دوشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۷
October 22, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


بزرگ ترین تلسکوپ جهان ساخته می شود

۲۱ دی ۱۳۹۶       ۱۳:۳۹       1509/50073     
نام ELT به معنای تلسکوپ بیش‌ از حد بزرگ برای عظیم‌ترین تلسکوپ جهان کاملا برازنده است. کار ساخت این تلسکوپ عظیم در سال ۲۰۱۴ آغاز شده و طبق برنامه قرار است در سال ۲۰۲۴ به بهره‌برداری برسد.

به گزارش پارس فارس، آینه اصلی این تلسکوپ بیش از ۳۹ متر قطر و نیم متر ضخامت دارد و از ۷۹۸ قطعه آینه شش ضلعی جداگانه تشکیل شده است و کار تولید اولین قطعه آن انجام گرفته است. کار تولید آینه‌های این تلسکوپ به شرکت آلمانی Schott محول شده است که پیش‌تر آینه‌های تلسکوپ بزرگ Keck را ساخته بودند. شرکت شووت در نهایت باید ۹۳۱ قطعه آینه تولید کند که ۱۳۳ قطعه آن به عنوان قطعات یدکی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

برای ساخت این آینه‌ها، شیشه را با حرارت ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد به حالت مایع در می‌آورند و در قالب‌ها می‌ریزند و به مدت چند هفته در قالب باقی خواهند ماند تا آرام آرام سرد و سخت شوند. بعد از آنکه کاملا سخت شد، سطح آینه را به اندازه ۱۵ میلیونیوم سانتیمتر جلا می‌دهند تا یکی از مسطح‌ترین سطوح موجود در دنیا بدست آید.

شش قطعه اول که تولید شد برای انجام فرایند کالیبره کردن و بهینه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا آینه‌های بعدی بهتر و دقیق‌تر تولید شوند. در بهترین شرایط کاری، شرکت شووت قادر است هر روز یک قطعه از این آینه‌ها را تولید نماید.

در نهایت قرار است عظیم‌ترین تلسکوپ جهان در بیابان‌ آتاکاما در شمال کشور شیلی که یکی از بهترین مکان‌های کره زمین برای رصد آسمان است، نصب شود.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

سهیل ناصرآبادی
  • ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  • ۱۳:۴۸


فول بازدید شدید بازدید کنید ممنون

درج دیدگاه

Top