یکشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
September 15, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


معاون وزیر کشاورزی خبر داد؛

آغاز توزیع تخم مرغ وارداتی از امروز

۴ دی ۱۳۹۶       ۱۳:۱۵       1509/47453     
معاون وزیر کشاورزی از آغاز توزیع تخم‌مرغ وارداتی از امروز خبر داد.  

طی ماه‌های اخیر تخم‌مرغ همواره جزو محصولاتی بود که بیشترین افزایش قیمت را در سبد خانوار داشت و طی هفته‌های اخیر گرانی آن شدت بیشتری گرفت تا جایی که از ۱۸ هزار تومان هم عبور کرد و به حدود ۲۰ هزار تومان رسید.

به گزارش پارس فارس، البته وزارت کشاورزی از ماه گذشته اجازه واردات این محصول را برای تظیم بازار آن صادر کرده بود.

علی‌اکبر مهرفرد گفت: مجوز واردات تخم‌مرغ از کشورهای مختلف به غیر از آنهایی که با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان درگیر هستند، صادر شده است و این مجوز تنها به اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار داده نشده و هر کسی می‌تواند این محصول را با تعرفه پنج درصد وارد کند.

وی با بیان اینکه تخم مرغ وارداتی باید مشابه نرخ مصوب محصول داخلی آن عرضه شود، افزود: دولت در آخرین مصوبه خود زمان ثبت سفارش تخم‌مرغ را تا پایان امسال و زمان واردات آن را تا پایان فروردین ماه سال آینده تمدید کرده است.

مهرفرد گفت: البته واردکنندگان برای توزیع تخم‌مرغ باید با اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار هماهنگی‌های لازم را انجام دهند تا محصول آنها در شبکه توزیع تنظیم بازار عرضه شود و امروز شش کانتینر تخم‌مرغ وارد شده اندازه حدود ۱۵۰ تن در بازار در حال عرضه است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: واردکنندگان با هماهنگی سازمان دامپزشکی می‌توانند نسبت به واردات تخم‌مرغ اقدام کنند.

وی عنوان کرد: تخم‌مرغ ترکیه‌ای در ابتدا مورد مخالفت سازمان دامپزشکی قرار گرفت اما پس از انجام بررسی‌های متعدد به پاک بودن این کشور پی برد و اجازه واردات تخم‌مرغ از این کشور را صادر کرد و تنها واردکردن تخم‌مرغ از کشورهایی همچنان آلوده به این محصول هستند، ممنوع است.

مهرفرد در پاسخ به این سوال که چرا تا امروز این محصول وارد نشده بود و برخی معتقدند که وزارت جهاد کشاورزی نظارت مناسبی بر روند اجرای مجوز واردات تخم‌مرغ نداشته است و همین عامل، عامل گرانی این محصول شد، گفت: هیچ محدودیتی برای واردات نداشته و نداریم و تنها باید این محصول را از کشورها سالم و پاک هستند، وارد کرد.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود تاخیر در واردات تخم‌مرغ سبب گرانی این محصول شده است، درست نیست چرا که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که در سال گذشته رخ داد، معمولا در فصل تابستان فروکش پیدا می‌کند.

مهرفرد گفت: اما این بار این اتفاق نیفتاد و چنین بیماری‌ها و پیامدها و آسیب‌های احتمالی آن غیرقابل پیش‌بینی و محاسبه است و تنظیم بازار تخم‌مرغ و واردات در صورت نیاز بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به اتحادیه و تشکل بخش خصوصی واگذار شده است و وزارت جهاد کشاورزی بر روند آن نظارت کامل دارد و خواهد داشت.

وی تصریح کرد: مرغ‌داری‌هایی که با بیماری مواجه نیستند و تولید و عرضه تخم‌مرغ در آنها ادامه دارد، نباید این محصول را بالاتر از نرخ مصوب بفروشند و اجحاف کنند.

مهرفرد گفت: قیمت مصوب (مصرف‌کننده) برای یک شانه تخم‌مرغ شیرینگ پک (بسته‌بندی) شده ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و برای یک شانه تخم‌مرغ شیرین پک نشده ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان است و در این میان دستگاه‌های نظارتی باید نسبت به اجرای این مصوبه کارگروه تنظیم بازار انجام وظیفه کنند و اجازه گران‌فروشی ندهند.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال گذشته ایران با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه شد، گفت: این اتفاق و حادثه غیرمترقبه حذف گله‌های مولد آلوده و نتیجتا کاهش تولید ناشی از آن را در پی داشت.

وی ادامه داد: در این میان نیز ۳۰ کشور جهان با همین بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و مشکلاتی مشابه ایران دارند.

مهرفرد گفت: ایران در سال گذشته و حتی ماه‌های ابتدایی امسال صادرکننده تخم‌مرغ بود و سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن از این محصول را به کشورهای مختلف صادر می‌کرد اما در پی مشکل به وجود آمده صادرات آن طی ماه‌های گذشته قطع شد.

وی افزود: اما آنفلوآنزا نیز مانند یک حادثه غیرمترقبه طبیعی مانند سیل و زلزله می‌تواند خساراتی در پی داشته باشد و مردم نباید انتظارشان از بازار تخم‌مرغ مانند انتظاری باشد که در شرایط عادی دارند.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top