جمعه، ۲۳ آذر ۱۳۹۷
December 14, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


با تلاش محققان دانشگاهی؛

امکان خالص‌سازی DNA برای مطالعات توالی‌یابی و تشخیص بیماری‌ها در کشور فراهم شد

۶ دی ۱۳۹۶       ۱۲:۰۹       6/47758     
 محققان دانشگاه زابل در تحقیقات خود به دانش‌فنی ساخت کیت‌هایی برای خالص‌سازی DNA برای مطالعات توالی‌یابی دست یافتند؛ به گفته آنها در گذشته برای خالص‌سازی قطعات DNA، نمونه‌ها به خارج ارسال می‌شد.

 

به گزارش پارس فارس،دکتر حسین کمال‌الدینی، عضو هیات علمی دانشکده علوم دانشگاه زابل و مجری طرح در این باره گفت: زمانی که قطعه‌ای از DNAنمونه‌های انسانی،‌ جانوری و گیاهی برای انجام تحقیقات توالی‌یابی، یافتن جهش ژنتیکی و یا شناسایی بیماری‌ها در دستگاه PCR مورد بررسی قرار می‌گیرد، باید خالص‌سازی شوند.

وی اضافه کرد: قطعه DNA معمولا با ناخالصی‌هایی چون پروتئین،‌ اسیدهای چرب،‌ اسیدهای آمینه و نمک‌ها همراه است و باید قبل از انجام مطالعات توالی‌یابی، عاری از هر نوع ناخالصی‌ها باشند.

کمال‌الدینی از طراحی و ساخت کیت‌هایی برای خالص‌سازی DNA در دانشگاه زابل خبر داد و یادآور شد: در گذشته ستون‌های این دستگاه از کشورهایی چون آلمان،‌ اتریش و یا کشورهای خارجی وارد می‌شد، ولی در این مطالعات به دانش فنی ساخت این دستگاه دست یافتیم و توانستیم صفر تا صد این دستگاه همچون ستون و فیلتر را طراحی و پیاده سازی کنیم.

وی با بیان اینکه این کیت در فاز نیمه صنعتی تولید شده است، یادآور شد: این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که قادر است ژن‌ها با قطعات بسیار کوچک را با کیفیت قابل رقابت خالص‌سازی کند.

عضو هیات علمی دانشگاه زابل اضافه کرد: نمونه بومی این کیت قابل رقابت با نمونه‌های آلمانی، اتریشی، کره‌ای و آمریکایی و قیمت آن یک پنجم نمونه خارجی است.

مجری طرح با تاکید بر اینکه دانش‌بنیان بودن این دستگاه به تایید رسیده است، از دریافت TRL (سطح فناوری) 7برای این کیت خبر داد.

کمال‌الدینی با اشاره به کاربردهای این کیت، اظهار کرد: این کیت علاوه بر آنکه در حوزه ژنتیک برای تشخیص بیماری‌ها کاربرد دارد، برای انتقال ژن و ژن درمانی، دام و طیور و همچنین در حوزه میکروبیولوژی نیز می‌توان از آن بهره برد.

این محقق با بیان اینکه در گذشته برای خالص‌سازی، نمونه‌ها به خارج ارسال می‌شد، یادآور شد: در گذشته برای انجام مطالعات توالی‌یابی، خالص‌سازی نمونه‌ها در کشورهایی چون یونان، قبرس و یا کشورهای اروپایی انجام می‌شد که با طراحی این کیت امکان خالص‌سازی DNA‌ در کشور فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این کیت در بخش‌های تحقیقاتی کاربردی شده است، از راه‌اندازی خط تولید این محصول در کشور خبر داد.

انتهای پیام /

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

pouriya
  • ۱۳۹۶/۱۰/۶
  • ۱۵:۴۰


بازديد شد . لطفا بازديد

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop