پنجشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۷
December 13, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


معرفی بازی اکشن شکوه و عظمت یک تخیل ناب Final Fantasy vx+تصاویر و ویدئو}

 پارس فارس/زمانی‌ که شاهد عرضه دنباله‌ای از یک بازی خاطره‌انگیز هستیم، همیشه دغدغه و استرس خاصی مخاطبان را دنبال می‌کند. این که چطور ممکن است یک بازی خاطره‌انگیز که نهایت‌های سبک و طبیعت خودش را قبلا به نمایش کشیده‌، یک دنباله درخورِ توجه ارائه دهد؟ اما خب از یک طرف می‌دانیم که این هنر حد و مرز ندارد و اگر کسی اراده کند، قطعا می‌تواند مرزِ این حداکثرها را جا به جا کرده و یک اثر ماندگار ارائه دهد. هستند کسانی که برای تجربه عناوین این‌چنینی قریب به یک دهه کامل صبر کرده‌اند! Final Fantasy XV نمونه‌ای از یک بازی موفق و تکرارنشدنی است که نمونه‌های نادری از آن در صنعت بازی‌های ویدئویی به چشم می‌‌خورد. حقیقتا از آن دسته افرادی نبودم که برای تجربه این بازی 10 سال گذشته را صبر کرده باشم. اینجانب نگاهی که نسبت به Final Fantasy XV داشتم، تقریبا همان نگاهی بود که به یک بازی مستقل ساده خواهم داشت! چرا که برعکس بسیاری از بازیکنانِ حاضر در سرتاسر جهان، نه‌تنها شناخت کاملی از طبیعت این فرانچایز نداشتم و حتی برایش صبر هم نکرده بودم، بلکه از دید خودم با یک بازی Hack & Slashـی طرف هستم که قصدش انتقال هیجانِ ناشی از مبارزات و رقابت‌ها است. پیش از این موفق به انجام دو نسخه از سری Final Fantasy شده بودم و تنها انتظاری که از این بازی داشتم، فقط و فقط یک روایت عالی و داستانی عمیق بود. اما خب زمانی که به افتتاحیه بازی رسیدم، مفهوم و هدف اصلی Final Fantasy XV به من منتقل شد و باور کنید جوری از خودم بی‌خود شدم که ساعت‌ها نتوانستم از آن طبیعت بی‌کرانش دل بکنم؛ حقیقتا Final Fantasy XV اصلا و ابدا آن چیزی نبود که تصور می‌کردم، اما خب این قرار نیست معنی بدی داشته باشد! زیرا برخلاف تصوراتم که در آن Final Fantasy XV یک بازی مبارزه‌ای و عمیق بود، شاهد عظمت و زیبایی خاصی شدم که حقیقتا مشابه آن را تا به حال تجربه نکرده بودم و این تجربه واقعا ارزشش را داشت. قصد دارم از دیدی متفاوت به دنیایی قدم بگذارم که بعید می‌دانم پیش از تجربه Final Fantasy XV در تصورات کسی بگنجد!

همین ابتدای کار بگویم که در Final Fantasy XV کار از «تحول» و «تغییر» گذشته است و باور کنید اگر موفق به تجربه یکی از نسخه‌های گذشته این سری شده باشید، متوجه خواهید شد که Final Fantasy XV تقریبا هیچ ربطی به عناوین گذشته ندارد و مسیر جدیدی را در پی گرفته است. اما خب این مسیر جدید قرار نیست به گذشته سری آسیب برساند؛ البته شاید برای عاشقان و طرفداران این فرانچایز کمی خبر ناراحت‌ کننده‌ای به نظر برسد، اما برای افراد تازه کاری مثل اینجانب سورپرایز بسیار بزرگ و جذابی است.

شیوه روایت داستان در Final Fantasy XV کاملا متفاوت خواهد بود و با وجود آن که هنوز هم عمیق و پر از صحنه‌های احساسی و غم‌انگیز است، اما تقریبا هیچ شباهتی به نسخه‌های قبلی ندارد. شخصیت اصلی بازی (نوکتیس) یکی از کاراکترهای خوب و قابل درک در این سری محسوب می‌شود، اما بعید می‌دانم آن طور که انتظار می‌رفت با آن ارتباط برقرار کنید. افتتاحیه بازی پر است از لحظاتی که واقعا آدرنالین خونتان را به جوش می‌آورد و مطمئن باشید که در ابتدای کار شیفته دنیای Final Fantasy XV خواهید شد؛ البته این موضوع ممکن است در رابطه با داستان بازی صدق نکند و برعکس المان‌های گیم‌پلی، شما رفته رفته با داستان این بازی خو می‌گیرید. داستان بازی روایتگر دنیای شاهزاده نوکتیس است که برای جلوگیری از تفرقه بین حکومت‌ها، قصد دارد که با «لونافریا»، همبازی کودکی‌اش ازدواج کند. در جریان همین موضوع او وارد ماجراجویی بزرگ و وسیعی می‌شود که سرتاسر هیجان و لذت است؛ لذتی که نه‌تنها ناشی از مبارزات بازی خواهد بود، بلکه مستقیما به داستان آن و نوع روایتش مربوط می‌شود.

اما خب ازدواج نوکتیس با لونافری چندان خوب پیش نمی‌رود و قلمروی «نِفِلهیم» عهد و پیمانش را می‌شکند تا همین موضوع جرقه‌ای باشد بر آغاز ماجراجویی‌های نوکتیس و یارانش. بخش داستانی بازی برای اینجانب چیزی در حدود 30-35 ساعت به طول انجامید که در این میان واقعا متوجه گذر زمان نشدم. Final Fantasy XV پر است از لحظات شادی و در عین حال غم‌انگیزی که هر بازیکنی را به وجد می‌آورد. متاسفانه در جریان نسل هشتم، دیدِ بسیار بدی بر جوامع مجازی حاکم شده است و اکثرا با معیارهای خودشان به مصاف بازی‌های مختلف می‌روند؛ از یک بازی انتظار داستانی را دارند که تقریبا هیچ ربطی به آن‌ ندارد. در مجموع داستان Final Fantasy XV لحظات غم‌انگیز و درام متعددی را برایتان رقم خواهد زد که واقعا در نوع خودش بیادماندنی و لذت بخش است؛ حیف که در نسل هشتم همانند سال‌های گذشته به داستان بازی‌ها بها داده نمی‌شود، وگرنه Final Fantasy XV واقعا چیزی از The Last Of Us کم ندارد، منتها سطح نقدها آن‌قدر عجیب و غریب شده است که کم پیش می‌آید داستان یک بازی بر سر زبان‌ها بچرخد؛ واقعا حیف است که روایت Final Fantasy XV را دستِ کم بگیریم. نمی‌دانم مشکل از کجای کار است، ولی یا منتقدان حوزه نحوه برخورد با روایت داستان یک بازی را فراموش کرده‌اند، یا ما بازیکنان یادگرفته‌ایم که از داستان بازی‌های نسل هشتمی لذت نبریم، وگرنه به جرأت می‌گویم که Final Fantasy XV حداقل در بخش داستانی هیچ کم و کاستیِ بزرگی نسبت به عناوینِ تحسین شده نسل هفتم ندارد.

داستان بازی هرچقدر خوب باشد، بعید می‌دانم که این موضوع در رابطه با شخصیت پردازی کاراکترها نیز صدق کند. البته این موضوع می‌تواند به فرهنگ جوامع مختلف نیز مربوط باشد و شاید در فرهنگ شرقی‌ها، واکنش و رفتار شخصیت‌ها به دل بشیند، اما در غرب‌زمین و به خصوص خاورمیانه، ممکن است نتوانید با شخصیت‌های Final Fantasy XV ارتباط برقرار کنید. نوکتیس شخصیت بسیار خوبی است اما حقیقتا حرف چندان گل‌درشتی‌ برای گفتن ندارد و صرفا یک کاراکتر سطح بالا است که در نسل هشتم، «معمولی» خطاب می‌شود. سایر همراهانِ نوکتیس هم دقیقا یک همچین وضعیتی دارند؛ «گلادیولِس»، «پروموتو» و «ایگنِس» همراهان نوکتیس هستند که در جریان ماجراجویی‌های او به شکل خیره‌کننده‌ای موثر واقع خواهند شد، اما این موضوع نمی‌تواند منکر شخصیت‌پردازی نه‌چندان دلچسب آن‌ها شود.

Final Fantasy XV یک بازی نقش‌آفرینی است که تقریبا هیچ شباهتی به Final Fantasyهای گذشته ندارد. مکانیزم‌های گیم‌پلی، المان‌های نسلِ هشتمی عناوین نقش آفرینی را در خود جای داده است؛ چرا که Final Fantasy XV می‌خواهد به یک بازی عامه‌پسند تبدیل شود و لازمه همین موضوع، در نظر گرفتن تمامی المان‌های نسل هشتمی است. به جرأت می‌گویم که سطح گیم‌پلی و مبارزات بازی در Final Fantasy XV چیزی فراتر از یک عنوان نسل هشتمی است! چه از لحاظ مبارزات و چه طراحی مراحل، در همه و همه، Final Fantasy XV نسبت به نسخه‌های گذشته‌ خود سطح بالاتری دارد. دیگر نه خبری از مبارزات نوبتی است و نه صحنه‌های اکشنی که شما در آن صرفا نقش بیننده را داشته باشید! معجون نسل هشتمی این فرانچایز یک بازی Hack & Slash و کاملا گیم‌پلی محور خواهد بود که اگر بخواهم رک بگویم؛ واقعا لذت بخش و جذاب طراحی شده است. سیستم مبارزات بازی به شدت سرعتی است و برخلاف آن چیزی که در تریلرها به‌نظر می‌رسد، اصلا و ابدا با یک نوکتیسِ کند و چغر همراه نیستیم. او و دوستانش مبارزاتی را برایتان رقم می‌زنند که به واقع کمبود این‌ دسته از ماجراجویی‌ها در نسل حاضر حس می‌شد.

