چهارشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
March 20, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


شهره ماهی صفت / یادداشت

چرا خودمان نباشیم؟ مگر خودمان چشه؟!

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷       ۲۰:۰۴       2/79456     
 عمدتا همه انچه در جامعه امروز درنتیجه برخی سهل انگاری ها در تربیت یک نسل قدرتمند متاسفانه اتفاق افتاده است دو عنصر "حتما باید مشهور باشم" و" قطعا باید یه ادم متدین به نظر بیایم" تا مقبول و موفق باشم می باشد. با وجود داشتن کشوری اسلامی که ناب ترین شرایط شادمانی و بهره مندی از توانایی ها دران مکررا تاکید شده است متاسفانه عملکرد برخی از الگوهای پیشرفت ظاهری موجب این پارادوکس و جریان اشتباه شده است که در حالی می توانیم قادر به داشتن ثروت و شهرت باشیم که قویا دارای مناصبی باشیم حالا به هر قیمتی حتی تظاهر به دین؛ شهرت؛ میل به نشان داده شدن؛ تمایل به بودن به قیمت هایی که شاید در اصالت ارمانهای یک جامعه ارمانی اصلا ملاک نباشد؛ ولی متاسفانه رو به رشد می باشد/

 پارس فارس - تغییر و تبدیل؛ تعاریف متعدد از مفاهیم در کنار آن تعجیل در رسیدن به خواسته های فردی بعضا مشکلات را شدت بخشیده همچنان می توانیم در لایه های اجتماعی به ازدواج های غیر متعارف برای رسیدن به قدرت ؛ ثروت و یا مناصب مختلف را شاهد بود.

بخش اعظم مشکلات واقعی در جامعه به غیر ازاینکه متاسفانه به همین تعجیل به رسیدن های بدون تلاش و زحمت مربوط است ؛و بااینکه مردم در بسیاری موارد گردن دولت و حکومت می اندازند که البته در بخش  میزان الگوسازی های نادرست ؛ رانت ها و مواردی ازاین دست می توان دخیل باشد؛ بیشترین اسیب را مردم از ناحیه نادرستی تعاریف رهایی؛ ازادی و  مصادیق دیگر مثل توانمندی ها؛ عدم شناسایی دقیق راهکار بهره مندی از توانایی؛ خود اتکایی و مواردی دیگر عنوان نمود. و چه بسیار توانایی ها که در کش و قوس جریان دیگر پنداری و عدم خوداتکایی از دست رفته است.

قهرمان سازی های بدون اصالت ؛ الگوسازی هایی که حریم خودرا برای شهرت حراج می نمایند و دهها دلیل دیگرنیز می تواند از مهمترین عوامل عدم کامیابی در مسیر درست نیل به اهداف دانست.

مردم ایران باداشتن قومیت ها و زبان های مختلف ؛هوش بالا و توانایی و پتانسیل های بسیار و با داشتن کشوری بااینهمه مواهب الهی در شرایطی قرار دارد که دخیل شدن در سیاست یا شهرت یافتن را از حالت تخصصی به جریان کسب و کاری جدید انتقال داده است! این موارد را روزانه در شبکه های اجتماعی بوضوح شاهد هستیم زندگی مجازی پر شده از نقاب های فراوان که زیر این نقاب ها چه بسیار توانایی و تخصص در جایگاه خود قویا می توانست مفیدتر باشد. من مثالی می زنم از حرفه روزنامه نگاری که عمدتا با مشکلات عدیده ای روبه روست؛ هرچند نوشتار مورد لزوم برای هر حوزه خبری مستلزم داشتن مهارت های حرفه ای و تخصصی ان رشته می باشد اماالزما شغل مناسبی فقط برای اهل این حرفه است نه اینکه هر شخصی یک سایت بزند و برای مقاصدی از جمله شهرت داشتن ازان بهره بگیرد.

رویکرد هر فرد به علایق خود با اتکا به توانایی و تخصص او می تواند بخشی هرچند کوچک از مشکلات جامعه را مرتفع سازد.

برای مثال هنرمندانی که اصالت کارشان هنر است و عنوان سلبریتی دارن وقتی در حوزه سیاست نظر می دهند قطعا نظر کارشناسی نیست! این الگو به عنوان قهرمان و سلبریتی ها بدون هرحاشیه ای قادر خواهند بود مکارم اخلاق را در جامعه تسری دهنذ.

این وضعیت ناسامانی در عدم تنظیم مشارکت ها در شکلیت و موضوعیت واقعی هر حرفه مسیری بعضا به سمت ناامیدی؛ و عدم نشاط و شادمانی در جامعه را رقم می زند؛ همان شرایطی که تحت تاثیر مشکلات بیکاری؛ و اقتصادی شدت می یابد.

برای داشتن یک جامعه پویا؛ بانشاط و شادمان ترویج خوداتکایی؛ بکارگیری تعاریف درست مفاهیم ؛ مدیریت تخصصی افکار به سمت اقبال و علاقه فردی و پرهیز از هم گسیختگی های نابلد ؛عدم ورود به مشاغلی که صرفا برای کسب درامد باشد باید درنظر گرفته شود. باید بدانیم کمک به شکوفایی کشور تنها با کسب مقام سیاسی یا دست زدن به عرف معمول شغل و کارافرینی و حتی جریان زندگی اجتماعی باعث شکوفایی و رسیدن به اهداف نمی گردد. باید بدانیم داشتن نشاط ودوری از افسردگی جامعه مهمترین عنصر آن مردم هستند که می توانند در تخصصی شدن امور توانایی های خودرا به منصحه ظهور برسانند.حق ات رااز جامعه بگیر به این معنا نیست برای رشد قطعا باید جایگاهی داشت و یا رانت را به خدمت گرفت. دوره اول انقلاب که نسل انقلابیون بودند خالصانه در میدان حاضر و برای ساختن کشور عزیزمان هریک بخشی از کار را برای توسعه و بازسازی برعهده گرفتند درواقع این فرهنگ ولایی؛ سرباز کشور بودن در حال حاضر از بین رفته است. الان جوانان کشور ما با وجود دهها توانایی صرف اینکه فلان فردشان شهید یا مسوول بوده بار بازسازی و کمک به شکوفایی کشور را برزمین نهادند و اندک افرادی با خلوص نیت هر سال همگام با نامگذاری مقام معظم رهبری خواهان تخصصی شدن در بهره وری از توانایی های خود شده اند!

اصلا نشاط چیست و دستور اسلام چه می باشد؟

مادر جامعه ای زندگی می کنیم که مبتنی بر دین مبین اسلام بنا نهاده شده است؛ چرا پس از نزدیک به چهر دهه هنوز مردم احساس نامطلوب افسردگی را در قالب سهل انگاری و بی تفاوتی های مجازی به یکدیگر انتقال می دهند اما مثلا برای اخبار تلخ انواع واکنش را نشان می دهند حال انکه اصالت این مشکلات عمدتا بخاطر درهم ریختگی های فضای کسب و کار و بی تخصص ورود پیدا کردن به مناصب نمی دانند!

استاد مرتضی مطهری رحمه الله در تعریف شادمانی می نویسد:

سرور، حالت خوش و لذت بخشی است که از علم و اطلاع به اینکه یکی از اهداف و آرزوها انجام یافته یا انجام خواهد یافت، به انسان دست می دهد و غم و اندوه، حالت ناگوار و دردناکی است که از اطلاع بر انجام نشدن یکی از هدف ها و آرزوها به انسان دست می دهد.

در دنیای پراضطراب و پرتلاطم امروز، آرامش و داشتن خیالی آسوده، نعمتی است که همگان آرزوی آن را دارند. در واقع، یکی از نیازهای اساسی انسان، شادزیستن است که در پرتو آن، با رسیدن به تعادل روحی، خود و جامعه اش را به سلامت و پویایی رهنمون می شود؛ ایا مردم درهمین دنیای پرتلاطم اگر بتوانند و قادر باشند با شناسایی توانمندیها ؛ تقویت افکار؛ ارمانگرایی و هدفمند زیستن این مسیر را هموار نمایند؟.

دین مقدس اسلام نیز که تأمین کننده صلاح دنیا و آخرت آدمی است، شادی های مناسب و حلال را تأیید می کند و پیروانش را از افسردگی و بی حالی برحذر می دارد؛البته این را نیز باید پذیرفت که هر انسانی در زندگی خود، صحنه هایی از غم و ناراحتی را در کنار شادی تجربه می کند، و اساسا وجود غم در زندگی انسان، موجب تعادل بخشی به زندگی است.

استاد مطهری در این باره می نویسد: علی علیه السلام مردی بود بشاش. برخلاف مقدس مآب های ما که همیشه از مردمِ دیگر بهای مقدسی می خواهند، همیشه چهره های عبوس و اخم های درهم کشیده دارند و هیچ وقت حاضر نیستند یک تبسم را به لبان خود بیاورند، علی علیه السلام همیشه با مردم با بشاشت و با چهره بشاش روبه رو می شد، مثل خود پیامبر. علی علیه السلام با مردم مزاح می کرد، مادام که به حد باطل نمی رسید؛ همچنان که پیامبر مزاح می کرد.

بزرگان دین در تقسیم بندی ساعت های روزانه، جایگاه ویژه ای برای شادی و تفریح در نظر می گرفتند. امام رضا علیه السلام در این باره می فرماید:

بکوشید اوقات شبانه روز شما چهار ساعت [بخش] باشد: ساعتی برای عبادت و مناجات با خدا؛ ساعتی برای تأمین معاش؛ ساعتی برای معاشرت با برادران مورد اعتماد و کسانی که شما را به عیب هایتان آگاه سازند و در باطن به شما خلوص دارند و ساعتی را هم به تفریحات و لذت ها اختصاص دهید و با این بخش از زندگی، قادر خواهید بود آن سه بخش دیگر را به خوبی انجام دهید.

علی علیه السلام ، شادی و نشاط را حالتی عاطفی می داند و آن را به «فرصت» تعبیر می کند: «مواقع شادمانی، فرصت است.» آن حضرت حتی برای زمان هایی که غم و اندوه به طور طبیعی به سراغ انسان می آید، سفارش می کند که گشاده رو باشیم، چنان که می فرماید: «شادی مؤمن در چهره اش و اندوهش در دلش است».

شادمانی های پسندیده

امام علی علیه السلام فرمود: «شادی مؤمن، به طاعت پروردگارش و غمش، برگناه و عصیان است». وقتی انسان پروردگارش را عاشقانه عبادت می کند و از پرستش او لذت می برد، بر نشاط روحی اش می افزاید. پس خالصانه و با خشوع کامل، دل و جانش را به آستان حضرت دوست می سپارد و از این دیدار شادمان می شود. پیامبر خدا، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله نیز در وصیت نامه خویش به امام علی علیه السلام می فرماید: «ای علی! برای مؤمن در دنیا سه خوشحالی است: دیدار با برادران دینی؛ افطار از روزه و شب زنده داری در آخر شب».

برگزاری مراسم جشن و شادمانی در روزهای ولادت امامان معصوم علیهم السلام ، از شادی های بجا و پسندیده است. امام رضا علیه السلام به ریان بن شبیب فرمود: «اگر دوست داری در درجات عالی بهشت با ما باشی، به حزن ما محزون و به شادی ما شاد باش». این گونه کارها، هم بر معنویت فرد و انس او با ائمه می افزاید و هم توان روحی ـ روانی انسان برای گام برداشتن در راه مستقیم الهی را بالا می برد.

اگر انسان با چهره گشاده و نیت نیک، غم و ناراحتی را از بندگان خدا دور کند، عبادت خدای را به جا آورده است و خود نیز از این شادمانی، خرسند خواهد بود. از امام باقر علیه السلام نقل است: «نزد خدا، عبادتی محبوب تر از شاد کردن مؤمنان نیست».

شاد کردن دیگران نیز راه های متفاوتی دارد، مانند: توجه کردن، نگاه کردن، محبت ورزیدن، سخن گفتن، هدیه دادن و کمک کردن از نظر مالی برای رفع مشکلات؛ هر قدم خیر برای دیگری فارغ از هرنوع مساله ای می تواند لذت درونی را افزایش دهد..

خواهی چو خلیل، کعبه بنیاد کنی            وان را به نماز و طاعت آباد کنی

روزی دو هزار بنده آزاد کنی                به زان نبود که خاطری شاد کنی

ابوسعید ابوالخیر

 

راه کارهای رسیدن به شادمانی

ارتباط داشتن با خدا، اصلی ترین شرط رسیدن به سرور قلبی

همان گونه که بدن آدمی برای ادامه حیات به هوا و غذا نیاز دارد، روح و باطن او نیز نیازمند به هدایت و عنایت الهی است. انسان که نیازمند مطلق است، پس از برقراری ارتباط بی نیاز مطلق، در برابر با مشکلات، پرتوان می ایستد. روان شناسان غربی نیز بر این باورند که «افراد معتقد به خدا و جهان آخرت و آموزه های آسمانی، برای زندگی، شادتر و پرانگیزه ترند».

اگر تظاهر به دینداری از زندگی مردم حذف شود قطعا عبادت کردن، راه های ارتباط با خدا و از یکی از اسباب شادی و نشاط است. آنان که به دعا و نماز و مناجات می پردازند، کمتر به اندوه و نگرانی دچار می شود. حتی کسی که گناهی مرتکب می شود و عذاب وجدان او را غمگین و سرخورده می کند، پس از توبه و استغفار و برقراری ارتباط دوباره با خداوند، از احساس گناه رها می شوند و امید و آرامشی فراتر از گذشته را قرین روح و روانش می سازد. و طعم شیرین نوعی خرسندی و شادمانی را می چشد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در این باره می فرماید: «کسی که بسیار استغفار کند، خداوند او را از هر اندوهی، گشایشی و از هر تنگنایی، راه نجاتی می بخشد.»

نیک اندیشی، مثبت اندیشی نه بصورت ظاهری و نه بشکل تظاهر بیرونی بلکه با همه وجود می تواند یکی از نشانه های سلامت روان و سبب ایجاد نشاط شود؛ این روزها مراکز درمانگری و روانشناسی و همچنین در فضای مجازی بوفور موارد مثبت اندیشی را در حال ترویج هستند و بصورت تخصصی بسیار قوی و عالی درحال خدمت به اگاهی بخشی مردم می باشند.

 

چون به چشمت داشتی شیشه کبود          زین سبب عالم کبودت می نمود

ارزو دارم مردم عزیزو توانمند ایران زمین مردمی کارافرین؛  باانگیزه و با روحی سرشار از قدرتمندی و اتکا به خدا و توانایی ها ؛ ضمن حمایت از جامعه و کمک به براورد نیازها ؛ بدون کاهلی و تصورات سهل گیرانه دوباره سربازان فداکار این سرزمین پاک برای رسیدن به شکوفایی گردند.

شهره ماهی صفت

عضوشورای مرکزی حزب همت

مدرس علوم ارتباطات

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top