جمعه، ۲۷ مهر ۱۳۹۷
October 19, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


درست گوش کن!/ نیما بختیاری

۱ اردیبهشت ۱۳۹۳       ۱۶:۳۸       2/585     

پایگاه خبری پارس فارس:نیما بختیاری- آیا تا کنون برای شما اتفاق افتاده است در برخی از اوقات غرق افکار غمگین و یا حتی شاد هستید در همان لحظه موسیقی شمارا هماهنگ با شرایط به آرامشی نسبی برساند؟ برای مثال هیجان یک احساس را به آرامشی عمیق در یک موسیقی جستجو می کنید .این به طور طبیعی و ناخودآگاه جریان و سمت و سوی افکار شمارا تحت تاثیر قرار می دهد.

خالق مهربان از ابتدای خلقت نماهنگی شگفت انگیز از موسیقی را در نهاد آفرینش به عنوان موهبیتی اعجازگر تقدیم انسان نمود ، صدای پرندگان، نوای شورانگیز رود و صوت طبیعت که الهامگر انسان برای خلق برترین صداهای جهان به نام  موسیقی شد.

این روزها در عصری که به نام ارتباطات موسوم است و گسترش انواع موسیقی شنیدن موسیقی برای احوال مختلف در شرایط متفاوت رویکردی تازه در عصر تحول موسیقیایی و روان درمانی در آشفته بازار آلودگیه هوا می باشد. موسیقی در کنار تمام کاربردهایی که دارد، اثر شفابخشی هم دارد. احساس کردن و شنیدن لرزش ها و نوسانات صدا در یک موزیک آرام بخش به شما کمک می کند تا قلب تان با ریتم منظم تری کار کند و به همین ترتیب بدن تحت تاثیر آن قرار گیرد و سایر ارگان ها نیز تحریک شوند تا منظم تر و بهتر فعالیت کنند مثلاً امواج مغز از حالت پر تلاطم به حالت آرام می رسند، استرس هایتان به حداقل می رسد و سیستم دفاعی بدن تان تقویت می شود.

موسیقی باعث می شود تا تمام دستگاه ها و سیستم های بدن به شکل هماهنگ تر فعالیت کنند. در مورد انتخاب موسیقی نظر خودتان اهمیت دارد اما این نکته را به خاطر داشته باشید که موسیقی های به کار گرفته شده برای درمان همگی ریتم و پالس خاصی دارند. موسیقی های آرام و ملایم، ضربان قلب را آرام می کنند و علاوه بر آن امواج مغز و تنفس را نیز کندتر می کنند. اینکه موزیک چگونه می تواند روی ذهن این اندازه اثر بگذارد، موضوعی است که ذهن بسیاری از محققان و پژوهشگران را مشغول کرده است،‌‌ آنها بعد از مدت ها تحقیق و بررسی در این زمینه به این نتیجه رسیده اند که موسیقی اثر مثبت روی ذهن دارد و در این میان موسیقی کلاسیک هندی بیشترین تاثیر را دارد. موسیقی می تواند ذهن را آرام کند و روند بهبود را در بیماران تسریع بخشد. موسیقی با نگرانی ها و تشویش ها مبارزه می کند و ذهن را آرام و راحت می کند.

یکی از مهمترین آثارمستقیم موسیقی بر روح و روان آدمی مقابله با افسردگی این بیماریه تلخ و پنهان این عصر می باشد، همانطور که می دانیم،

افسردگی باعث کاهش فعالیت مغز و حتی مختل کردن توانایی های ذهنی می شود. کمبود انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، باعث سرکوب شدن بخشی از ذهن می شود، موسیقی آرام بخش باعث افزایش سطح سروتونین می شود.