در طول مبارزات بازی شما تنها نقش نوکتیس را نخواهید داشت و می‌توانید از همراهان خود برای نابودی دشمنانتان استفاده کنید؛ البته ناگفته نماند که کنترل سایر شخصیت‌ها صرفا به زدن یک ضربه مهلک خلاصه می‌شود. مبارزات بازی آن‌ قدر وسیع و متنوع هستند که ناخودآگاه بحث استراتژی و حملات از پیش تعیین‌ شده پایش را به میدان مبارزه باز می‌کند. برخی از هیولاها و باس‌فایت‌های بازی به قدری عظیم و بی‌رحم هستند که در اواسط کار واقعا کم می‌آورید؛ سختی اکثر این باس‌فایت‌ها صرفا به خاطر غیر قابل پیش‌بینی بودنشان نیست، آن‌ها نه‌تنها با تمام وجود به سمت شما حمله می‌کنند، بلکه خط سلامتشان هم به این سادگی‌ها قصد تمام شدن ندارد. هستند باس‌فایت‌هایی که برای نابودی، چیزی قریب به یک ساعت از زمانتان را صرف خواهند کرد و این یعنی شما به مدت یک ساعت باید دائما به دشمنتان ضربه زده و دست از پا خطا نکنید؛ با یک جمع و تفریق ساده متوجه می‌شوید که در Final Fantasy XV کلمه «باس‌فایت» معنای واقعی و قابل درکی دارد.

سطح بازی یک حالت پلکانی دارد؛ یعنی شما زمانی که پایتان را به دنیای Final Fantasy XV می‌گذارید، صرفا دشمنان پیش پا افتاده و نسبتا آسانی را می‌بینید که نابودکردنشان زمان زیادی را نخواهد گرفت. اما به لطف سیستم تغییر درجه سختی Final Fantasy XV، رفته رفته طبیعت گل و بلبلِ بازی تبدیل به یک جهنم بی‌در و پیکر می‌شود. زمانی که به اواخر بازی می‌رسید، عملا فرصت نفس تازه کردن هم به شما داده نمی‌شود؛ طوری که مدام کلید‌های کنترلر را فشار می‌دهید تا این موجودات ریز و درشت شرشان را کم کنند. تنوع سلاح‌های بازی به قدری زیاد است که کاری کند تا واژه «تکراری» شدن مبارزات کاملا بی‌مفهوم شود. تقریبا تمامی سلاح‌ها نوع جدیدی از مبارزه را به تصویر می‌کشد که همین موضوع سطح مبارزات بازی را به‌شدت بالا برده است. علاوه بر سلاح‌های بازی، شخصیت‌ها نیز قابلیت ارتقا دارند که هر کدام در زمان و مکانش حسابی به کارتان می‌آید.

در Final Fantasy XV همه چیز مبارزه کردن نیست؛ مطمئن باشید که جدا از روند داستانی، شما به شکلی کاملا افراطی و عجیب به گشت و گذار در محیط بازی خواهید پرداخت. آن هم محیطی که وسعتش در واژه نمی‌گنجد و قطعا با یکی از عظیم‌ترین بازی‌های نقش‌آفرینی رو به رو هستیم. از ماهیگیری کردن و پخت غذا گرفته تا رقابت‌های عجیب و غریب دنیای Final Fantasy XV. باور کنید که ماموریت‌های جانبی و آیتم‌هایی که در نقشه قرار دارد، آن‌قدر جذاب و سرگرم کننده هستند که خواب و خوراکتان را خواهند گرفت. از گشت و گذار با دوستانتان گرفته تا رقابت‌های چالش‌برانگیز و بعضا خنده‌دار دنیای Final Fantasy XV، همه و همه لحظات بسیار شاد و مفرحی را برایتان تداعی خواهند کرد. هوش مصنوعی دشمنان بازی، الل خصوص باس‌فایت‌ها نیز در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و همراهان شما نیز قرار نیست استثنا باشند؛ لذا گشت و گذار با آن‌ها واقعا حس خوبی را به شما منتقل می‌کند. هر یک از کاراترها توانایی‌ خاص خودش را دارد که همین موضوع به راحتی می‌تواند هوش مصنوعی خیره کننده دشمنان بازی را فریب داده و شرشان را کم کند.

پیش‌تر اشاره کردیم که دنیای Final Fantasy XV واقعا وسیع و نامتناهی است. شاید در نگاه اول جمله اخیر به این معنا باشد که با افزایش وسعت بازی، جزئیات و مناظر بازی بسیار کم و محدود خواهند شد؛ اصلا اینگونه نیست! Final Fantasy XV پر است از محیط‌های وسیع و پرجزئیات که نسبت به عناوین نسل هشتمی یک سر و گردن بالاتر است. البته ناگفته نماند که در برخی موارد، بعضا شاهد افت گرافیکی هستیم و اگر با وسواس زیادی بخواهید به دنیای Final Fantasy XV خیره شوید، شاید وجود برخی از تکستچرهای ضعیف توجهتان را جلب کند. سیستم گردش شبانه روزی به قدری جذاب و تماشایی است که واقعا لحظات و جلوه‌های ویژه‌ای را ارائه می‌دهد. اتومبیل بازی که به عنوان وسیله‌ای برای حمل و نقل قلمداد می‌شود، بعضا از مناظری عبور می‌کند که واقعا شگفت‌انگیز و خیره کننده هستند. از مناطق کویری گرفته تا جنگل‌های سرسبز و تمدن باشکوه شهرهای بازی، واقعا خیره کننده و جذاب طراحی شده‌اند. حرف از شهرهای بازی شد؛ واقعا باید به هنر سازندگان در تولید چنین مناظر و خانه‌هایی که طراحی آن‌ها فقط در تخیل آدم می‌گنجد تبریک گفت. اکثر خانه‌ها، قصرها و کوچه‌ و خیابان‌های بازی پر است از جزئیات خیره‌کننده و جذاب که البته بعضا دچار افت هم خواهند شد.

با اینکه اصلا نسبت به این موضوعات ریز حس خوشی ندارم، اما پس از گذشت یک دهه قاعدتا انتظاراتمان از طبیعت یک بازی پرطرفدار بیشتر خواهد شد؛ لذا خیلی سعی کردم که نورپردازی Final Fantasy XV را زیر سوال ببرم، اما به نظر می‌رسد که سازندگان وسواس زیادی برای این نسخه از بازی به خرج داده‌اند. NPCهای بازی واقعا پرتعدادند! از همان افتتاحیه شلوغ و پرسر و صدای بازی، تا چشم یاری می‌کند شاهد حضور NPCهای مختلفی هستیم که تقریبا هیچ‌کدام شبیه یکدیگر نیستند. علاوه بر طراحی بی‌نظیر و پرتعداد NPCها، وضعیت در رابطه با شخصیت‌های اصلی نیز فرقی ندارد؛ البته باید بگویم که ظاهر شخصیت‌ها معمولا تم غربی و عجیبی خواهد داشت.

دیگر عادت کرده‌ایم که در بخش موسیقی به پست هر عنوانی که می‌خوریم، یک «عالی بود، لذت بردیم» بزنیم تنگش تا قال قضیه کنده شود. اما خب واقعا دلم نمی‌آید که به سادگی از کنار موسیقی حماسی و هیجان‌انگیز بازی Final Fantasy XV بگذرم. تم موسیقی یک تضاد عجیب و دوست‌داشتنی بین بازی و خودش ایجاد کرده است. معمولا موسیقی‌های حماسی بیشتر به تم‌های جدی می‌خورند نه طبیعت‌های فانتزی و کاملا تخیلی؛ اما در Final Fantasy XV همه‌چیز کاملا برعکس است. صداگذاری باز هم چیز جالبِ توجهی برای ارائه کردن ندارد که بخواهم در این مقاله آن را بررسی کنم و صرفا همان چیزی است که باید باشد.

در مجموع باید بگویم که بازی Final Fantasy XV قرار نیست خبر خوشی برای طرفدارانِ قدیمی این سری باشد، اما این به آن معنی نخواهد بود که Final Fantasy XV شما را ناامید می‌کند. طبیعت این بازی سرتاسر هیجان و شگفتی خواهد بود که با نهایت جزئیات به تصویر کشیده شده است. مبارزات و رقابت‌ها، اصلی‌ترین بخش موجود در Final Fantasy XV قلمداد می‌شود که به شکل سرسام‌آوری شما را به خود وابسته می‌کند. داستان بازی‌ هم دقیقا همانطور که انتظار می‌رفت، یک روایت درخورِ توجه را ارائه خواهد داد؛ اگر چه این روایت معمولا بار مفهومی سنگینی دارد و ممکن است که بسیاری از بازیکنان نتوانند از آن لذت ببرند. در پایان لازم به ذکر است که بازی Final Fantasy XV هم‌اکنون برای دو کنسول نسل هشتمی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان در دسترس قرار دارد؛ لذا اگر از طرفداران سری بازی‌های Final Fantasy هستید، این شاهکار نسل هشتمی را از دست ندهید. در Final Fantasy XV مبارزات و شگفتی‌های بزرگی انتظارتان را می‌کشد.معرفی بازی اکشن شکوه و عظمت یک تخیل ناب Final Fantasy vx+تصاویر و ویدئو

۸ آبان ۱۳۹۶       ۱۲:۱۰       6/33815        ۲۱۵ بازدید
اگر تا به این لحظه موفق به تجربه این بازی نشده‌اید، پیشنهاد می‌دهم که با پارس فارس در ادامه مطلب همراهی کنید.

