وی با اشاره به این که طبق آمار در کشور ما حدود ۲۴ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله در هر سال حداقل دچار یکی از اختلالات روان‌پزشکی می‌شوند، افزود: هر ساله یک نفر از هر ۴ نفر مبتلا به اختلالات‌روانی می‌شود و به عبارتی تقریبا تمامی خانواده‌ها با تبعات آن مواجه هستند که شامل مشکلاتی در عمل‌کرد بین فردی، فردی، خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی و شغلی می‌شود و بخش کثیری از جامعه را درگیر می‌کند.

این روان‌پزشک بیان کرد: مطالعات در زمینه‌ بار بیماری‌ها در ایران نیز نشان می‌دهند بار ناشی از اختلالات و بیماری‌های‌روانی جزو بالاترین رده‌های بار بیماری‌ها است بنابراین از این حیث نیز توجه به سلامت روان بسیار حایز اهمیت است البته اغلب مورد غفلت قرار می‌گیرد.

وی افزود: غفلت از موضوع سلامت‌روان دلایل مختلفی دارد از جمله نگاه منفی و انگی که جامعه به بیماری‌های روانی و درمان‌های آن می‌زند، باعث‌ می‌شود افراد و خانواده‌ها بیماری خود را انکار کنند و برای درمان مراجعه نکنند.

توکلی خاطرنشان کرد: پایین بودن سطح سواد سلامت، عدم آگاهی و نداشتن اطلاعات کافی مردم و جامعه از بیمار‌ی‌های روان‌پزشکی نیز سبب می‌شود که در صورت بروز اختلال‌هایی همچون افسردگی و وسواس فکر کنند که این امر یک بیماری نیست و آن را مسئله گذرا بدانند که باید صرفا با تلاش و همت خود فرد حل شود یا خود به خود بهبود بیابد.

رئیس انجمن علمی روان‌درمانی ایران با بیان این که افراد درصورت بروز هر نوع اختلال روان‌پزشکی همانند دیگر بیماری‌ها باید به متخصص این حوزه مراجعه کنند، ادامه داد: مراجعه نکردن یا به تعویق انداختن درمان می‌تواند سبب بروز مشکلات و آسیب‌ها، و افت عمل‌کرد و تحمیل هزینه‌هایی به خود فرد، اطرافیان و جامعه شود.

وی عنوان کرد: نوعی تبعیض سیستماتیک نیز نسبت به سلامت روان وجود دارد که باعث می‌شود در بین‌ موضوعات مختلف سلامت کم‌تر به آن‌ توجه شود و ساختارها و بودجه‌ی متناسب و کافی برای پیش‌گیری و درمان این اختلالات اختصاص داده نشود؛ بنابراین لازم است تا مسئولان مربوطه و سازمان‌ها راه حل‌هایی مناسب جهت رفع این مشکل ارائه دهند.

این روانپزشک در پایان تاکید کرد: باید توجه داشت که سلامت‌روان امری چندعاملی است و برای ارتقای سلامت‌روان در سطح جامعه نمی‌توان تنها به ابعاد فردی و درمان مبتلایان اکتفا کرد. ارتقای سلامت‌روان در جامعه مستلزم توجه به عوامل کلان اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که زمینه‌ساز بروز این اختلالات هستند و اختصاص دادن روز و هفته‌ای به سلامت روان می‌تواند کمک کند تا گروه‌های مختلف و آحاد جامعه، نهادها و سازمان‌ها،  سیاست‌گذاران و مسؤولان از اهمیت این حوزه آگاه‌تر شوند و سهم خود را برای ارتقای سلامت روان جامعه برعهده بگیرند.