همچنین ، نگرانی و تشویش (احساس ترس و عدم اطمینان و ایمنی) ابرهای تیره ای روی ذهن ما به وجود می آورند. این احساسات معمولاً مربوط به اتفاقات و وقایعی است که ممکن است در آینده رخ دهند، در نتیجه همان چیزی می شود که از آن نگران بودید و فرار می کردید. افزایش میزان نگرانی ها و ترس ها باعث بی خوابی می شود و حتی در مواقعی هم به اختلال نگرانی منجر می شود اما موسیقی می تواند شما را از این وضعیت نجات دهد.

موسیقی روی فرآیند یادگیری و فکر کردن اثر می گذارد. گوش دادن موسیقی ملایم و آرامش بخش در حین کار کردن به شما کمک می کند تا سریع تر کار کنید و به شکل مناسب تری کار خود را پیش ببرید. موسیقی به شما توانایی مثبت اندیشی می دهد و احساس می کنید انگیزه بیشتری پیدا کرده اید. شنیدن موسیقی های دلنواز و خوشایند، به هنگام انجام کارهای سخت و دشوار باعث آسان شدن آنها می شود.

مهمترین علت شکست ها و ناکامی ها، نبود اعتماد به نفس کافی و بی میلی به یادگیری و بیشتر یاد گرفتن است. دانش آموزانی که در امتحانات خود نمرات خوب نمی گیرند، هوش و توانایی های ذهنی پایین تری ندارند بلکه بی علاقگی به آن مسئله و کمبود انگیزه کافی باعث کاهش عملکرد آنها می شود. دروس موسیقی در حین تحصیل به دانش آموزان کمک می کند تا از نظر ذهنی انگیزه و اعتماد به نفس کافی به دست آورند. برای آنکه میزان باور کودکان مان را نسبت به خودشان بالا ببریم و همچنین اعتماد به نفس شان را بالا ببریم، بهتر است از موسیقی استفاده کنیم.

اما در کنار تمام تاثیرات مثبت موسیقی روی روح و ذهن باید پذیرفت که گاه به کارگیری موسیقی به شکل ها و شیوه های نامناسب می تواند اثر کاملاً عکس داشته باشد. موسیقی باید با ریتم درونی تان هماهنگ باشد و تعادل شما را بر هم نزند.

موسیقی با صدای بسیار بلند باعث اختلال در دو نیمکره چپ و راست مغز می شود. حتی شنیدن این نوع موسیقی ها در دوران کودکی باعث بروز برخی ناتوانی های یادگیری و مشکلات رفتاری در کودکان می شود.

گوش دادن به موسیقی های بسیار کوبنده باعث برخی آسیب های ذهنی و جسمی می شود. برخی از انواع موسیقی های ناهماهنگ که هارمونی و ریتم آرام بخشی ندارند باعث بروز رفتارهای پرتنش و تهاجمی می شوند و باعث فزون کاری در فرد خواهند شد. موسیقی های بیش از حد کوبشی، باعث ایجاد احساس خشم و خستگی در فرد می شود.

بنابراین نوع موسیقی انتخابی اهمیت زیادی دارد. موسیقی برای ایجاد آرامش قدرت جادویی دارد ولی در عین حال اگر به درستی به کار گرفته نشود، می تواند نتیجه عکس داشته باشد. موسیقی می تواند در افزایش یادگیری و بالا بردن سطح هوشی نیز موثر باشد.

گوش دادن به موسیقی و ساز زدن باعث بهبود یادگیری و افزایش توانایی های ریاضی می شود و میزان تمرکز و توجه فرد را نیز افزایش می دهد. محققان و دانشمندان در مورد اینکه باید چه نوع از موسیقی به کار گرفته شود تا به این نتیجه برسیم، مطمئن نیستند اما در یک چیز کاملاً مطمئن هستند اینکه موسیقی باید به شما احساس راحتی و خوشی بیشتر بدهد و انرژی شما را برای انجام کارهای دیگر بالا ببرد و علاوه بر آن باعث:

کاهش احساس خستگی

افزایش انگیزه های روانی

آرامش روانی

بهبود هماهنگی های حرکتی در بدن

کاهش گرفتگی های عضلانی

افزایش میزان باروری

کاهش استرس و تشویش ها

کاهش فشارخون

بهبود وضعیت خواب

شود. بنابراین بار دیگر که احساس نگرانی، اضطراب و افسردگی کردید، بهتر است به سراغ یکی از بهترین موزیک هایی که تا به حال شنیده اید بروید و به آن گوش بدهید تا هر چه سریع تر حس و حال بهتری پیدا کنید. وسيقي‌ وقتي‌ با آهنگهاي‌ نشاط‌انگيز يا با نواهاي‌ حزن‌انگيز و مخصوصاً اگر با ارتعاشات‌ عجيب‌ وغريب‌ موسيقي‌ (سمفونيك‌ يا جاز) همراه‌ گردد مسلماً تعادل‌ لازمي‌ را كه‌ بايستي‌ بين‌ دو دسته‌ عصب ‌سمپاتيك‌ و پاراسمپاتيك‌ وجود داشته‌ باشد بر هم‌ زده‌ وشخص‌ را به گرفتاري ها و امراضي مبتلا‌ مي‌سازد. مثلاً آهنگهاي‌ افراطي‌ نشاط‌انگيز مي‌تواند نوعي‌ تحريكات‌ اعصاب‌ ياد شده را ايجاد كرده‌، بطوري‌ که آنها را تهييج‌ نمايد و‌ بتدريج فرد را دچار ناراحتي هاي‌ رواني‌ مي کند ودرنتيجه علائمي همچون بيداريهاي ‌شبانه، فعاليتهاي‌ بي‌ موقع‌، خوشيهاي‌ ناگهاني‌، خنده‌هاي‌ بي‌ جا، پرگوئي‌، اداي‌سخنان‌ مسخره‌ و حالت‌ عصبانيت‌ در فرد پديد مي آورد. همچنين‌ با ادامه‌ اين وضعيت ممكن‌ است‌ شخص‌ دچار علائمي شبيه مرض ماني(Mania‌) كه‌ نوعي‌ اختلال خلقي است‌ گردد.

به طور کلي موسيقى تند، بدون آنکه تحريک يا تهديدى در آن وجود داشته باشد احساسات خصمانه را در افراد افزايش مي‌دهد. ازجمله بيماري هايي‌ كه‌ در اثر تحريكات‌ موسيقي‌ ايجاد مي‌شود را مي توان به شرح زير نام برد:

1. هيجان: روانشناسان متفق القولند که موسيقي يکي از عوامل اصلي هيجان مي باشد و براي آن شواهدي ذکر نموده اند.

2. اختلالات دماغي: در اين بيماري خرد و انديشه از انسان سلب مي شود و به تدريج آشفتگي هاي روحي و فکري و نگراني هاي رواني پديد مي آيد.

3. ضعف اعصاب: ويليام جيمز در مورد مضرات موسيقي مبتذل مي گويد: ممکن است خداوند از گناهان ما بگذرد ولي ضعف اعصاب دست از سرما بر نمي دارد. [1 ]

4. پارانويا (بد بيني)

5. سيکلوتمي(دوره هاي متناوب سرخوشي خفيف و افسردگي)

آثار موسيقى بر فرد و اجتماع

اگر موسيقي، روح سازندگي و بالندگي داشته و احساسات دروني و پسنديده را به ترسيم كشاند، هم براي هنرمند و هم براي جامعه پيام دارد. اما اگر موسيقي حامل پيام ارزشي نباشد، موجب بطالت و بيهودگي، لهوو لغو و در نهايت انحراف و افسردگي در فرد و جامعه مي گردد.

- تشديد استعدادات روحاني

نوع خاصي از سبک هاي موسيقي موجب همبستگي روحي و اجتماعي گرديده و ميل به همدردي را در فرد بيشتر و وجدان انساني را تحريک مي کند.

- بيان عواطف و احساسات

موسيقي به عنوان وسيله ي ارتباط کلامي و غير کلامي مي تواند عامل ابراز عواطف و احساسات باشد.