 پارس فارس/زمانی‌ که شاهد عرضه دنباله‌ای از یک بازی خاطره‌انگیز هستیم، همیشه دغدغه و استرس خاصی مخاطبان را دنبال می‌کند. این که چطور ممکن است یک بازی خاطره‌انگیز که نهایت‌های سبک و طبیعت خودش را قبلا به نمایش کشیده‌، یک دنباله درخورِ توجه ارائه دهد؟ اما خب از یک طرف می‌دانیم که این هنر حد و مرز ندارد و اگر کسی اراده کند، قطعا می‌تواند مرزِ این حداکثرها را جا به جا کرده و یک اثر ماندگار ارائه دهد. هستند کسانی که برای تجربه عناوین این‌چنینی قریب به یک دهه کامل صبر کرده‌اند! Final Fantasy XV نمونه‌ای از یک بازی موفق و تکرارنشدنی است که نمونه‌های نادری از آن در صنعت بازی‌های ویدئویی به چشم می‌‌خورد. حقیقتا از آن دسته افرادی نبودم که برای تجربه این بازی 10 سال گذشته را صبر کرده باشم. اینجانب نگاهی که نسبت به Final Fantasy XV داشتم، تقریبا همان نگاهی بود که به یک بازی مستقل ساده خواهم داشت! چرا که برعکس بسیاری از بازیکنانِ حاضر در سرتاسر جهان، نه‌تنها شناخت کاملی از طبیعت این فرانچایز نداشتم و حتی برایش صبر هم نکرده بودم، بلکه از دید خودم با یک بازی Hack & Slashـی طرف هستم که قصدش انتقال هیجانِ ناشی از مبارزات و رقابت‌ها است. پیش از این موفق به انجام دو نسخه از سری Final Fantasy شده بودم و تنها انتظاری که از این بازی داشتم، فقط و فقط یک روایت عالی و داستانی عمیق بود. اما خب زمانی که به افتتاحیه بازی رسیدم، مفهوم و هدف اصلی Final Fantasy XV به من منتقل شد و باور کنید جوری از خودم بی‌خود شدم که ساعت‌ها نتوانستم از آن طبیعت بی‌کرانش دل بکنم؛ حقیقتا Final Fantasy XV اصلا و ابدا آن چیزی نبود که تصور می‌کردم، اما خب این قرار نیست معنی بدی داشته باشد! زیرا برخلاف تصوراتم که در آن Final Fantasy XV یک بازی مبارزه‌ای و عمیق بود، شاهد عظمت و زیبایی خاصی شدم که حقیقتا مشابه آن را تا به حال تجربه نکرده بودم و این تجربه واقعا ارزشش را داشت. قصد دارم از دیدی متفاوت به دنیایی قدم بگذارم که بعید می‌دانم پیش از تجربه Final Fantasy XV در تصورات کسی بگنجد!

همین ابتدای کار بگویم که در Final Fantasy XV کار از «تحول» و «تغییر» گذشته است و باور کنید اگر موفق به تجربه یکی از نسخه‌های گذشته این سری شده باشید، متوجه خواهید شد که Final Fantasy XV تقریبا هیچ ربطی به عناوین گذشته ندارد و مسیر جدیدی را در پی گرفته است. اما خب این مسیر جدید قرار نیست به گذشته سری آسیب برساند؛ البته شاید برای عاشقان و طرفداران این فرانچایز کمی خبر ناراحت‌ کننده‌ای به نظر برسد، اما برای افراد تازه کاری مثل اینجانب سورپرایز بسیار بزرگ و جذابی است.

شیوه روایت داستان در Final Fantasy XV کاملا متفاوت خواهد بود و با وجود آن که هنوز هم عمیق و پر از صحنه‌های احساسی و غم‌انگیز است، اما تقریبا هیچ شباهتی به نسخه‌های قبلی ندارد. شخصیت اصلی بازی (نوکتیس) یکی از کاراکترهای خوب و قابل درک در این سری محسوب می‌شود، اما بعید می‌دانم آن طور که انتظار می‌رفت با آن ارتباط برقرار کنید. افتتاحیه بازی پر است از لحظاتی که واقعا آدرنالین خونتان را به جوش می‌آورد و مطمئن باشید که در ابتدای کار شیفته دنیای Final Fantasy XV خواهید شد؛ البته این موضوع ممکن است در رابطه با داستان بازی صدق نکند و برعکس المان‌های گیم‌پلی، شما رفته رفته با داستان این بازی خو می‌گیرید. داستان بازی روایتگر دنیای شاهزاده نوکتیس است که برای جلوگیری از تفرقه بین حکومت‌ها، قصد دارد که با «لونافریا»، همبازی کودکی‌اش ازدواج کند. در جریان همین موضوع او وارد ماجراجویی بزرگ و وسیعی می‌شود که سرتاسر هیجان و لذت است؛ لذتی که نه‌تنها ناشی از مبارزات بازی خواهد بود، بلکه مستقیما به داستان آن و نوع روایتش مربوط می‌شود.

اما خب ازدواج نوکتیس با لونافری چندان خوب پیش نمی‌رود و قلمروی «نِفِلهیم» عهد و پیمانش را می‌شکند تا همین موضوع جرقه‌ای باشد بر آغاز ماجراجویی‌های نوکتیس و یارانش. بخش داستانی بازی برای اینجانب چیزی در حدود 30-35 ساعت به طول انجامید که در این میان واقعا متوجه گذر زمان نشدم. Final Fantasy XV پر است از لحظات شادی و در عین حال غم‌انگیزی که هر بازیکنی را به وجد می‌آورد. متاسفانه در جریان نسل هشتم، دیدِ بسیار بدی بر جوامع مجازی حاکم شده است و اکثرا با معیارهای خودشان به مصاف بازی‌های مختلف می‌روند؛ از یک بازی انتظار داستانی را دارند که تقریبا هیچ ربطی به آن‌ ندارد. در مجموع داستان Final Fantasy XV لحظات غم‌انگیز و درام متعددی را برایتان رقم خواهد زد که واقعا در نوع خودش بیادماندنی و لذت بخش است؛ حیف که در نسل هشتم همانند سال‌های گذشته به داستان بازی‌ها بها داده نمی‌شود، وگرنه Final Fantasy XV واقعا چیزی از The Last Of Us کم ندارد، منتها سطح نقدها آن‌قدر عجیب و غریب شده است که کم پیش می‌آید داستان یک بازی بر سر زبان‌ها بچرخد؛ واقعا حیف است که روایت Final Fantasy XV را دستِ کم بگیریم. نمی‌دانم مشکل از کجای کار است، ولی یا منتقدان حوزه نحوه برخورد با روایت داستان یک بازی را فراموش کرده‌اند، یا ما بازیکنان یادگرفته‌ایم که از داستان بازی‌های نسل هشتمی لذت نبریم، وگرنه به جرأت می‌گویم که Final Fantasy XV حداقل در بخش داستانی هیچ کم و کاستیِ بزرگی نسبت به عناوینِ تحسین شده نسل هفتم ندارد.

داستان بازی هرچقدر خوب باشد، بعید می‌دانم که این موضوع در رابطه با شخصیت پردازی کاراکترها نیز صدق کند. البته این موضوع می‌تواند به فرهنگ جوامع مختلف نیز مربوط باشد و شاید در فرهنگ شرقی‌ها، واکنش و رفتار شخصیت‌ها به دل بشیند، اما در غرب‌زمین و به خصوص خاورمیانه، ممکن است نتوانید با شخصیت‌های Final Fantasy XV ارتباط برقرار کنید. نوکتیس شخصیت بسیار خوبی است اما حقیقتا حرف چندان گل‌درشتی‌ برای گفتن ندارد و صرفا یک کاراکتر سطح بالا است که در نسل هشتم، «معمولی» خطاب می‌شود. سایر همراهانِ نوکتیس هم دقیقا یک همچین وضعیتی دارند؛ «گلادیولِس»، «پروموتو» و «ایگنِس» همراهان نوکتیس هستند که در جریان ماجراجویی‌های او به شکل خیره‌کننده‌ای موثر واقع خواهند شد، اما این موضوع نمی‌تواند منکر شخصیت‌پردازی نه‌چندان دلچسب آن‌ها شود.

Final Fantasy XV یک بازی نقش‌آفرینی است که تقریبا هیچ شباهتی به Final Fantasyهای گذشته ندارد. مکانیزم‌های گیم‌پلی، المان‌های نسلِ هشتمی عناوین نقش آفرینی را در خود جای داده است؛ چرا که Final Fantasy XV می‌خواهد به یک بازی عامه‌پسند تبدیل شود و لازمه همین موضوع، در نظر گرفتن تمامی المان‌های نسل هشتمی است. به جرأت می‌گویم که سطح گیم‌پلی و مبارزات بازی در Final Fantasy XV چیزی فراتر از یک عنوان نسل هشتمی است! چه از لحاظ مبارزات و چه طراحی مراحل، در همه و همه، Final Fantasy XV نسبت به نسخه‌های گذشته‌ خود سطح بالاتری دارد. دیگر نه خبری از مبارزات نوبتی است و نه صحنه‌های اکشنی که شما در آن صرفا نقش بیننده را داشته باشید! معجون نسل هشتمی این فرانچایز یک بازی Hack & Slash و کاملا گیم‌پلی محور خواهد بود که اگر بخواهم رک بگویم؛ واقعا لذت بخش و جذاب طراحی شده است. سیستم مبارزات بازی به شدت سرعتی است و برخلاف آن چیزی که در تریلرها به‌نظر می‌رسد، اصلا و ابدا با یک نوکتیسِ کند و چغر همراه نیستیم. او و دوستانش مبارزاتی را برایتان رقم می‌زنند که به واقع کمبود این‌ دسته از ماجراجویی‌ها در نسل حاضر حس می‌شد.

در طول مبارزات بازی شما تنها نقش نوکتیس را نخواهید داشت و می‌توانید از همراهان خود برای نابودی دشمنانتان استفاده کنید؛ البته ناگفته نماند که کنترل سایر شخصیت‌ها صرفا به زدن یک ضربه مهلک خلاصه می‌شود. مبارزات بازی آن‌ قدر وسیع و متنوع هستند که ناخودآگاه بحث استراتژی و حملات از پیش تعیین‌ شده پایش را به میدان مبارزه باز می‌کند. برخی از هیولاها و باس‌فایت‌های بازی به قدری عظیم و بی‌رحم هستند که در اواسط کار واقعا کم می‌آورید؛ سختی اکثر این باس‌فایت‌ها صرفا به خاطر غیر قابل پیش‌بینی بودنشان نیست، آن‌ها نه‌تنها با تمام وجود به سمت شما حمله می‌کنند، بلکه خط سلامتشان هم به این سادگی‌ها قصد تمام شدن ندارد. هستند باس‌فایت‌هایی که برای نابودی، چیزی قریب به یک ساعت از زمانتان را صرف خواهند کرد و این یعنی شما به مدت یک ساعت باید دائما به دشمنتان ضربه زده و دست از پا خطا نکنید؛ با یک جمع و تفریق ساده متوجه می‌شوید که در Final Fantasy XV کلمه «باس‌فایت» معنای واقعی و قابل درکی دارد.

سطح بازی یک حالت پلکانی دارد؛ یعنی شما زمانی که پایتان را به دنیای Final Fantasy XV می‌گذارید، صرفا دشمنان پیش پا افتاده و نسبتا آسانی را می‌بینید که نابودکردنشان زمان زیادی را نخواهد گرفت. اما به لطف سیستم تغییر درجه سختی Final Fantasy XV، رفته رفته طبیعت گل و بلبلِ بازی تبدیل به یک جهنم بی‌در و پیکر می‌شود. زمانی که به اواخر بازی می‌رسید، عملا فرصت نفس تازه کردن هم به شما داده نمی‌شود؛ طوری که مدام کلید‌های کنترلر را فشار می‌دهید تا این موجودات ریز و درشت شرشان را کم کنند. تنوع سلاح‌های بازی به قدری زیاد است که کاری کند تا واژه «تکراری» شدن مبارزات کاملا بی‌مفهوم شود. تقریبا تمامی سلاح‌ها نوع جدیدی از مبارزه را به تصویر می‌کشد که همین موضوع سطح مبارزات بازی را به‌شدت بالا برده است. علاوه بر سلاح‌های بازی، شخصیت‌ها نیز قابلیت ارتقا دارند که هر کدام در زمان و مکانش حسابی به کارتان می‌آید.

در Final Fantasy XV همه چیز مبارزه کردن نیست؛ مطمئن باشید که جدا از روند داستانی، شما به شکلی کاملا افراطی و عجیب به گشت و گذار در محیط بازی خواهید پرداخت. آن هم محیطی که وسعتش در واژه نمی‌گنجد و قطعا با یکی از عظیم‌ترین بازی‌های نقش‌آفرینی رو به رو هستیم. از ماهیگیری کردن و پخت غذا گرفته تا رقابت‌های عجیب و غریب دنیای Final Fantasy XV. باور کنید که ماموریت‌های جانبی و آیتم‌هایی که در نقشه قرار دارد، آن‌قدر جذاب و سرگرم کننده هستند که خواب و خوراکتان را خواهند گرفت. از گشت و گذار با دوستانتان گرفته تا رقابت‌های چالش‌برانگیز و بعضا خنده‌دار دنیای Final Fantasy XV، همه و همه لحظات بسیار شاد و مفرحی را برایتان تداعی خواهند کرد. هوش مصنوعی دشمنان بازی، الل خصوص باس‌فایت‌ها نیز در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و همراهان شما نیز قرار نیست استثنا باشند؛ لذا گشت و گذار با آن‌ها واقعا حس خوبی را به شما منتقل می‌کند. هر یک از کاراترها توانایی‌ خاص خودش را دارد که همین موضوع به راحتی می‌تواند هوش مصنوعی خیره کننده دشمنان بازی را فریب داده و شرشان را کم کند.

پیش‌تر اشاره کردیم که دنیای Final Fantasy XV واقعا وسیع و نامتناهی است. شاید در نگاه اول جمله اخیر به این معنا باشد که با افزایش وسعت بازی، جزئیات و مناظر بازی بسیار کم و محدود خواهند شد؛ اصلا اینگونه نیست! Final Fantasy XV پر است از محیط‌های وسیع و پرجزئیات که نسبت به عناوین نسل هشتمی یک سر و گردن بالاتر است. البته ناگفته نماند که در برخی موارد، بعضا شاهد افت گرافیکی هستیم و اگر با وسواس زیادی بخواهید به دنیای Final Fantasy XV خیره شوید، شاید وجود برخی از تکستچرهای ضعیف توجهتان را جلب کند. سیستم گردش شبانه روزی به قدری جذاب و تماشایی است که واقعا لحظات و جلوه‌های ویژه‌ای را ارائه می‌دهد. اتومبیل بازی که به عنوان وسیله‌ای برای حمل و نقل قلمداد می‌شود، بعضا از مناظری عبور می‌کند که واقعا شگفت‌انگیز و خیره کننده هستند. از مناطق کویری گرفته تا جنگل‌های سرسبز و تمدن باشکوه شهرهای بازی، واقعا خیره کننده و جذاب طراحی شده‌اند. حرف از شهرهای بازی شد؛ واقعا باید به هنر سازندگان در تولید چنین مناظر و خانه‌هایی که طراحی آن‌ها فقط در تخیل آدم می‌گنجد تبریک گفت. اکثر خانه‌ها، قصرها و کوچه‌ و خیابان‌های بازی پر است از جزئیات خیره‌کننده و جذاب که البته بعضا دچار افت هم خواهند شد.

با اینکه اصلا نسبت به این موضوعات ریز حس خوشی ندارم، اما پس از گذشت یک دهه قاعدتا انتظاراتمان از طبیعت یک بازی پرطرفدار بیشتر خواهد شد؛ لذا خیلی سعی کردم که نورپردازی Final Fantasy XV را زیر سوال ببرم، اما به نظر می‌رسد که سازندگان وسواس زیادی برای این نسخه از بازی به خرج داده‌اند. NPCهای بازی واقعا پرتعدادند! از همان افتتاحیه شلوغ و پرسر و صدای بازی، تا چشم یاری می‌کند شاهد حضور NPCهای مختلفی هستیم که تقریبا هیچ‌کدام شبیه یکدیگر نیستند. علاوه بر طراحی بی‌نظیر و پرتعداد NPCها، وضعیت در رابطه با شخصیت‌های اصلی نیز فرقی ندارد؛ البته باید بگویم که ظاهر شخصیت‌ها معمولا تم غربی و عجیبی خواهد داشت.

دیگر عادت کرده‌ایم که در بخش موسیقی به پست هر عنوانی که می‌خوریم، یک «عالی بود، لذت بردیم» بزنیم تنگش تا قال قضیه کنده شود. اما خب واقعا دلم نمی‌آید که به سادگی از کنار موسیقی حماسی و هیجان‌انگیز بازی Final Fantasy XV بگذرم. تم موسیقی یک تضاد عجیب و دوست‌داشتنی بین بازی و خودش ایجاد کرده است. معمولا موسیقی‌های حماسی بیشتر به تم‌های جدی می‌خورند نه طبیعت‌های فانتزی و کاملا تخیلی؛ اما در Final Fantasy XV همه‌چیز کاملا برعکس است. صداگذاری باز هم چیز جالبِ توجهی برای ارائه کردن ندارد که بخواهم در این مقاله آن را بررسی کنم و صرفا همان چیزی است که باید باشد.

در مجموع باید بگویم که بازی Final Fantasy XV قرار نیست خبر خوشی برای طرفدارانِ قدیمی این سری باشد، اما این به آن معنی نخواهد بود که Final Fantasy XV شما را ناامید می‌کند. طبیعت این بازی سرتاسر هیجان و شگفتی خواهد بود که با نهایت جزئیات به تصویر کشیده شده است. مبارزات و رقابت‌ها، اصلی‌ترین بخش موجود در Final Fantasy XV قلمداد می‌شود که به شکل سرسام‌آوری شما را به خود وابسته می‌کند. داستان بازی‌ هم دقیقا همانطور که انتظار می‌رفت، یک روایت درخورِ توجه را ارائه خواهد داد؛ اگر چه این روایت معمولا بار مفهومی سنگینی دارد و ممکن است که بسیاری از بازیکنان نتوانند از آن لذت ببرند. در پایان لازم به ذکر است که بازی Final Fantasy XV هم‌اکنون برای دو کنسول نسل هشتمی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان در دسترس قرار دارد؛ لذا اگر از طرفداران سری بازی‌های Final Fantasy هستید، این شاهکار نسل هشتمی را از دست ندهید. در Final Fantasy XV مبارزات و شگفتی‌های بزرگی انتظارتان را می‌کشد.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

mohamadamin
  • ۱۳۹۶/۹/۲۱
  • ۲۳:۳۴


بازدید شدی بازدید کن.

درج دیدگاه

Top