شنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۸
August 24, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


رایج ترین عوامل محیطی ابتلا به دیابت

۲۴ بهمن ۱۳۹۶       ۱۰:۵۵       4614/56223     
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۴ درصد از جمعیت کشور به اختلال قند خون دچارند که بالا بودن سرانه مصرف قند و شکر و پایین بودن مصرف میوه و سبزیجات از عوامل آن است.  

 به گزارش پارس فارس، دکتر زهرا عبداللهی در سمپوزیوم علمی تغذیه و دیابت  افزود: دیابت یک بیماری جهانی است که با اختلال قند خون همراه است و سومین عامل مرگ و میر در میان بیماری های غیر واگیردار در دنیا به شمار می آید

وی ادامه داد: از سال ۱۳۷۵ تاکنون فعالیت هایی برای پیشگیری و کاهش دیابت در خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت شهری، مراکز بهداشتی درمانی روستایی و بیمارستان های دانشگاهی مراکز استان ها انجام شده است.

دکتر عبدالهی تاکید کرد: در پیشگیری های اولیه، هدف کاهش بروز و شیوع عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، تغییر و اصلاح شیوه زندگی، کنترل و کاهش عوامل خطر و شناسایی افراد در معرض خطر است که امید به زندگی در این افراد را افزایش می دهد.

وی به نقش کارشناسان تغذیه در کنترل بیماری های غیرواگیر دار، مهم و حیاتی توصیف کرد و گفت: برای کنترل بیماری های غیر واگیر کارشناسان تغذیه در اولین سطح ارائه خدمات به مردم قرار داشته و دارای نقش کلیدی هستند زیرا لازم است الگوی تغذیه مردم اصلاح شود و ما آن را از طریق نظام سلامت به مردم ارائه می دهیم.

دکتر علی کشاورز، عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی تهران نیز در این سمپوزیوم گفت: به علت شهرنشینی فعالیت های روزانه ما کم شده و از طرفی دیگر امکانات و فرهنگ سازی مناسبی در رابطه با سبک زندگی صورت نگرفته است.

وی دیابت را یکی از تاثیرات منفی اضافه وزن عنوان کرد و اظهار داشت: تغییر سبک زندگی و الگوی مصرف پیامدهایی به دنبال دارد که مهمترین آنها اضافه وزن وچاقی ناشی از پایین بودن فعالیت بدنی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با ارائه توصیه های ورزشی به مبتلایان دیابت گفت: یک فرد دیابتی نباید از همان روز اول شروع به ورزش های سنگین کند بلکه باید به تدریج فعالیت های ورزشی خود را افزایش دهد و همچنین افرادی که دارای قند خون خیلی بالا و یا خیلی پایین هستند، نباید ورزش کنند.

دکتر کشاورز تاکید کرد: ورزش به تنظیم قند خون و عملکرد بهتر انسولین کمک می کند و نتایج تحقیقات نشان می دهد که در ماه های آغازین شروع فعالیت های ورزشی نیاز به تزریق انسولین تا ۳۰ درصد کاهش می یابد، همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و روحیه فرد مبتلا می شود چرا که ناپایداری شرایط روحی است که سیستم قند خون را جابجا می کند.

دکتر حسین دلشاد، عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی نیز گفت: دیابت قندی به عنوان یکی از بیماری های مزمن متابولیکی شناخته شده است که با افزایش قند خون نمایان می شود.

وی افزود: اگرچه مشخصه این بیماری پیچیده متابولیکی، بالا بودن قند خون است ولی با گذر زمان عوارض دیگری نیز پدیدار می شوند که کل بدن فرد را درگیر می کند.

دکتر دلشاد با بیان این که دیابت یک بیماری چند علتی است و عواملی همچون ژنتیک و عوامل محیطی در آن دخیل هستند، خاطرنشان کرد: از علل شیوع دیابت در قرن ۲۱ می توان به رشد جمعیت، مسن شدن افراد، پیشرفت های اقتصادی، شهرنشینی، غربی شدن و فعالیت فیزیکی محدود اشاره کرد ولی در کل همه انسان ها ۴ درصد امکان ابتلا به دیابت را دارند.

این فوق تخصص غدد درون ریز، آلودگی هوا، پرخوری، کم تحرکی و افزایش وزن را از عوامل محیطی ابتلا به دیابت معرفی کرد و گفت: طی سال های گذشته شمار مبتلایان به دیابت ۴ درصد افزایش پیدا کرده است و این در حالیست که ۵۰ درصد مردم از ابتلای خود به این بیماری بی خبر هستند.

 

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top