- برقراري ارتباطات اجتماعي

موسيقي در جايي که کلمات به تنهايي ناتوان هستند در ايجاد ارتباط کمک مي کند و چون موسيقي فعاليتي مثبت و لذت بخش است بخاطر ترغيب هاي ذاتي و نيروهاي ارتباطي آن غالباً مي تواند انگيزش هايي را فراهم کند که باعث پيوستن به گروه و ارتباط با ديگران شود.

- موسيقى بم و غم‌انگيز

صداهاى بسيار بم و غير قابل شنيدن موسوم به اصوات زير آستانه اي و مادون صوت (Infrasound)، براى انسانها مضر بوده و موجب بروز حالات غير طبيعى از قبيل اضطراب، نگرانى، غم شديد، ترس و نااميدى در افراد مي‌شوند. همچنين آهنگهاي‌ غم‌انگيز موسيقي ‌باعث ايجاد اختلال در خواب، سستي‌ و بي حالي، غفلت‌ و فراموشي، بي‌ رغبتي‌ به‌ دنيا، بدبيني‌ به‌ جامعه‌، غم‌ و غصه‌هاي‌ بي‌ مورد، سير شدن‌ از زندگاني و خودکشي، افكار درهم‌ و برهم‌ و درجا زدگي فکري مي گردد.

جان بلکينگ نويسنده کتاب " نگاه عرف و عقل به موسيقي" معتقد است که موسيقي در تربيت حواس و پرورش عواطف مي تواند بسيار مؤثر واقع گردد. حال در اينجا به برخي ديگراز اثرات مثبت موسيقي اشاره مي کنيم:

1. دادن انگيزه و طرز برخورد مثبت به شنونده.

2. کاهش فشار کار و آسان تر نمودن آن.

3. کمک به درمان برخي بيماري ها همچون آلزايمر، دمانس، آسيب هاي مغزي، ناتواني هاي جسمي حرکتي، اسكيزوفرني و پارکينسون.

4. ايجاد تغييرات مثبت در خلق وخو

5. حل تضادهاي رواني درفرد

6. کمک به برقراري ارتباط با ديگران

تاثير موسيقي بر کودکان

موسيقي يکي از عوامل مؤثر براي تخليه روح و روان شناخته شده است. حال اگر موسيقي اي که مربوط به سنين کودکي باشد براي آنها گذاشته شود مي تواند تأثيرات مثبتي را در بر داشته باشد که از جمله آنها: شادابي و نشاط، آرامش روحي و رواني، آمادگي ذهني براي فراگيري مي باشد.

نظم و سا ختار موجود در موسيقي براي کودکان و سالمنداني که دنياي ذهني پراکنده اي دارند مي تواند مفيد بوده و آنها را از آشفتگي احساسي دور کند.

بررسي ها نشان مي دهد که گوش دادن به موسيقي هاي خاص و شاد بدون کلام به تعادل روحي و عاطفي کودکان کمک مي کند. همچنين موسيقي باعث افزايش رشد جنين و رشد ذهني کودك مي گردد.

ودر یک کلام: بزرگ‌ترين هنر موسيقي اين است که انسان را خواسته و ناخواسته به سفري در دنياي ذهني و خيالي دعوت مي‌کند و بر او سايه‌اي مي‌سازد و او را بالا مي‌برد و بعد از پايان موسيقي، فرد خود را در يک سرازيري احساس مي‌کند و سرانجام سرگردان و متحيّر و لبريز از احساساتي که به طور مصنوعي تحريک شده‌اند رها مي‌شود و او مي‌ماند و انبوهي از احساسات تخليه نشده، که نه مي‌تواند از آن دنياي خيالي دل بکند و نه با زندگي واقعي کنار آيد، با تکرار اين صحنه‌ها و اعتياد به موسيقي، چيزي جز تخدير روح و روان حاصل نمي‌شود....

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top