شنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۸
August 24, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


اختصاص ۱۶۰ میلیارد تومان عوارض خروجی به حوزه گردشگری

۱۰ اسفند ۱۳۹۶       ۲۳:۳۵       4614/60192     
رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه گفت: مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان عوارض خروج از کشور در سال ۹۷ به حوزه گردشگری اختصاص یافته است.  

به گزارش پارس فارس، رضا معصومی راد، روز پنجشنبه در حاشیه نخستین همایش ملی «یزد میراث جهانی، فرصت‌ها و ایده‌های توسعه با رویکرد گردشگری» در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: برای گسترش مشارکت بخش خصوصی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، سه ردیف عمرانی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر بودجه‌های عمرانی، کمک‌های فنی اعتباری گردشگری در سه قسمت تفکیک شده است، افزود: این تسهیلات برای ساخت هتل، اقامتگاه‌ها، کمپ‌ها و تاسیسات گردشگری اختصاص می‌یابد.

رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: کمک‌های یادشده در حوزه صنایع دستی به افرادی که نسبت به راه‌اندازی بازارچه‌ها و کارگاه صنایع دستی اقدام می‌کنند، پرداخت می‌شود؛ بدین ترتیب فرد به بانک معرفی، سود تسهیلات توسط دولت از محل کمک‌های فنی و اعتباری پرداخت می‌شود.

معصومی راد، یادآور شد: همچنین در بخش موزه‌های خانگی، مرمت آثار و بناهای تاریخی، صندوق احیای آثار تاریخی راه‌اندازی شد و هزینه‌ها برای مرمت آثار از ردیف کمک‌های فنی اعتباری پرداخت خواهد شد.

از هر ۱۰ شغل، یکی مربوط به حوزه گردشگری است

وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای جهانی از هر ۱۰ شغل یکی مربوط به گردشگری است، افزود: ایران از لحاط جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری جزو ۱۰ کشور برتر دنیاست، زیرا کشورمان از جمله تمدن‌های کهن هست و سرزمینی است که تاریخ و فرهنگ بسیار دیرینه‌ای دارد.

وی یکی از ضعف‌های حوزه گردشگری را حساب‌های اقماری در این بخش دانست و گفت: به همین دلیل نمی‌توانیم آمار دقیقی از درآمدها را در این بخش ارائه کنیم.

وی تعداد گردشگران جهان را بیش از یک میلیارد نفر بیان کرد و یادآور شد: براساس متوسط آمارهای جهانی به ازای ورود هر گردشگر به کشور، یک‌هزار و ۵۰۰ دلار درآمد بر آورد می‌شود.

وی تعداد گردشگران خارجی به کشور را در سال جاری حدود پنج میلیون نفر بیان کرد.

همایش یادشده روزچهارشنبه در یزد شروع به کار کرد و از ۴۰۰ ایده و ۱۵۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه، پنج ایده و ۲۰ مقاله به‌صورت شفاهی و ۳۰ ایده و ۶۰ مقاله به صورت پوستر ارائه و منتشر شد.

هدف اصلی این گردهمایی توجه بیشتر به بافت تاریخی شهر یزد، ایجاد زیرساخت‌ها، رونق صنعت گردشگری و حمایت از ایده‌های مطرح برای اجرا عنوان شده است.

برگزاری مسابقه عکاسی موبایلی از شهر یزد و نمایشگاه یزدشناسی شامل کتاب‌های منتشر شده در باره این شهر از جمله برنامه‌های جنبی همایش بود.

یونسکو، ۱۸ تیر ماه ۹۶ در چهل‌ویکمین نشست خود در کراکوف لهستان، با اجماع شهر تاریخی یزد را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.

تاکنون پنج اثر فاخر یزد در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید که پیش از این باغ‌های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات‌های زارچ و حسن‌آباد ثبت جهانی شد.

استان یزد ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی و ۶ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یک‌هزار و ۸۵۰ اثر به ثبت ملی رسیده است.

یزد در کنار فارس و اصفهان به‌عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران، مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است، به گونه‌ای که استقبال از این شهر تا پنج برابر افزایش یافت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داده است.

پارسال، ۱۱۳ هزار و ۵۰۰ گردشگر خارجی یزد را به عنوان مقصد سفر خود به ایران انتخاب کردند.

گذشته از گردشگران خارجی، صدها هزار گردشگر داخلی سال گذشته از بناهای تاریخی، فرهنگی و چشم‌اندازهای طبیعی، عرصه‌های بیابانی و کویری استان دیدن کردند.

یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، دارالعباده، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌ها معروف است.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top