دوشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۷
January 21, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


متخصصان زنان حق دریافت وجه برای سونوگرافی را در مطب ندارند

۲۴ بهمن ۱۳۹۶       ۱۳:۴۶       15/56253     
  مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در واکنش به تجمع تعدادی از متخصصان رادیولوژی گفت: بخشنامه وزارت بهداشت برای تأمین آسایش مردم در اقصی نقاط کشور به خصوص در مناطق محروم است و متخصصان زنان حق دریافت وجه در قبال انجام سونوگرافی را در مطب ندارند.

 به گزارش پارس فارس، جمعی از متخصصان رادیولوژی امروز - سه شنبه - در اعتراض به بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر اجازه انجام سونوگرافی در مطب متخصصان زنان مقابل این وزارتخانه تجمع کردند.
معاونت درمان وزارت بهداشت، روز دوشنبه 23 بهمن در بخشنامه ای اعلام کرد، در راستای تأمین نیاز کمک تشخیصی متخصصان زنان و زایمان دارای مدرک معتبر در بیمارستان های دانشگاهی انجام سونوگرافی مجاز است.
در این بخشنامه آمده است: انجام سونوگرافی توسط متخصصان فاقد مدرک آموزشی معتبر مورد تأیید معاونت آموزشی وزارت بهداشت و اخذ تعرفه در قبال انجام سونوگرافی در مطب متخصصان زنان، تخلف انتظامی و تعزیراتی محسوب می شود.
در بخشنامه جدید معاونت درمان وزارت بهداشت تأکید شده است که استفاده از دستگاه سونوگرافی توسط متخصصان زنان و زایمان واجد شرایط در مطب به عنوان ابزار کمک تشخیصی در حیطه تخصصی و بدون اخذ وجه، مجاز است و هر گونه استفاده از آن در مطب افراد فاقد شرایط و همراه با اخذ وجه، مصداق تبدیل مطب به موسسه غیرمجاز، دریافت تعرفه مازاد و تحمیل هزینه به بیمار و قابل پیگرد قانونی است.
مسئولان معاونت درمان وزارت بهداشت اعلام کرده اند: این بخشنامه با توجه به کمبود رادیولوژیست ها در مناطق محروم به منظور آسایس و دسترسی بهتر زنان صادر شده و مطابق آن، متخصصان زنان در صورتی که دوره لازم را دیده و مدرک معتبر داشته باشند در بیمارستان های دولتی مجاز به انجام سونوگرافی، می توانند سونوگرافی انجام دهند و همین متخصصان در صورتی که مدرک معتبر آموزشی در زمینه کار با دستگاه سونوگرافی داشته باشند در صورتی که وجهی از بیمار بابت این خدمت نگیرند، در مطب نیز می توانند سونوگرافی را برای مراجعانشان انجام دهند.
علیرضا عسکری، مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا اظهارکرد: بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت، متخصصان زنان در صورتی که دوره آموزشی سونوگرافی را دیده باشند، فقط به عنوان دستگاه کمک تشخیصی می توانند از دستگاه سونوگرافی استفاده کنند و به هیچوجه حق دریافت وجهی برای انجام این خدمت ندارند و اگر در هر جای کشور در مطب متخصص زنان وجهی بابت سونوگرافی گرفته شود، تخلف آشکار است و حتما وزارت بهداشت به این تخلف رسیدگی می کند.
وی گفت: هدف اصلی وزارت بهداشت از بخشنامه جدید این است که در مناطق محروم که تعداد رادیولوژیست ها کم است، متخصصان زنان بتوانند در بیمارستان دولتی برای تشخیص بیماری زنان از دستگاه سونوگرافی استفاده کنند و در قبال این خدمت بر اساس تعرفه دولتی از مراجعه کنندگان، تعرفه دریافت می شود.
عسکری گفت: این روال مطابق استانداردهای دنیاست، در بسیاری از کشورهای دنیا نه تنها متخصصان زنان بلکه افراد تکنسین با مدرک لیسانس اجازه انجام سونوگرافی را دارند، بنابراین تصمیم وزارت بهداشت مطابق الگوهای جهانی است.
وی افزود: علاوه بر این، چندین جلسه با حضور نمایندگان انجمن رادیولوژی ایران در وزارت بهداشت داشته ایم. توضیحات لازم در این مورد به نمایندگان رادیولوژیست ها داده شده است و آنان قانع شده اند و بخشنامه وزارت بهداشت را پذیرفته اند.
وی ادامه داد: رادیولوژیست ها افرادی زحمتکش و شریف هستند که در سراسر کشور به مردم خدمات خالصانه ای ارائه می کنند و در تماس های متعددی که با وزارت بهداشت داشته اند، اکثریت آنان با برگزاری تجمع مخالفت کرده اند.
با این وجود امروز تعدادی از رادیولوژیست ها مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
بابک کاظمی، دبیر انجمن رادیولوژی ایران در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: تجمع رادیولوژیست ها به علت بخشنامه ها مکرر وزارت بهداشت و بی پاسخ ماندن اعتراض متخصصان رادیولوژی است.
وی افزود: وزارت بهداشت با این عنوان که تعداد رادیولوژیست ها در مناطق محروم کافی نیست، به متخصصان زنانی که دو تا سه ماه آموزش انجام سونوگرافی دیده باشند اجازه انجام سونوگرافی داده است، در حالی که متخصص رادیولوژی برای انجام حرفه ای این کار چند سال آموزش می بیند و البته هر جا که وزارت بهداشت بخواهد متخصصان رادیولوژی آماده فعالیت هستند.
کاظمی گفت: اشکالی که بخشنامه وزارت بهداشت دارد این است که زمینه خود ارجاعی و تحمیل هزینه های القایی به بیماران را فراهم می کند، در حالی که رادیولوژیست ها بر اساس دستور پزشک سونوگرافی انجام می دهند و خودشان برای انجام سونوگرافی تجویز نمی کنند.
وی افزود: تجمع و اعتراض متخصصان رادیولوژی برای پول و کسب درآمد نیست بلکه برای نگرانی از آسیب به سلامت مردم و ایجاد هزینه های القایی است. اگر می خواستیم برای پول تجمع کنیم، اوایل امسال که تعرفه گروه رادیولوژی کاهش یافت تجمع می کردیم.
دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت: سلامت مردم موضوع حساسی است و تصمیم اخیر علمی نیست؛ بخشنامه وزارت بهداشت قابل تفسیر است و می تواند زمینه انجام کارهای غیر علمی و هزینه های القایی را فراهم کند.
وی افزود: اینکه در انجام سونوگرافی نگاه جنسیتی مطرح می شود، نیز رویکرد درستی نیست، در این صورت چرا در مناطق محروم یک جراح مرد، زنان را جراحی می کند، اگر نگاه جنسیتی در انتخاب پزشک وجود دارد باید برای همه گروه های پزشکی باشد و این نگاه دوگانه قابل قبول نیست.

ایرنا

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop