یکشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
September 15, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


روحانی : اگر ۵ کشور تضمین بدهند، توافق هسته ای باقی خواهد ماند

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷       ۱۳:۲۵       8009/77554     
رئیس جمهور گفت: اگر 5 کشور دیگر در برجام به طرف ایرانی تضمین بدهند که منافع جمهوری اسلامی ایران با ادامه برجام متحقق خواهد شد این توافق علیرغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی باقی خواهد ماند.    

پارس فارس - روحانی رئیس جمهور کشورمان در نشست خبری رؤسای جمهور ایران و سریلانکا که ظهر امروز در مجموعه سعدآباد برگزار شد، اظهارداشت: بسیار خوشحالم که امروز میزبان هیأت عالیرتبه سریلانکایی به ریاست رئیس‌جمهور محترم جناب آقای سیریسنا در تهران هستیم.

 
وی ادامه داد: روابط دو ملت بزرگ ایران و سریلانکا به قرن‌ها پیش بر می‌گردد و ده‌ها سال است که دو دولت روابط سیاسی و روابط صمیمی با همدیگر دارند.
 
رئیس قوه مجریه بیان داشت: ظرفیت‌هایی که برای روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور وجود دارد متأسفانه در سال‌های اخیر به اندازه کافی از آنها استفاده نشده است. موضوع فروش نفت خام ایران به سریلانکا، مواد پتروشیمی، مصالح ساختمانی و همچنین خدمات فنی و مهندسی مسائلی بود که در مباحث امورز ما مورد توجه بود.
 
روحانی اظهارداشت: ایران تجربه ساخت سد و نیروگاه اوماویا و همچنین برق رسانی به روستاهای سریلانکا را داشته و آماده است تا پروژه سد و نیروگاه را به اتمام برساند و در زمینه برق رسانی فعالیت‌های خودش را ادامه دهد.
 
رئیس جمهور تأکید کرد: در زمینه خدمات دیگر از قبیل راه‌آهن، ساخت پالایشگاه و توسعه پالایشگاه‌های فعلی جزء تفاهمات و توافقاتی بود که در مذاکرات امروز بود. من امیدوارم که در همه زمینه‌های اقتصادی و تجاری و همچنین خدمات فنی و مهندسی که امروز مورد بحث قرار دادیم در کمیسیون مشترک دوازدهم که به زودی در تهران تشکیل داده می‌شود مورد پیگیری قرار گیرد. 
 
وی گفت: در زمینه همکاری‌های علمی و دانشگاهی از جمله در زمینه علوم پزشکی و صادرات دارو از ایران به سریلانکا از موارد صحبت شده امروز بود. با توجه به جاذبه‌های فراوان ایران و جاذبه‌های گردشگری در سریلانکا امیدواریم که رفت و آمد مردم و تسهیلات و پرواز مستقیم بین ایران و کلومبو تسریع شود.
 
رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: همکاری‌های دو کشور در زمینه مسائل سیاسی و بین‌المللی و حمایت‌های دو کشور از یکدیگر مورد تأکید بود که این روند ادامه خواهد یافت. اساس سیاست خارجی بر مبنای اخلاق، اعتماد و توجه به مقررات بین‌المللی است.
 
وی ادامه داد: ما بسیار خوشحال هستیم که جمهوری اسلامی ایران در هرگونه توافقی که حضور یافته و آن را امضاء کرده است نسبت به انجام تعهداتش به طور کامل پایبند بوده است و بسیار متأسفیم توافق بسیار مهم هسته‌ای که مورد تائید سازمان ملل هم قرار گرفته بود توسط آمریکا نقض شده و این کشور اعلام کرده  از توافق خارج می‌شود. این به معنی زیر پا گذاشتن اخلاق، سیاست، راه صحیح دیپلماتیک و همچنین زیر پا گذاشتن مقررات بین‌المللی است.
 
وی تصریح کرد: در صورتیکه 5 کشور دیگر که در این توافق با ما همراه بودند به تعهدات خودشان عمل کنند و به طرف ایرانی تضمین بدهند که منافع جمهوری اسلامی ایران با ادامه برجام متحقق خواهد شد این توافق علیرغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی باقی خواهد ماند.
 
رئیس قوه مجریه اظهارداشت: مبارزه با تروریسم مورد تأکید دو کشور است و جمهوری اسلامی ایران همانطور که در عراق به مردم و دولت این کشور در زمینه مبارزه با تروریسم کمک کرد و خوشبختانه دیروز هم شاهد یک انتخابات آزاد در عراق بودیم و همچنین کمک‌هایی که به مردم و دولت سوریه علیه تروریسم انجام داده همچنان علیه مبارزه با تروریسم آماده همکاری با ملت‌ها و دولت‌ها خواهد بود.
 
روحانی تصریح کرد: از جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم منطقه و به ویژه مردم فلسطین که 70 سال از این تجاوزات و تعدیات و اشغال می‌گذرد ما این تعدیات را محکوم می‌کنیم و معتقدیم که همه کشورهای جهان باید از ملت مظلوم حمایت کنند و در برابر تجاوزات ایستادگی کنند. 
 
وی گفت: خوشبختانه دو کشور نظرات بسیار نزدیکی به هم دارند و امیدواریم با مشارکت دو کشور در سازمان‌های بین‌المللی از جمله در جنبش عدم تعهد و همچنین اجلاس‌های آسیایی مثل گذشته ادامه پیدا کند.
 
وی بیان داشت: برای سفر رئیس جمهور محترم سریلانکا و هیأت همراه به تهران اهمیت قائلیم و امیدواریم این سفر سرآغازی برای تحرک بیشتر در توسعه روابط دو کشور باشد. از دعوت رئیس جمهور محترم سریلانکا از اینجانب برای سفر به کلومبو تشکر می‌کنم و امیدوارم در فرصت مناسب آینده بتوانم میهمان مردم و دولت سریلانکا باشم. 
لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top