پنجشنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۷
January 24, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


ایران همیشه زیباست / غار دربند مهدیشهر سمنان را بشناسید

۸ دی ۱۳۹۶       ۲۱:۲۸       6526/48115     
 غار دربند مهدیشهر سمنان از غار های آهکی ایران است که وجود ستون های آهکی بزرگ در آن و از آن جهت که به راحتی می توان به آن دسترسی داشت از غارهای دیدنی و جالب توجه استان سمنان هست.این غار که در 2 کیلومتری منطقه ی گردشگری مهدیشهر سمنان واقع گردیده است دارای 100تالاری به طول 100 متر  و 40 متر عرض می باشد. و ارتفاعی بالغ بر 30 متر دارد. در ادامه غار دربند مهدیشهر و غار دربند سمنان را بیشتر خواهیم شناخت.

 به گزارش پارس فارس، غار دربند مهدیشهر سمنان از غار های آهکی ایران است که وجود ستون های آهکی بزرگ در آن و از آن جهت که به راحتی می توان به آن دسترسی داشت از غارهای دیدنی و جالب توجه استان سمنان هست.این غار که در 2 کیلومتری منطقه ی گردشگری مهدیشهر سمنان واقع گردیده است دارای 100تالاری به طول 100 متر  و 40 متر عرض می باشد. و ارتفاعی بالغ بر 30 متر دارد. در ادامه غار دربند مهدیشهر و غار دربند سمنان را بیشتر خواهیم شناخت.

 

 

کوه لهرد

کوه لهرد کوهی است که غار دربند در دامنه ی آن واقع شده است کوه لهرد دو هزار وپنجاه و هشت متر نسبت به سطح دریا ارتفاع دارد. بنا به اظهار نظر کارشناسان امر این غار عمری بالغ بر 140 میلیون سال دارد و دیدن ستون های بزرگ استلاگتیت و استلاگمیت که بزرگترین استلاگمیت ارتفاعی در حدود 14 متر دارد نیز در نوع خودش از ویژگی های جالب و برجسته این غار می باشد. می توان در این غار دیواره هایی به شکل گل کلم و از جنس آهک  و خرده سنگ هایی از جنس آهک که به صورت شکل های مدو و منظم هستند را در اندازه ها و طرح های کوچک و بزرگ مشاهده نمود.از درب غار تا انتهای غار چیزی در حدود 100 متر می باشد و عرضی برابر با 7 تا 30 متر دارد و ارتفاع آن نیز متغیر است از 2 متر تا 25 متر هم می رسد. تالاری بیضوی شکل را چند متر بعد از عبور از ورودی غار می توان شاهد بود که طولی بیش از 95 متر را شامل می شود و این تالار بیضوی شکل ارتفاعی به اندازه 27 متر و همچنین اندازه عریض ترین قسمت این تالار 36 متر می باشد.

 

 

 

دمای غار

اختلاف دمای داخل غار دربند با بیرون چیزی در حدود 10 درجه سانتی گراد می باشد و دمای هوا در انتهای غار به 15 درجه سانتی گراد می رسد . بنابر این در داخل غار دربند سمنان شاهد هوای نسبتا خنکی می باشید .وقتی که به داخل غار می رسی و خوب به اطرافت نگاه کنی می توان در هر جا ستون های آهکی منظمی را مشاهده کنی که به گونه ای آرایش یافته اند و دارای دیواره های مواجی می باشند که  شما را به یاد شمع های بزرگی می اندازد که در حال سوختن هستند و این  ستون های آهکی استلاگمیتی  منظره ای بسیار شگفت انگیز را در جلوی چشمان شما به نمایش می گذارند.ستون های آهکی استلاگمیتی که سرتاسر غار را فرا گرفته اند دارای ارتفاعی از 3 تا 15 متر می باشند و همچنین قطرشان نیز متغیر است . ودیدن حوضچه ای که در انتهای غار قرار گرفته و وسعتی به اندازه 12 متر دارد نیز خالی از لطف نیست.جالب است بدانید که در گذشته های دور در این غار مهدیشهر مردمانی ساکن بوده و این غار آهکی که دومین غار اهکی بزرگ در ایران می باشد  عمری بالغ بر 140 میلیون سال دارد.پستی و بلندی های زیادی را می توان در کف غار که سنگلاخ می باشد مشاهده نمود وعلت پیدایش این غار عملکرد بسیار شدید نیروهای زمین ساختی در این منطقه می باشدو رطوبت هوا موجب گشته که گل و لای زیادی بیشتر کف این غار دربند سمنان و جذاب را بپوشاند.گفته می شود که این غار در بند مهدیشهر در گذشته های دور دارای سکنه بوده و این را می توان از تخت بزرگی که در پشت مدخل ورودی غار وجود دارد فهمید. 

 

 

   

امکانات رفاهی و تفریحی منطقه

همچنین مدخل ورودی غار دربند مهدیشهر به اندازه ای تعریض شده است که همگان بتوانند از این غار زیبا دیدن کنند .این در حالی است که مدخل ورودی غار دربند سمنان به صورت طبیعی به اندازه کافی بزرگ نبود تا بتوان همه ی مردم به راحتی وارد غار دربند مهدیشهر شوند. همچنین امکانات رفاهی  و اقامتی مانند سئیت ها و آلاچیق هایی در دامنه ی کوه احداث شده است که سبب گشته گردشگران و بازدید کنندگان از این مکان دیدنی بتوانند لحظات خوب و خوشی را سپری کنند همچنین در داخل غار روشنایی تعبیه گشته و همه ی این ها برای جذب گردشگر و راحتی و رفاه بازدید کنندگان  گرامی از این مکان دیدنی صورت گرفته است.

 

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی

برای این که به غار دربند مهدیشهر و دیدنی سفر کنید و لحظاتی خوش همراه با هیجان را در آن سپری نمایید باید به استان سمنان سفر کرده و از مهدیشهر سمنان  به سمت شهمیرزاد دو کیلومتر رانندگی کرده که بعد از دوکیلومتر در  سمت چپ  جاده با تابلویی روبه رو می شوید که مسیر غارتاریخی دربند سمنان را به شما نشان خواهد داد. بنابر این این تابلو که شما را به یک جاده ی خاکی راهنمایی می کند را در پیش گرفته تا شما را به سمت شمال در دامنه کوه برساند از آنجا به بعد دیگر باید از پله ها بالا بروید و خود را به دهانه غار مهدیشهر برسانید در ابتدا از یک دالان عبور خواهید کرد که طولی در اندازه 14 متر دارد و بعد از طی آن به درب ورودی غار دربند سمنان خواهید رسید.

 

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top