چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
December 12, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


ظریف در بروکسل: خیالباف نیستیم که اروپا با ما همراه شود

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷       ۱۴:۴۲       8009/78232     
 وزیر امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات بروکسل شروع خوبی بود، گفت: در این مذاکرات مشخص شد که برجام یک مجموع مستقل است و ارتباطی به موضوعات دیگر ندارد. در این مذاکرات مشخص شد اگر قرار باشد برجام ادامه یابد کشور‌ها باید تعهدات خود را انجام دهند.    

 پارس فارس - محمدجواد ظریف پس از انجام مذاکرات با وزرای خارجه سه کشور اروپایی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل و پیش از ترک این شهر در جمع خبرنگاران، با اشاره به رایزنی‌هایش در این سفر، اظهار کرد: در مذاکرات صورت گرفته مشخص شد که اروپا چگونه می‌تواند از طریق برخی اقدامات منافع ایران در برجام را تضمین کند.

وی تصریح کرد: این اقدامات باید فهرست شود تا بر مبنای آن بتوانیم تصمیم بگیریم که چه مقدار از منافع ایران تضمین می‌شود. خانم موگرینی در بیانیه‌اش به این اقدامات اشاره کرد؛ البته ضرورت دارد این اقدامات به صورت فوری ظرف چند هفته آینده اجرا شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات بروکسل شروع خوبی بود، گفت: در این مذاکرات مشخص شد که برجام یک مجموع مستقل است و ارتباطی به موضوعات دیگر ندارد. در این مذاکرات مشخص شد اگر قرار باشد برجام ادامه یابد کشور‌ها باید تعهدات خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه مذاکرات بروکسل پایان کار نیست، اظهار داشت: تصمیم گرفته شد اروپایی‌ها از هفته آینده جلسات فشرده خود را در مشورت با ما ادامه دهند تا ما اطمینان حاصل کنیم اقداماتشان برای تضمین منافع برجامی ایران کفایت می‌کند.

ظریف همچنین از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک برجام بدون حضور آمریکا در جمعه هفته آینده خبر داد.

وی در ادامه در خصوص تحریم رئیس بانک مرکزی توسط آمریکا گفت: به نظر می‌رسد که دلیل این تحریم عصبانیت آمریکا از شرایطی است که پیش آمده، ما باید توقع این را داشته باشیم که آمریکایی‌ها از این نوع حرکت‌های مبتنی بر عصبانیت بیشتر انجام دهند.

وی ادامه داد: خلاف قانون بودن اقدامات آنان بیّن است و در عرف روابط بین‌الملل کاری زننده و نشان دهنده توانمندی نیست؛ بلکه نشان دهنده ضعف منطق ایالات متحده است و از سوی دیگر ایالات متحده کاملا حس کرده است که به غیر از چهار تا از اصحابش در منطقه ما، هیچ کس از سیاست آمریکا حمایت نکرده است و این یک عصبانیتی را از سوی آن‌ها نشان داده است.

ظریف در ادامه گفت: در جلسه دیروز در مورد اقدامات آمریکا برای بی‌اثر کردن مذاکرات ایران با اروپا صحبت کردیم البته ما در چارچوب واقعیات صحبت می‌کنیم. اروپا متحد آمریکایی‌ها هستند و اروپا قرار نیست روابطش را با آمریکا کنار بگذارد، اما در شرایط کنونی با سیاست‌هایی که ایالات متحده مخصوصا شخص آقای ترامپ اتخاذ کرده است الان برای اروپا زمان این است که ببیند چگونه منافع خودش را دنبال کند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما دنبال خیال‌بافی نیستیم که اروپا رابطه‌اش را با آمریکا به هم بزند. نه چنین چیزی امکان‌پذیر است و نه اروپایی‌ها خودشان چنین حرفی می‌زنند بلکه دنبال این هستیم که اروپا از منافع خودش دفاع کند.

وی ادامه داد: اروپا و آمریکا در موضوعاتی دارای اشتراک و در موضوعاتی اختلاف دارند؛ فعلا موضوع ایران موضوعی است که مورد اختلاف آن‌ها است؛ البته معنی‌اش این نیست که آمریکا و اروپا فردا با هم درگیر می‌شوند کما اینکه سال‌ها در مورد موضوعات دیگر با هم اختلاف داشتند، اما اروپایی‌ها خط خود را دنبال کردند و آمریکایی‌ها خط خودشان را دنبال کردند.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop