پنجشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۸
November 21, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


استقراض ۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی تکذیب شد

۵ آذر ۱۳۹۶       ۲۲:۴۳       1509/38225     
وزارت امور اقتصادی و دارایی در واکنش به خبر یک رسانه درباره «استقراض ۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی در نیمه نخست امسال» تصریح کرد: وزارت اقتصاد از سال ۱۳۹۲ تاکنون یک ریال از بانک مرکزی استقراض نکرده است.  

وزارت امور اقتصادی و دارایی در واکنش به خبر یک رسانه درباره «استقراض ۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی در نیمه نخست امسال» تصریح کرد: وزارت اقتصاد از سال ۱۳۹۲ تاکنون یک ریال از بانک مرکزی استقراض نکرده است.

به گزارش پارس فارس، وزارت اموراقتصادی و دارایی امروز (یک‌شنبه) در این اطلاعیه افزود: در سال‌های ۱۳۹۲ (آغاز به کار دولت یازدهم) تاکنون در دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران، ریالی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران استقراض نشده، هر چند دولت برای تامین اعتبارات بر عهده‌اش با مشکلات عدیده‌ای روبرو بوده است.

در این اطلاعیه آمده است: دولت یازدهم و دوازدهم تا این تاریخ، هیچ‌گونه کسری بودجه‌ای نداشته است که به استقراض از سیستم بانکی اقدام کند. در این زمینه بهتر است به قوانین بودجه سنواتی، به‌طور خاص بندهای مندرج در تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور مراجعه شود.

وزرات امور اقتصادی و دارایی تاکید کرده است: یکی از ظرفیت‌های مفید قانون بودجه سال ۱۳۹۶، با رعایت قانون انتشار اوراق مشارکت مصوب سی ام شهریور ۱۳۷۶ یا قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب یکم آذر ۱۳۸۴ بهره‌مندی دولت از انتشار اسناد خزانه اسلامی برای طرح های دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی است که با اجازه قانون انجام می شود.

به نوشته این وزارت‌خانه، در مفاد تبصره (۵) قانون سال ۱۳۹۶ کل کشور این موارد پیش‌بینی شده است.

در این اطلاعیه تاکید شده است: مرجع ارقام ذکر شده در آن روزنامه (کیهان) معلوم نیست از کجا بوده و هیچ‌کدام از اقلام مذکور قابل تایید نیست و جای تامل دارد.

در این اطلاعیه با تفکیک واژه‌های «استقراض دولت» و «تنخواه‌گردان خزانه» به ماده ۲۴ قانون محاسبات عمومی کشور استناد شده است که «تنخواه‌گردان خزانه عبارت است از اعتبار بانکی در حساب درآمد عمومی کشور نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که به موجب قانون اجازه استفاده از آن به میزان معین در هر سال مالی برای رفع احتیاجات نقدی خزانه در همان سال به وزارت امور اقتصادی و دارایی داده می شود و منتها تا پایان سال واریز می شود.».

همچنین در تبصره ماده (۱) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت رقم تعیین شده در ماده ۲۴ قانون محاسبات عمومی کشور را به این شرح مشخص کرده است: میزان تنخواه‌گردان خزانه سه درصد بودجه عمومی دولت تعیین می شود.

بنابراین استفاده خزانه از ظرفیت تنخواه‌گردان با اجازه قانون بوده و مبلغ آن نیز شفاف و به میزان سه درصد بودجه عمومی دولت است.

در ادامه این اطلاعیه یادآوری شده است: استفاده از این مزیت قانونی برای رفع احتیاجات نقدی خزانه در سال مالی و به طور مستمر انجام می‌شود و این مبلغ در پایان هر سال مالی به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز و تسویه می‌شود.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه





Top