاشت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نوک انتقادات به سمت کی روش زیاد است، گفت: برخی معتقدند او پول زیادی می گیرد اما باید بدانیم مربیان حرفه ای در تمام دنیا پول حرفه ای هم می گیرند و برای پیشرفت سرمایه گذاری های بزرگی می کنند و معتقدم اگر عملکرد کی روش در جام جهانی خوب باشد، ماندن او برای تیم ملی برای جام ملتها ضروری است.

* کار تیم ملی فوتبال برای صعود از گروه خیلی سخت است/غیرت و تعصب ویژگی خاص بازیکان ماست

دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان ادامه داد: کار تیم ملی فوتبال برای صعود از گروه به مرحله بعد با جود تیم های قدرتمندی مثل اسپانیا و پرتغال خیلی سخت است اما ایرانی ها یک ویژگی خاص دارند که شاید بقیه تیم ها ندارند و آن غیرت و تعصب است، تیم ملی ما با غیرتی که به خرج می دهند مطمئنا آبرومند و خوب ظاهر می شوند و ما را سربلند می کنند.

توسلی درباره پخش تلویزیونی بازی های بانوان افزود: رئیس جمهور گفت بازی های ما باید پخش تلویزیونی شود، حتی اعضای مجلس هم در جلسه ای که خدمتشان بودیم بر این موضوع تاکید داشتند و همگی معتقد بودند که باید راهکاری در این باره اندیشیده شود و انتظار داریم صداوسیما حداقل بازیهای مهم مثل فینال جام ملتها آسیا را پخش کند.

*مشکل نبود اسپانسر به شدت ما را رنج می دهد/ رئیس جمهور گفت بازی های بانوان پخش تلویزیونی شود

وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: در حوزه ورزش بانوان مشکل نوبد اسپانسر به شدت ما را رنج می دهد، حتی در لیگ داخلی هم برای ورزش بانوان اسپانسر یا کم است یا اصلا وجود ندارد و فقط سه تیم هستند که به ما بابت بازی کردن پول می دهند.

توسلی ادامه داد: اگر فوتسال بانوان پخش تلویزیونی داشته باشد طبیعتا اسپانسرها و تبلیغات بیشتر به سمت ورزش بانوان می آید که امیدوارم تدبیری در این باره اندیشیده شود و ورزش بانوان هم در تلویزیون دیده شود.

دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان درباره حضور بانوان در ورزشگاه ها هم گفت: حدود هشت سال است در ورزشگاه ها با پوشش کامل بازی می کنیم که حتی یک آقا هم در آن نیست، اما معتقدم برای ورود بانوان به ورزشگاه ها یا بالعکس آقایان برای دیدن بازی های بانوان باید ابتدا از خانواده های بازیکنان مثل پدر، مادر، برادر شروع کنند و کم کم فضا را مهیا کنند که دیگران هم به ورزشگاه ها بیایند، خیلی از خانم ها آرزو دارند به استادیوم بیاییند و تیم مورد علاقه خود را از نزدیک ببینند و تشویق کنند.

*در ورزش هیچ انتهایی وجود ندارد/دوست دارم بعد از اتمام دوران بازیگری به مربیگری روی بیاورم

وی ادامه داد: امیدوارم آقایان در ورزشگاه ها فرهنگ سازی کنند و با رفتارشان محیط و بستر را برای حضور بانوان در ورزشگاه ها فراهم کنند، البته حضور بانوان در ورزشگاه ها خودش می تواند بر رفتار آقایان و نوع شعار های آن ها تاثیر مثبت داشته باشد و دیگر شاهد رفتارها و شعارهای ناپسند در ورزشگاه ها نباشیم.

دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان با بیان اینکه در ورزش هیچ انتهای وجود ندارد، تصریح کرد: دوست دارم بعد از اتمام دوران بازیگری به مربیگری روی بیاورم و در کلاسهای مربیگری شرکت کنم، البته همه چیز برایم ورزش نیست و طبیعتا زندگی هم باید جریان داشته باشد و مثل خیلی دیگر از خانم ها تشکیل خانواده داد.

توسلی درباره دست ندادن بانوان ورزشکار ایرانی در مسابقات بین المللی گفت: همه دنیا این موضوع را می دانند و گاها برخی از مسئولان برگزار کننده قصد شیطنت دارند که این قضیه در جشن قهرمانی و اهدای جوایز قهرمانی آسیا هم رخ داد و کاپیتان تیممان خانم نسیبه غلامی بدون دست دادن با یک آقا که در صف اهدای جوائز بود و از قصد دستش را جلو آورد، رد شد که خداراشکر سربلند از آن بیرون آمدیم.

*سالها بعد پخش زنده تلویزیونی برای ما حسرت می شود/ وحدت ویژگی بارز ایرانی ها است

دروازبان تیم ملی فوتسال بانوان با بیان اینکه هیچکس نمی تواند درک کند که ما چقدر سختی کشیدیم تا به اینجا رسیدیم، افزود: قبل تر از ما هم خیلی افراد بودند که می توانستند مثل ما مطرح شوند کما اینکه نسل ما هم می تواند یک نسل سوخته باشد که سال های بعد پخش تلویزیونی مستقیم هم برای بانوان داشته باشیم اما الان از آن برخوردار نیستیم.

وی ادامه داد: می خواهم به دختران کشورم بگویم که خواستن توانستن است و اگر انسان چیزی را با تمام وجودش بخواهد حتی اگر سنگ جلو پایش بیندازند با همتشان می توانند به آن برسند.

دروازبان تیم ملی فوتسال درباره تفاوت مردم ایران با سایر کشورها گفت: وحدت و همدلی ویژگی بارز ایرانی ها نسبت به دیگر کشورها است.

توسلی در پایان با قدردانی از حمایت های خانواده و به خصوص مادرش گفت: شاید در ظاهر چندان نتوانسته باشم علاقه و دوست داشتنم را به مادرم نشان دهم اما مادر را خیلی خیلی دوست دارم، و تا آخر عمر مدیونش هستم و امیدوارم با موفقیت هایم بتوانم دلش را شاد کنم.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop