یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷
December 16, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


پاسخ به یک ابهام بزرگ:

دلیل عدم ارائه اطلاعات در خصوص حجم داده‌های ثبت شده از کاربران فیس‌بوک

۲۳ فروردین ۱۳۹۷       ۱۵:۳۰       8750/70300     
 مارک زاکربرگ علی‌رغم حضور در کنگره آمریکا و پاسخ دادن به پرسش‌های متفاوت، هنوز به مهم‌ترین پرسش مطرح شده در خصوص فعالیت فیس‌بوک یعنی حجم اطلاعاتی که این شبکه اجتماعی از کاربران جمع‌آوری کرده، پاسخ نداده است. در این مطلب از شهر سخت‌افزار، به بررسی ابعاد مختلف این استراتژی مدیرعامل فیس‌بوک خواهیم پرداخت.

 پارس فارس - مارک زاکربرگ تا به اینجای کار، در مقابل تکرارهای بی‌شمار پرسش‌کنندگان در خصوص حجم اطلاعاتی که شبکه اجتماعی تحت سرپرستی او از کاربران جمع آوری، ثبت و ضبط کرده، سکوت کرده است. آقای زاکربرگ ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه را به آینده موکول کرده است.

شاید نزدیک‌ترین نقطه مجاورت زاکربرگ با این موضوع را باید در زمانی جستجو کرد که این مقام مسئول اعلام کرد فیس‌بوک، حتی در زمانی که کاربرانش در این شبکه اجتماعی حضور ندارند و وارد محیط کاربری این پلتفرم نشده‌اند نیز به جمع‌آوری اطلاعات از کاربران می‌پردازد.

درنظر داشته باشید فیس‌بوک درآمد سالیانه ۴۰ میلیارد دلاری را از راه تبلیغات به ثبت می‌رساند و از همین رو طبیعی است که این شرکت، اطلاعاتی را در اختیار صاحبان برندهای مختلف قرار دهد که به واسطه استفاده از آن بتوانند بازار هدف محصولات خود را بهتر شناسایی کنند. به بیان دیگر، جمع‌آوری و ارائه اطلاعات از کاربران، هسته اصلی فعالیت و مدل تجارت فیس‌بوک را تشکیل می‌دهد. از همین رو، در صورتی که فیس‌بوک جمع‌‌آوری اطلاعات را متوقف کند در واقع هسته مدل تجاری خود را متلاشی کرده است.

preview
این در حالی است که زاکربرگ بارها فروش اطلاعات کاربران را تکذیب کرده و اعلام کرده این شرکت تنها به تبادل اطلاعات می‌پردازد. به بیان دیگر، زاکربرگ معتقد است اطلاعات کاربران می‌تواند مزایای رقابتی را در اختیار صاحبان برندهای مختلف قرار دهد تا بتوانند تبلیغات را به طور هدفمند، پیش روی کاربران قرار دهند.

در پی بروز بحران Cambridge Analytica، نگرانی‌ها در خصوص حجم اطلاعاتی که از کاربران، ثبت و ضبط می‌شود، افزایش یافته است. در این راستا، رسانه‌های مختلف از CNN تا نیویورک تایمز و بازفید گزارش‌هایی را در خصوص حجم اطلاعاتی که توسط فیس‌بوک از کاربران ثبت و ضبط می‌شود منتشر کرده‌اند.

در این بین، دلیل خاصی برای پاسخ ندادن زاکربرگ به سوال خبرنگاران و رسانه‌ها در خصوص حجم اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران وجود دارد. به بیان واضح، بخش اعظمی از اطلاعات مورد نیاز خبرنگاران و رسانه‌ها، همین حالا در صفحه Help شبکه اجتماعی فیس‌بوک وجود دارد. در این بخش، فیس‌بوک صراحتاً اعلام کرده که رهگیری کاربران و حتی افرادی که عضو این شبکه اجتماعی نیستند را در هر سایتی که از گزینه Like یا Share بهره‌مند شده در دستورکار قرار می‌دهد:

در صورتی که شما وارد حساب کاربری فیس‌بوک خود شده و وب‌سایتی را که از دکمه Like بهره‌ می‌برد مشاهده کنید، مرورگر شما اطلاعاتی را در خصوص این بازدید برای ما ارسال می‌کند. اگر از حساب کاربری خود خارج شده و حساب فیس‌بوکی نداشته باشید، در صورتی که وب سایتی بهره‌مند از دکمه Like یا دیگر پلاگین‌های شبکه‌ اجتماعی را مشاهده کنید، مرورگر شما اطلاعات به مراتب محدودتری را برای ما ارسال خواهد کرد.

فیس‌بوک ابزاری به نام Facebook Pixel را هم در اختیار آگهی‌دهندگان قرار می‌دهد که در واقع کدی نامرئی است که به هر دو طرف یعنی بازاریاب و فیس‌بوک امکان رهگیری فعالیت‌های کاربران را می‌دهد.

به عنوان نمونه، Sara Ashley O'Brien از کارکنان CNN با دانلود تاریخچه ۱۴ ساله خود از حضور در فیس‌بوک به این نتیجه رسیده که فیس‌بوک به جزئیاتی قابل توجه از گذشته او شامل شماره تماس مادربزرگش که هیچ‌گاه از فیس‌بوک استفاده نکرده یا حتی متن مکالمات او با دوست سابقش که حالا دوستی آن‌ها به پایان رسیده نیز دسترسی دارد. علاوه بر این، در گزارش این کارمند CNN به این نکته نیز اشاره شده که چندین و چند برند، نام او را در لیست تبلیغاتی خود داشته و به اطلاعات او نیز دسترسی داشته‌اند.

preview
فیس‌بوک یادداشتی را هم در خصوص جمع‌آوری اطلاعات، در بخش ثبت توافق استفاده از سرویس توسط کاربر، قرار داده است. بر این اساس، جمع‌آوری اطلاعات از طریق وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌هایی که استفاده می‌کنید نیز در دستورکار قرار می گیرد. به بیان دقیق‌تر، استفاده از سرویس‌های فیس‌بوک روی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، همین‌طور اطلاعاتی که ناشر و توسعه دهنده وب‌سایت یا اپلیکیشن در اختیار دارد نیز ممکن است پیش روی فیس‌بوک قرار ‌گیرد.

دلیل این امر که زاکربرگ تمایل ندارد این جزئیات را صراحتاً بیان کند آن است که بیان این واقعیت‌ها ممکن است محدودیت‌های جبران‌ناپذیری را در خصوص رهگیری اطلاعات کاربران، برای فیس‌بوک به همراه داشته باشد.

بدنیست بدانید از ماه آینده، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور رسمی از رگولاسیون حفاظت از اطلاعات یا GDPR رونمایی خواهند کرد. ابزاری که امکان مدیریت و کنترل بیشتر روی اطلاعات را حداقل برای کاربران اروپایی به همراه خواهد داشت. در قالب اجرای این سیاست، کاربران می‌توانند مشخص کنند که چه برندها، شرکت‌ها و افرادی به اطلاعات آن‌ها در قالب استفاده از سرویس‌ها و ابزارهای مختلف، دسترسی خواهند داشت.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top