جمعه، ۱ شهریور ۱۳۹۸
August 23, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


حرام شدن معادل 3 بطری آب برای تولید یک بطری آب معدنی!

۱۲ بهمن ۱۳۹۶       ۰۸:۴۸       4614/54126     
 معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در چرخه تولید بطری آب معدنی به اندازه 3 بطری آب مصرف می‌شود.  

به گزارش پارس فارس، کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ممنوعیت استفاده از آب معدنی در سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: آنچه که ما در فرهنگمان به عنوان آب معدنی می‌شناسیم آب بطری است که در واقع آبمعدننیست و همان آب تصفیه شده است.

وی با اشاره به جالب بودن واکنش‌ها در فضای مجازی نسبت به ممنوعیت استفاده از آب بطری در سازمان محیط زیست افزود: تا 15 سال قبل فقط در مسافرت‌ها آن هم به دلیل نگاه اشتباه مردم نسبت به آب آشامیدنی سایر شهرها از آب بطری استفاده می‌شد.

مدنی گفت: در گذشته به این دلیل که آب لوله‌کشی قابل شرب از نظر مردم آب سالمی نبود، استفاده از آب بطری رواج پیدا کرد.

وی ادامه داد:قانون منع استفاده از بطری آب در سازمان محیط زیست به این علت وضع شد که برای کاهش مصرف آب باید اول از خودمان شروع کنیم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ما به دنبال این نیستیم که بگوییم آب بطری سالم نیست و کیفیت آن مشکل دارد، بلکه جای سوال اینجاست که کیفیت آب بطری چه اندازه از آب لوله کشی بهتر است؟ این سوال فقط در کشور ما مطرح نشده است، بلکه در بسیاری از کشورها همچونآمریکابه طور جدی در این باره بحث می شود.

وی با بیان اینکه متاسفانهفرهنگمصرف گرایی باعث شده است تا افراد بیشتر از آب بطری استفاده کنند، افزود: استفاده از آب بطری موضوعی است که با بالا رفتن سطحفرهنگو دانش مردم در کشورهای آمریکای شمالی و کانادا کمتر شده است.

مدنی اظهار کرد:در سازمان محیط زیست به دنبال به چالش کشیدن و بحث درباره کیفیت استفاده از بطری آب نیستیم، بلکه می‌خواهیم بدانیم که در چرخه تولید آب بطری از چه منابعی استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه در چرخه تولید بطری آب عواملی از جمله میزانانرژیبالای مصرفی باعث تولید گازهای گلخانه ای می‌شود،افزود: در چرخه تولید بطری آب به طور متوسط به اندازه دو بطری آب مصرف می شود، بنابراین آب مصرفی برای تولید بطری معادل 3 بطری آب است. در پایان با مصرف آب بطری تنها بطری می ماند که در نتیجه از هر 5 بطری آب در جهان تنها یک بطری بازیافت می شود‌.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به نرخ بازیافت در ایران، این عدد از 20 درصد نیز بسیار پایین تر است، بنابراین بطری در طبیعت حدود 200 سال باقی می ماند و چالش بزرگتر این است که ما نمی توانیم آن را بازیافت کنیم.

وی افزود: ما باید در زمینه بازیافت و پسماند بطری و زباله سرمایه گذاری کنیم، این به این معنا نیست که ما مصارف خود را کاهش نداده ایم.

مدنی تاکید کرد: اگر می دانیم که استفاده از بطری آب برای محیط زیست ضرر دارد، چرا سازمان محیط زیست که به عنوان متولی حفاظت از محیط زیست است از آب بطری استفاده می کند. معتقد هستیم که اگر می‌خواهیم مردم ودولتبرای حفاظت محیط زیست کاری انجام دهند، باید ابتدا از خودمان شروع کنیم.

وی افزود: در برخی از موارد استفاده ازصنعتبطری آب برای امدادرسانی و آبرسانی به برخی از مناطق بسیار مفید است. ما در برخی مناطق محیط‌بانانی داریم که به آب نیازمند هستند، به همین علت از بطری آب استفاده می‌کنند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: مردم اگر از آب بطری استفاده می‌کنند درب بطری را هرگز نبندد، چراکه در مرحله جمع آوری زباله‌ها برای زباله دار مشکل ایجاد می‌کند و حجم پسماندها را نیز افزایش می‌دهد.

مدنی در پایان گفت:دولتبه تنهایی و بدون مشارکت مردم و همچنین بهره گیری از سرمایه های اجتماعی نمی تواند مشکلات محیط زیستی کشور را حل کند.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop