یکشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸
May 26, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷       ۱۹:۵۹       4614/75889     
انتخابات پارلمانی لبنان فردا (یکشنبه) پس از 5 سال تاخیر در 15 حوزه انتخابیه این کشور برگزار می شود.  

پارس فارس - سه میلیون و 764 هزار و 483 لبنانی واجد شرایط شرکت در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه این کشور هستند. 
در این انتخابات 583 نامزد در قالب 77 لیست حضور دارند. این انتخابات در شرایطی برگزار می شود که نمایندگان فعلی پارلمان در سال 2009 یعنی 9 سال قبل به پارلمان راه یافته بودند.
دوره نمایندگی در پارلمان لبنان گرچه چهار ساله است اما از سال 2013 تاکنون به دلیل شرایط ویژه سیاسی و امنیتی سه بار دوره پارلمان تمدید شد.
مردم لبنان در انتخابات فردا از میان 583 نامزد 128 نفر را راهی پارلمان خواهند کرد تا این نهاد علاوه بر وظیفه قانونگذاری، زمینه های انتخاب رئیس جمهورب و نخست وزیر جدید را فراهم کند.
لبنان دارای نظامی پارلمانی است و ترکیب این نهاد آرایش دولت آینده را نیز تعیین خواهد کرد.
بر اساس قانون انتخابات لبنان که بر اساس الگوی نسبیت تدوین شده، مردم به لیست های انتخاباتی رای می دهند و هر لیست بر اساس میزان آراء بدست آمده در پارلمان کرسی خواهد داشت.
این در حالی است که کرسی های پارلمان بین طوایف مختلف لبنان در همه حوزه ها تقسیم بندی شده است. به صورت کلی هم نیمی از کرسی های پارلمان به مسیحیان و نیمی دیگر به مسلمانان تعلق می گیرد.
لبنانی های مقیم خارج روز جمعه و یکشنبه گذشته برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور پای صندوق های رای رفتند. این برای نخستین بار است که لبنانی های خارج نشین در کشورهای مقیم در انتخابات لبنان شرکت کردند.
عربستان سعودی، قطر، کویت، مصر، امارات متحده عربی و عمان 6 کشور عربی هستند که میزبان این انتخابات بوده اند.
پس از تغییرات صورت گرفته در قانون انتخابات لبنان، شهروندان لبنانی که در خارج از کشور زندگی می کنند می توانستند بدون نیاز به سفر به لبنان در همان کشورهای که مقیم هستند رای بدهند.
بر اساس قانون انتخابات، هر شهروند لبنانی چه در داخل چه در خارج این کشور بر اساس محل ثبت سند سجلی خود در انتخابات شرکت می کند و به نامزدهای مرتبط با آن حوزه رای خواهد داد.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop