پنجشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۷
December 13, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


هشدار پلیس فتا به کاربران فضای مجازی

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷       ۱۷:۲۴       8786/76461     
 سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتای ناجا نیز گفت: در حال حاضر بیش از 4.2 میلیارد نفر در جهان کاربر فضای سایبری هستند و زندگی بدون اینترنت مشکلات فراوانی برای مردم جهان به همراه دارد و حتی برخی از امور مختل خواهد شد. سازمان‌های معتبر جهانی پیش‌بینی می‌کنند که در سال 2020 جرایم و حملات سایبری و سرقت اطلاعات، ضرری مالی معادل 2 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی وارد ‌کند.

پارس فارس_وی افزود: رشد فراوان و سریع فناوری اطلاعات و ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی بدون توجه به مقوله امنیت و همچنین شکل‌گیری و فعالیت گروه‌های سازمان یافته تروریستی در این فضا از مهم‌ترین تهدیدات جامعه جهانی بوده است. در حال حاضر گروه‌های تروریستی سازمان یافته در دارک نت، وب‌ عمیق، فرینت، شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام، توئیتر، فیس‌بوک و واتس‌آپ در کنار ابزارهای پنهان‌ساز هویت از پول‌های مجازی مانند بیت کوین و سرویس‌های رمزگذاری شده استفاده می‌کنند.

هادیانفر با اشاره به شگرد جدید گروه‌های تروریستی در سال جدید گفت: گروه‌های تروریستی از ابتدای سال 2018 وارد فاز جدیدی تحت عنوان فعالیت گسترده و شبکه‌سازی سایبری برای یارگیری پنهان هستند. به گونه‌ای که داعش با چندصد کانال و به 11 زبان دنیا در تلگرام فعال شده است. همچنین در سال 2017 نیز شاهد حملات سایبری گسترده باج‌افزارها بودیم که خسارت‌های زیادی به کشورهای دنیا وارد آورد.
مردم به پیام رسان‌های داخلی اعتماد کنند
رئیس پلیس فتا ناجا در حاشیه این همایش، به پیام رسان‌های داخلی پرداخت و افزود: سال پیش که تلگرام مورد اقبال مردم قرار گرفت سرویس دهی مناسبی نداشت و به شکل کنونی نبود. هر چه اقبال به تلگرام بیشتر شد روز به روز شرایط و کار کردن با آن بهبود یافت. از مردم می‌خواهیم به پیام رسان‌های داخلی اعتماد کنند و به آنها زمان بدهند که به رشد و بالندگی برسند. سرعت رفع نواقص در پیام رسان‌های داخلی به طور میانگین ۱۰ روز است، فقط نیاز به اعتماد مردم داریم.
رئیس پلیس فتا ادامه داد: مردم بدانند حتی مؤسسان و مدیران پیام رسان‌های داخلی به اطلاعات خصوصی دسترسی ندارند اما اگر جرمی در این فضا اتفاق افتاد و مردم به مراجع قضایی شکایت کردند مراجع قضایی شکایت را به پلیس ارجاع می‌دهد و آن وقت است که پلیس استعلام می‌کند و به جست‌و‌جو درباره جزئیات آن در فضای پیام رسان می‌پردازد.
سردار کمال هادیانفر همچنین درباره ورود پلیس به موضوع امنیت کدهای دستوری یا همان USSDها گفت: نکته حائزاهمیت در خصوص حوزه فضای مجازی کشورمان این است که متأسفانه رشد استفاده از این فضا در ایران بسیار شتابان بوده و بیش از آنکه به لایه‌های امنیتی توجه شود، به کسب درآمد از این فضا توجه شده است. گزارش‌ها و شکایت‌های مردمی از این سامانه‌ها به پلیس فتا منعکس می‌شود و این موضوع با مشارکت بانک مرکزی و مرکز فنی در پلیس فتا در حال پیگیری است و تمهیداتی برای حل این مشکلات اندیشیده شده است.
پول مجازی پشتوانه‌ای ندارد
متأسفانه اینترنت دنیا در انحصار شش شرکت بزرگ در دنیاست که عمده آنها نیز در ایالات متحده مستقر هستند و آنها نیز همکاری خوبی در ردیابی و پیگیری جرایم ندارند.
وی درباره پول مجازی تلگرام که به تازگی تحت عنوان گرام به کاربران این شبکه اجتماعی در ایران فروخته می‌شود، گفت: پول دیجیتال گرام یکی از تهدیدات جدی از سوی تلگرام است. در فاز نخست 1.2 میلیارد دلار از این پول مجازی عرضه شده که برابر اطلاعات ما تاکنون 810 میلیون دلار آن به فروش رفته است. خریداران باید توجه کنند این پول مجازی هیچ پشتوانه‌ای ندارد و اگر این نرم افزار مسدود شود معلوم نیست سرنوشت این سرمایه‌گذاری چه خواهد شد.
وی تأکید کرد: تنها بانک‌های داخل کشور با حمایت بانک مرکزی می‌توانند پول مجازی تولید کنند و پلیس اجازه نمی‌دهد تا عده‌ای سودجو با سرمایه مردم، در خارج از کشور بازی کنند.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top